Mintaqaviy tadqiqotlar markazi Pokiston Oliy ta'lim komissiyasi huzurida tashkil etilgan oltita yetakchi mutaxassis markazlardan biridir. U Markaziy Osiyo davlatlari, shuningdek, Rossiya va Xitoyni o‘rganishga e’tibor qaratadi.
Delegatsiyani ushbu markaz direktori, professor Shobir Ahmad Xon iliq kutib oldi va markazning 1975-yilda tashkil etilganidan buyon erishilgan yutuqlarga to‘xtalib o‘tdi. Shu bois, direktor ta’kidlashicha, markaz mintaqa uchun muhim yo‘nalishlar bo‘yicha akademik tadqiqotlar va bilim almashishni faol qo‘llab-quvvatlaydi.
2025-yildagi MOXI delegatsiyasining tashrifi Peshovar universiteti tadqiqot markazining tashkil etilganiga 50 yillik yubileyiga to‘g‘ri keldi.
Tashrif davomida MOXI delegatsiyasi markazning turli bo‘limlari, jumladan kutubxona, auditoriya, o‘quv binosi va Alisher Navoiy nomidagi burchak bilan tanishdi, bu yerda Peshovar universiteti vakillari Pokiston va O‘zbekiston o‘rtasidagi chuqur tarixiy va madaniy aloqalarni ta’kidladilar.
Shuningdek, Peshovar universiteti vakillari Markaziy Osiyo tadqiqotlari markazi tomonidan 1978 yildan beri nashr etilayotgan “Central Asia” ilmiy jurnalining taqdimotini o‘tkazdilar. Jurnal xalqaro miqyosda indekslangan va Pokiston Oliy Ta'lim Komissiyasi tomonidan tan olingan.
Shu munosabat bilan MOXI direktori J.Vahabov akademik hamkorlik, jumladan, ikki muassasa o‘rtasida qo‘shma tadqiqotlar va ilmiy xodimlar almashinuvining alohida ahamiyatini ta’kidladi. Bunday tashabbuslar mintaqaviy muammolarni chuqur o‘rganishga, qo‘shma loyihalar ishlab chiqishga, tajriba va bilim almashish imkoniyatlariga xizmat qilishini ta’kidladi.
Ikkala tomon siyosat, iqtisodiyot, xavfsizlik va mintaqaviy aloqalar sohalarida tadqiqot olib borishga tayyor ekanliklarini bildirdilar. Bu hamkorlik bilim va tajriba to‘planishini, shuningdek, institutlar tomonidan olib borilayotgan tadqiqotlar bir-birini to‘ldiradigan, dolzarb voqealarni har tomonlama tushunish imkonini beruvchi yagona axborot makonini yaratishni ta’minlaydi.
Uchrashuv so‘nggida professor Shabir delegatsiyaga tashrif uchun minnatdorlik bildirib, davra suhbatlari, anjumanlar, ilmiy loyihalar kabi qo‘shma tashabbuslar akademik aloqalarni mustahkamlash va ilmiy fikrni yanada yuqori saviyada rag‘batlantirishda muhim qadam bo‘lishiga ishonch bildirdi.