Tadbirning ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tashqi siyosat bo‘yicha maxsus vakili Abdulaziz Komilov tabrik nutqi bilan chiqish qildi. A. Komilov ta’kidlashicha, Markaziy Osiyo transformatsiya davrini boshdan kechirmoqda va global jarayonlarning faol ishtirokchisiga aylanmoqda. Shu sababli Yevropa Ittifoqi bilan strategik hamkorlik yanada dolzarb ahamiyat kasb etmoqda, chunki u umumiy qadriyatlar va barqaror rivojlanish sohasidagi manfaatlarga asoslangan.
Komilov forum fikr almashish va qo‘shma rivojlanish strategiyalarini ishlab chiqish uchun noyob imkoniyat ekanligini ta’kidlab, doimiy ekspertlar muloqotini yo‘lga qo‘yish muhimligini qayd etdi. Bu esa Yevropa va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish uchun aniq amaliy tavsiyalar ishlab chiqishga xizmat qiladi.
O‘z navbatida, Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti direktori Javlon Vahabov ushbu forum Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi munosabatlarning rivojlanishida hal qiluvchi davrda o‘tayotganini va chuqur strategik muloqot asoslarini shakllantirishini ta’kidladi.
Vahabovning so‘zlariga ko‘ra, so‘nggi yillarda mintaqalar o‘rtasidagi muloqot yangi dinamikaga ega bo‘lib, bunga ekspert uchrashuvlari, xalqaro konferensiyalar va Yevropaning yetakchi ilmiy-tadqiqot markazlari bilan aloqalarning kengayishi xizmat qildi. O‘z nutqining yakunida MOXI direktori forum ishtirokchilarini ochiq va samarali muhokamalarga chorlab, bo‘lajak sammit uchun aniq amaliy tavsiyalar ishlab chiqishga chaqirdi.
O‘z chiqishi davomida Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Eduards Stiprayts Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi hamkorlikning jadal rivojlanayotganini, xususan suv resurslari, xavfsizlik va strategik muhim xomashyo sohalarida sezilarli taraqqiyotga erishilganini ta’kidladi. U ayniqsa yuqori darajadagi uchrashuvlar sonining ortib borayotgani ikki mintaqa o‘rtasidagi strategik munosabatlarning ahamiyatini oshirayotganini qayd etdi.
Stiprayts, shuningdek, forum bir qator muhim tadbirlar arafasida o‘tayotganini ta’kidlab, ushbu uchrashuv Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash uchun muhim turtki bo‘lishiga ishonch bildirdi.
O‘z nutqining yakunida u 2019-yilgi Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha strategiyasi va 2023-yilgi Qo‘shma yo‘l xaritasi asosida muhim hamkorlik yo‘nalishlarini muhokama qilish zarurligini ta’kidladi hamda forum ishtirokchilari bilan keyingi uchrashuvlarni yuzma-yuz shaklda o‘tkazish umidini bildirdi.
Forum o‘z ishini davom ettirib, ishtirokchilarga fikr almashish, qo‘shma yechimlar ishlab chiqish va Yevropa Ittifoqi hamda Markaziy Osiyo o‘rtasidagi muloqotni mustahkamlash uchun noyob platforma taqdim etmoqda.