Markaziy Osiyo xalqaro instituti “YANGI MARKAZIY OSIYO: GLOBAL TRANSFORMATSIYA DAVRIDAGI MUAMMOLAR VA IMKONIYATLAR” konferensiyasida ishtirok etdi
Mazkur forum Prezidentimiz huzuridagi Xalqaro strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti, Markaziy Osiyo xalqaro instituti va O‘zbekistondagi Fridrix Ebert jamg‘armasi tomonidan hamkorlikda o‘tkazildi.
Darhaqiqat, Markaziy Osiyoning zamonaviy tarixida barcha davlatlar misli ko‘rilmagan darajada birlashgan, bir-birini qo‘llab-quvvatlagan va yanada gullab-yashnagan va tinch mintaqani barpo etish yo‘lida qat’iy sa’y-harakatlarni kuchaytirgan vaqt bo‘lmagan.
Institut direktori Javlon Vaxabov o‘z so‘zlarida Markaziy Osiyoda chuqurroq va kengroq hamkorlik qilish uchun o‘tmishda yaratilgan mintaqaviy mexanizmlar va dunyo miqyosida joriy etilgan modellar haqida umumiy ma’lumot berdi va ulardan qaysi biri dunyoning ushbu qismidagi hozirgi jadal o‘zgarishlarga to‘g‘ri kelishi haqida o‘z baholari bilan o‘rtoqlashdi. Ochig‘i, Markaziy Osiyoning o‘z yo‘li va modeli bor, g‘ildirakni qaytadan kashf qilishning hojati yo‘q. Lekin xalqaro tajribani uning afzalliklari va kamchiliklari bilan o‘rganish, barcha ijobiy va salbiy tomonlarini o‘ylab ko‘rish va ularni Markaziy Osiyo sharoitiga moslashtirish ham juda muhim.