Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Buyuk Britaniyaning Xalqaro Taraqqiyot Instituti (ODI) Global Xavf-xatarlar va Barqarorlik dasturi direktori Rebeka Nadin hamda dastur katta maslahatchisi Olena Borodina bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Muloqot davomida tomonlar MOXI va ODI o‘rtasidagi ekspertlik hamkorligining joriy holatini ko‘rib chiqib, mintaqaviy rivojlanish va barqarorlikka oid dolzarb masalalarda fikr almashdilar. Ta’kidlanganidek, ikki institut o‘rtasidagi hamkorlik barqaror rivojlanish va mintaqaviy kooperatsiyani ilgari suruvchi amaliy tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida muntazam tahliliy materiallar va ekspertlik fikrlarini almashish uchun mustahkam zamin yaratgan.
Uchrashuvda avvalroq Toshkentda bo‘lib o‘tgan muloqotda erishilgan kelishuvlarning amalga oshirilishiga alohida e’tibor qaratildi. Shuningdek, tomonlar keyingi harakatlarni muvofiqlashtirish, ilmiy-tadqiqot aloqalarini mustahkamlash hamda ekspertlararo muloqotlar, tahliliy nashrlar va xalqaro hamkorlar bilan o‘zaro hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Tomonlar konstruktiv dialogni davom ettirish va uzoq muddatli hamkorlikni rivojlantirishga tayyorligini tasdiqlab, bu ilmiy-analitik salohiyatni mustahkamlashga hamda mintaqaviy va global barqarorlik masalalarida uyg‘un yondashuvlarni ilgari surishga xizmat qilishini ta’kidladilar.
Xalqaro Taraqqiyot Instituti (ODI, London) – Buyuk Britaniyaning yetakchi mustaqil tahliliy markazi bo‘lib, xalqaro siyosat, global xavf-xatarlar va barqaror rivojlanish masalalarida ixtisoslashgan, jahon miqyosidagi siyosiy qarorlar va amaliy tashabbuslarni shakllantirishda faol intellektual hissa qo‘shib keladi.

МИЦА и британский Институт международного развития обсудили углубление экспертного взаимодействия
В Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоялась встреча директора Жавлона Вахабова с директором Программы глобальных рисков и устойчивости британского Института международного развития (ODI) Ребеккой Надин и старшим советником программы Оленой Бородиной.
В ходе беседы стороны подробно обсудили текущее состояние экспертного взаимодействия между МИЦА и ODI, а также обменялись мнениями по актуальным вопросам регионального развития и устойчивости. Было отмечено, что сотрудничество между двумя институтами уже заложило основу для регулярного обмена аналитическими материалами и экспертными оценками, направленными на продвижение практических инициатив в области устойчивого развития и региональной кооперации.
Особое внимание участники встречи уделили реализации договоренностей, достигнутых в ходе предыдущей встречи в Ташкенте.
Обсуждались возможности дальнейшей координации действий, укрепления исследовательских связей и расширения форматов совместной работы, включая экспертные дискуссии, аналитические публикации и взаимодействие с международными партнёрами.
По итогам переговоров стороны подтвердили обоюдную заинтересованность в продолжении конструктивного диалога и развитии партнерства, что будет способствовать укреплению научно-аналитической базы и продвижению согласованных подходов к вопросам региональной и глобальной устойчивости.
Институт международного развития (ODI, Лондон) – ведущий независимый аналитический центр Великобритании, специализирующийся на вопросах международной политики, глобальных рисков и устойчивого развития.