MOXI Pokiston tahlil markazlari bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘ymoqda
Joriy yilning 21-yanvar kuni Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti direktori Javlon Vahobov va Islomobod shahridagi Mintaqaviy tadqiqotlar instituti prezidenti Jauhar Salim tahliliy markazlar o‘rtasidagi akademik va ilmiy-tadqiqot hamkorligi istiqbollarini muhokama qilish maqsadida uchrashuv o‘tkazdilar.
Uchrashuvning so’z boshida, Javlon Vahobov Pokiston 1991-yilda O‘zbekiston mustaqilligini birinchilardan bo‘lib tan olganini, mamlakatlarimiz va xalqlarimiz o‘rtasidagi mustahkam do‘stlikka asos solganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston va Pokiston o‘rtasidagi munosabatlar so‘nggi yillarda sezilarli darajada faollashdi va bugungi kunda davlatlararo muloqot 2021-yilda o‘rnatilgan strategik sheriklik darajasida davom etmoqda.
J.Vahobov Markaziy Osiyo xalqaro instituti va Islomoboddagi mintaqaviy tadqiqotlar instituti kabi institutlar ikki davlat hamda Markaziy va Janubiy Osiyo mintaqalari o‘rtasidagi o‘zaro anglashuvni rivojlantirishda hal qiluvchi o’rin egallashini ta’kidladi.
O‘z navbatida, Jauhar Salim Pokiston va O‘zbekistondagi, shuningdek, Markaziy Osiyo va Janubiy Osiyo mintaqasidagi siyosiy, iqtisodiy va madaniy-gumanitar jarayonlardan xabardorlikni chuqurlashtirish tadqiqot tashkilotlarining ustuvor vazifasi bo‘lishi kerakligini ta’kidladi. Bundan tashqari, Pokiston tomoni ta’kidlaganidek, tahlil markazlari o‘rtasidagi doimiy aloqalar nafaqat ko‘p qirrali ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlash, balki Markaziy Osiyo va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi har tomonlama aloqalarni kengaytirishga xizmat qilishi kerak.
Suhbat doirasida Mintaqaviy tadqiqotlar instituti prezidenti bir paytlar Pokistonning ko‘plab shoirlari yashab ijod qilgan, boy tarixiy-madaniy merosga ega bo‘lgan Samarqand va Buxoro kabi O‘zbekiston shaharlarining ahamiyatini alohida ta’kidladi.
MOXI direktori O‘zbekistonning mamlakatlarimiz o‘rtasidagi savdo va sarmoyaviy hamkorlikni kengaytirish, mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlash, Markaziy Osiyo va Pokiston o‘rtasidagi transport yo‘nalishlarini rivojlantirish, shuningdek, mintaqaviy xavfsizlikni, eng avvalo, qo‘shni Afg‘onistonda ta’minlashga qaratilgan tashabbuslariga ham e’tibor qaratdi. Keyingi yillarda faol ilgari surilayotgan muhim loyihalar qatorida O‘zbekiston-Afg‘oniston-Pokiston temir yo‘l yo‘lagi, shuningdek, Surxon-Puli-Xumri elektr uzatish liniyasi ko‘rsatib o‘tildi.
Tadbir yakunida Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti va Islomobod shahridagi Mintaqaviy Tadqiqotlar Instituti o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi.
Tomonlar qo‘shma tashabbuslarni, jumladan, muntazam ravishda akademik konferensiyalar va davra suhbatlarini o‘tkazish hamda ikki tomonlama munosabatlarning, shuningdek, mintaqaviy va xalqaro rivojlanishning dolzarb masalalari bo‘yicha tadqiqot loyihalarini amalga oshirishga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.

МИЦА налаживает сотрудничество с пакистанскими аналитическими центрами
21 января с.г. директор Международного Института Центральной Азии Жавлон Вахабов и президент Института региональных исследований в г.Исламабаде Джаухар Салим провели встречу с целью обсуждения перспектив академического и научно-исследовательского сотрудничества между аналитическими центрами.
Открывая встречу, Жавлон Вахабов подчеркнул, что Пакистан был среди первых стран, признавших независимость Узбекистана в 1991 году, заложив основу для прочной дружбы между нашими странами и народами. По его словам, отношения между Узбекистаном и Пакистаном заметно активизировались в последние годы и сегодня межгосударственный диалог поддерживается на уровне стратегического партнерства, установленного в 2021 году.
Ж.Вахабов подчеркнул, что институты, подобные Международному Институту Центральной Азии и Институту региональных исследований в Исламабаде, играют решающую роль в развитии взаимопонимания между двумя государствами и регионами Центральной Азии и Южной Азии.
В свою очередь, Джаухар Салим отметил, что углубление осведомлённости о политических, экономических и культурно-гуманитарных процессах в Пакистане и Узбекистане, а также регионах Центральной Азии и Южной Азии должно стать приоритетной задачей исследовательских организаций. Кроме того, как подчеркнула пакистанская сторона, постоянные контакты между аналитическими центрами должны служить не только делу укрепления многоплановых двусторонних отношений, но и расширения всесторонних связей между Центральной Азией и Южной Азией.
В ходе беседы президент Института региональных исследований особо выделил значение таких городов Узбекистана, как Самарканд и Бухара, обладающих богатым историко-культурным наследием, в которых когда-то жили и творили многие поэты Пакистана.
Директор МИЦА также акцентировал внимание на инициативах Узбекистана, направленных на расширение торгового и инвестиционного сотрудничества между нашими странами, укрепление региональной взаимосвязанности, развитие транспортных маршрутов между Центральной Азией и Пакистаном, а также обеспечение региональной безопасности, прежде всего в соседнем Афганистане. Среди ключевых проектов, активно продвигаемых в последние годы, были выделены железнодорожный коридор Узбекистан-Афганистан-Пакистан, а также линия электропередачи Сурхан-Пули-Хумри.
В завершение мероприятия, Международный Институт Центральной Азии и Институт региональных исследований в г.Исламабаде подписали Меморандум о взаимопонимании, который стал первым соглашением о партнерстве, установленным МИЦА с пакистанским научно-исследовательским учреждением.
Стороны подтвердили свою готовность к запуску совместных инициатив, включая проведение регулярных академических конференций и «круглых столов» и реализацию исследовательских проектов по актуальным вопросам двусторонних отношений, а также регионального и международного развития.