Ispaniyaga xizmat safari doirasida Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori oʻrinbosari Sh. Fayziyev joriy yilning 24-fevral kuni Madrid shahrida boʻlib oʻtgan «Oʻzbekiston chorrahada: mintaqaviy dinamika va Iberiya munosabatlari» mavzusidagi konferensiyasi hamda Markaziy Osiyo xavfsizligi masalalariga bagʻishlangan davra suhbatida qatnashdi.
Tadbirlar Oʻzbekiston Respublikasining Ispaniya Qirolligidagi Elchixonasi tomonidan Madrid universiteti, “Casa Asia” (“Osiyo uyi”) madaniyat markazi va Ispaniya xavfsizlik siyosatini muhokama va tahlil qilish instituti (IDAPS) bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Muloqotlar chogʻida ishtirokchilar Oʻzbekiston va Ispaniya oʻrtasidagi hamkorlik holati va istiqbollarini, “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” formatidagi mintaqaviy oʻzaro aloqalar, shuningdek ekspert-tahliliy hamkorlikni mustahkamlash masalalarini muhokama qildilar.
Ispaniyalik ekspertlar Oʻzbekiston-Ispaniya oʻzaro hamkorligiga yuqori baho berib, qayta tiklanadigan energiya manbalari, transport va logistika, turizm hamda taʼlim sohalarida kooperatsiyani chuqurlashtirish uchun katta salohiyat mavjudligini taʼkidladilar.
Tomonlarning tahliliy markazlari o'rtasida muntazam muloqotni yo'lga qo'yish va ikki tomonlama va mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish bo'yicha kelishilgan takliflarni ishlab chiqishga qaratilgan ekspertlik tadbirlarini o'tkazishga alohida e'tibor qaratildi.
Konferensiya ishtirokchilari logistika bogʻlanishlari, energetika, mintaqaviy xavfsizlik va madaniy-gumanitar almashinuvlar boʻyicha muntazam oʻzaro hamkorlikni institutsionallashtirishdan manfaatdor ekanliklarini tasdiqladilar.
IDAPS2021-yilda tashkil etilgan Ispaniya tahliliy tashkiloti boʻlib, milliy va xalqaro xavfsizlik, mudofaa va geopolitika masalalariga ixtisoslashgan.
Casa Asia2001-yilda Ispaniya Tashqi ishlar vazirligi qoʻllab-quvvatlashi bilan tashkil etilgan Ispaniya jamoatchilik diplomatiyasi markazi boʻlib, madaniyat va taʼlim loyihalari orqali Osiyo mamlakatlari bilan hamkorlikni rivojlantirishga ixtisoslashgan.

IICA Leadership attended at Conference in Spain
As part of a working visit to Spain, the Deputy Director of the International Institute for Central Asia (IICA) Sh. Fayziev took part in the conference “Uzbekistan at the Crossroads: Regional Dynamics and Iberian Relations” and a roundtable discussion on Central Asian security, held on February 24 in Madrid.
The events were organized by the Uzbekistan Embassy in Spain with the support of the University of Madrid, the cultural center “Casa Asia”
(«The House of Asia») and the Institute for Debates and Security Policy Analysis of Spain (IDAPS).
The discussions focused on the current state and future prospects of Uzbekistan–Spain cooperation, regional interaction within the “Central Asia–European Union” format, and strengthening expert and analytical collaboration.
Spanish experts gave a high assessment to Uzbekistan-Spain interaction and emphasized the significant potential for deeper cooperation in renewable energy sources, transport and logistics, tourism and education.
Particular attention was paid to establishing regular think-tant to think-thank dialogue and holding expert events aimed at developing coordinated proposals for the advancement of bilateral and regional cooperation.
Participants expressed interest in institutionalizing regular engagement on logistics connectivity, energy, regional security, and cultural and educational exchanges.
IDAPS is a Spanish analytical organization specializing in national and international security, defense and geopolitics issues. Founded in 2021.
Casa Asia is a Spanish public diplomacy center focused on developing cooperation with Asian countries through projects in culture and education. Established in 2001 with the support of the Spanish Ministry of Foreign Affairs.