MOXI va Peshovar universiteti ilmiy tadqiqotlar istiqbollarini muhokama qilmoqda
Delegatsiyani ushbu markaz direktori, professor Shobir Ahmad Xon iliq kutib oldi va markazning 1975-yilda tashkil etilganidan buyon erishilgan yutuqlarga to‘xtalib o‘tdi. Shu bois, direktor ta’kidlashicha, markaz mintaqa uchun muhim yo‘nalishlar bo‘yicha akademik tadqiqotlar va bilim almashishni faol qo‘llab-quvvatlaydi.
2025-yildagi MOXI delegatsiyasining tashrifi Peshovar universiteti tadqiqot markazining tashkil etilganiga 50 yillik yubileyiga to‘g‘ri keldi.
Tashrif davomida MOXI delegatsiyasi markazning turli bo‘limlari, jumladan kutubxona, auditoriya, o‘quv binosi va Alisher Navoiy nomidagi burchak bilan tanishdi, bu yerda Peshovar universiteti vakillari Pokiston va O‘zbekiston o‘rtasidagi chuqur tarixiy va madaniy aloqalarni ta’kidladilar.
Shuningdek, Peshovar universiteti vakillari Markaziy Osiyo tadqiqotlari markazi tomonidan 1978 yildan beri nashr etilayotgan “Central Asia” ilmiy jurnalining taqdimotini o‘tkazdilar. Jurnal xalqaro miqyosda indekslangan va Pokiston Oliy Ta'lim Komissiyasi tomonidan tan olingan.
Shu munosabat bilan MOXI direktori J.Vahabov akademik hamkorlik, jumladan, ikki muassasa o‘rtasida qo‘shma tadqiqotlar va ilmiy xodimlar almashinuvining alohida ahamiyatini ta’kidladi. Bunday tashabbuslar mintaqaviy muammolarni chuqur o‘rganishga, qo‘shma loyihalar ishlab chiqishga, tajriba va bilim almashish imkoniyatlariga xizmat qilishini ta’kidladi.
Ikkala tomon siyosat, iqtisodiyot, xavfsizlik va mintaqaviy aloqalar sohalarida tadqiqot olib borishga tayyor ekanliklarini bildirdilar. Bu hamkorlik bilim va tajriba to‘planishini, shuningdek, institutlar tomonidan olib borilayotgan tadqiqotlar bir-birini to‘ldiradigan, dolzarb voqealarni har tomonlama tushunish imkonini beruvchi yagona axborot makonini yaratishni ta’minlaydi.
Uchrashuv so‘nggida professor Shabir delegatsiyaga tashrif uchun minnatdorlik bildirib, davra suhbatlari, anjumanlar, ilmiy loyihalar kabi qo‘shma tashabbuslar akademik aloqalarni mustahkamlash va ilmiy fikrni yanada yuqori saviyada rag‘batlantirishda muhim qadam bo‘lishiga ishonch bildirdi.

IICA and University of Peshawar Discuss Research Prospects
A delegation from the International Institute of Central Asia (IICA), led by Director Javlon Vakhabov, visited the Area Study Centre at the University of Peshawar to explore potential avenues for academic research collaboration.
The Area Study Centre is one of six leading specialized institutions established under the aegis of Pakistan’s Higher Education Commission. It focuses on the study of Central Asia, as well as Russia and China.
The delegation received a warm welcome from Professor Shabir Ahmad Khan, Director of the Centre, who highlighted its achievements since its founding in 1975. He emphasized the Centre’s active role in fostering academic research and knowledge exchange in key regional areas.
The visit coincided with the 50th anniversary of the Area Study Centre, which marks half a century of influential academic contributions in 2025. During the visit, the IICA delegation toured various sections of the Centre, including the library, lecture hall, faculty offices, and the Alisher Navoi Corner, where representatives of the University of Peshawar emphasized the deep historical and cultural ties between Pakistan and Uzbekistan.
The University of Peshawar also presented its Central Asia research journal, published by the Area Study Centre since 1978. The journal is internationally indexed and recognized by Pakistan’s Higher Education Commission.
Director Vakhabov highlighted the significance of academic cooperation, including joint research and scholar exchanges, between the two institutions. He noted that such initiatives would deepen regional research, foster collaborative projects, and enhance opportunities for knowledge sharing and professional development.
Both sides expressed their commitment to collaborative research on politics, economics, security, and regional connectivity. This partnership aims to foster knowledge accumulation and create a unified information network where research conducted by various institutions complements one another, providing comprehensive insights into regional developments.
In conclusion, Professor Shabir expressed his gratitude to the IICA delegation for their visit and conveyed his confidence that joint initiatives, such as roundtable discussions, conferences, and research projects, would play a crucial role in strengthening academic ties and advancing scientific thought at a higher level.