Ispaniyaga xizmat safari doirasida Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori oʻrinbosari Sh. Fayziyev joriy yilning 24-fevral kuni Madrid shahrida boʻlib oʻtgan «Oʻzbekiston chorrahada: mintaqaviy dinamika va Iberiya munosabatlari» mavzusidagi konferensiyasi hamda Markaziy Osiyo xavfsizligi masalalariga bagʻishlangan davra suhbatida qatnashdi.
Tadbirlar Oʻzbekiston Respublikasining Ispaniya Qirolligidagi Elchixonasi tomonidan Madrid universiteti, “Casa Asia” (“Osiyo uyi”) madaniyat markazi va Ispaniya xavfsizlik siyosatini muhokama va tahlil qilish instituti (IDAPS) bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Muloqotlar chogʻida ishtirokchilar Oʻzbekiston va Ispaniya oʻrtasidagi hamkorlik holati va istiqbollarini, “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” formatidagi mintaqaviy oʻzaro aloqalar, shuningdek ekspert-tahliliy hamkorlikni mustahkamlash masalalarini muhokama qildilar.
Ispaniyalik ekspertlar Oʻzbekiston-Ispaniya oʻzaro hamkorligiga yuqori baho berib, qayta tiklanadigan energiya manbalari, transport va logistika, turizm hamda taʼlim sohalarida kooperatsiyani chuqurlashtirish uchun katta salohiyat mavjudligini taʼkidladilar.
Tomonlarning tahliliy markazlari o'rtasida muntazam muloqotni yo'lga qo'yish va ikki tomonlama va mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish bo'yicha kelishilgan takliflarni ishlab chiqishga qaratilgan ekspertlik tadbirlarini o'tkazishga alohida e'tibor qaratildi.
Konferensiya ishtirokchilari logistika bogʻlanishlari, energetika, mintaqaviy xavfsizlik va madaniy-gumanitar almashinuvlar boʻyicha muntazam oʻzaro hamkorlikni institutsionallashtirishdan manfaatdor ekanliklarini tasdiqladilar.
IDAPS2021-yilda tashkil etilgan Ispaniya tahliliy tashkiloti boʻlib, milliy va xalqaro xavfsizlik, mudofaa va geopolitika masalalariga ixtisoslashgan.
Casa Asia2001-yilda Ispaniya Tashqi ishlar vazirligi qoʻllab-quvvatlashi bilan tashkil etilgan Ispaniya jamoatchilik diplomatiyasi markazi boʻlib, madaniyat va taʼlim loyihalari orqali Osiyo mamlakatlari bilan hamkorlikni rivojlantirishga ixtisoslashgan.

Руководство Международного института Центральной Азии приняло участие в конференции в Испании
В рамках рабочего визита в Испанию заместитель директора МИЦА Ш. Файзиев принял участие в конференции «Узбекистан на перепутье: региональная динамика и иберийские отношения», а также «круглом столе» по вопросам безопасности Центральной Азии, состоявшихся 24 февраля т.г. в г. Мадриде.
Организаторами мероприятий выступили Посольство Республики Узбекистан в Королевстве Испания при содействии Мадридского университета, культурного центра «Casa Asia» («Дом Азии») и Института дебатов и анализа политики безопасности Испании (IDAPS).
В ходе дискуссий участники обсудили состояние и перспективы сотрудничества Узбекистана и Испании, вопросы регионального взаимодействия в формате «Центральная Азия – Европейский союз», а также укрепление экспертно-аналитического сотрудничества.
Испанские эксперты дали высокую оценку узбекско-испанскому взаимодействию и отметили наличие значительного потенциала для углубления кооперации в сферах возобновляемых источников энергии, транспорта и логистики, туризма и образования.
Особое внимание уделено установлению регулярного диалога между «мозговыми центрами» сторон и проведению экспертных мероприятий, направленных на выработку согласованных предложений по развитию двустороннего и регионального сотрудничества.
Участниками конференции подтверждена заинтересованность в институционализации регулярного взаимодействия по вопросам логистической связности, энергетики, региональной безопасности и культурно-гуманитарных обменов.
IDAPS – испанская аналитическая организация, которая специализируется на вопросах национальной и международной безопасности, обороны и геополитики. Основана в 2021 г.
Casa Asia – испанский центр публичной дипломатии, направленный на развитие сотрудничества со странами Азии посредством проектов в сфере культуры и образования. Создан в 2001 г. при поддержке МИД Испании.