MOXI Pokiston tahlil markazlari bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘ymoqda
Joriy yilning 21-yanvar kuni Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti direktori Javlon Vahobov va Islomobod shahridagi Mintaqaviy tadqiqotlar instituti prezidenti Jauhar Salim tahliliy markazlar o‘rtasidagi akademik va ilmiy-tadqiqot hamkorligi istiqbollarini muhokama qilish maqsadida uchrashuv o‘tkazdilar.
Uchrashuvning so’z boshida, Javlon Vahobov Pokiston 1991-yilda O‘zbekiston mustaqilligini birinchilardan bo‘lib tan olganini, mamlakatlarimiz va xalqlarimiz o‘rtasidagi mustahkam do‘stlikka asos solganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston va Pokiston o‘rtasidagi munosabatlar so‘nggi yillarda sezilarli darajada faollashdi va bugungi kunda davlatlararo muloqot 2021-yilda o‘rnatilgan strategik sheriklik darajasida davom etmoqda.
J.Vahobov Markaziy Osiyo xalqaro instituti va Islomoboddagi mintaqaviy tadqiqotlar instituti kabi institutlar ikki davlat hamda Markaziy va Janubiy Osiyo mintaqalari o‘rtasidagi o‘zaro anglashuvni rivojlantirishda hal qiluvchi o’rin egallashini ta’kidladi.
O‘z navbatida, Jauhar Salim Pokiston va O‘zbekistondagi, shuningdek, Markaziy Osiyo va Janubiy Osiyo mintaqasidagi siyosiy, iqtisodiy va madaniy-gumanitar jarayonlardan xabardorlikni chuqurlashtirish tadqiqot tashkilotlarining ustuvor vazifasi bo‘lishi kerakligini ta’kidladi. Bundan tashqari, Pokiston tomoni ta’kidlaganidek, tahlil markazlari o‘rtasidagi doimiy aloqalar nafaqat ko‘p qirrali ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlash, balki Markaziy Osiyo va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi har tomonlama aloqalarni kengaytirishga xizmat qilishi kerak.
Suhbat doirasida Mintaqaviy tadqiqotlar instituti prezidenti bir paytlar Pokistonning ko‘plab shoirlari yashab ijod qilgan, boy tarixiy-madaniy merosga ega bo‘lgan Samarqand va Buxoro kabi O‘zbekiston shaharlarining ahamiyatini alohida ta’kidladi.
MOXI direktori O‘zbekistonning mamlakatlarimiz o‘rtasidagi savdo va sarmoyaviy hamkorlikni kengaytirish, mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlash, Markaziy Osiyo va Pokiston o‘rtasidagi transport yo‘nalishlarini rivojlantirish, shuningdek, mintaqaviy xavfsizlikni, eng avvalo, qo‘shni Afg‘onistonda ta’minlashga qaratilgan tashabbuslariga ham e’tibor qaratdi. Keyingi yillarda faol ilgari surilayotgan muhim loyihalar qatorida O‘zbekiston-Afg‘oniston-Pokiston temir yo‘l yo‘lagi, shuningdek, Surxon-Puli-Xumri elektr uzatish liniyasi ko‘rsatib o‘tildi.
Tadbir yakunida Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti va Islomobod shahridagi Mintaqaviy Tadqiqotlar Instituti o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi.
Tomonlar qo‘shma tashabbuslarni, jumladan, muntazam ravishda akademik konferensiyalar va davra suhbatlarini o‘tkazish hamda ikki tomonlama munosabatlarning, shuningdek, mintaqaviy va xalqaro rivojlanishning dolzarb masalalari bo‘yicha tadqiqot loyihalarini amalga oshirishga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.

On January 21, 2025, the Director of the International Institute for Central Asia (IICA), Javlon Vakhabov, and the President of the Institute of Regional Studies in Islamabad, Jauhar Saleem, held a meeting to discuss the prospects for academic and research cooperation between their think tanks.
Opening the meeting, Javlon Vakhabov emphasized that Pakistan was one of the first countries to recognize Uzbekistan's independence in 1991, laying the foundation for a strong friendship between their nations and peoples. He noted that relations between Uzbekistan and Pakistan have significantly intensified in recent years and that today, the bilateral dialogue is supported at the level of a strategic partnership established in 2021.
Vakhabov also highlighted that institutions like the International Institute for Central Asia and the Institute of Regional Studies play a crucial role in fostering mutual understanding between the two countries and the regions of Central Asia and South Asia.
In turn, Jauhar Saleem stressed that deepening awareness of political, economic, and cultural processes in both Pakistan and Uzbekistan, as well as in the regions of Central Asia and South Asia, should be a priority for research organizations. He further emphasized that ongoing engagement between think tanks should not only strengthen multifaceted bilateral relations but also expand comprehensive ties between Central Asia and South Asia.
During the conversation, the President of the Institute of Regional Studies particularly noted the significance of Uzbek cities like Samarkand and Bukhara, which boast a rich historical and cultural heritage and have long been home to many renowned poets from Pakistan.
Director Vakhabov also drew attention to Uzbekistan's initiatives aimed at expanding trade and investment cooperation between the two countries, strengthening regional connectivity, developing transport corridors between Central Asia and Pakistan, and ensuring regional security, especially in neighboring Afghanistan. Among the key projects actively promoted in recent years were the Uzbekistan-Afghanistan-Pakistan railway corridor and the Surkhan-Puli-Khumri power line.
At the conclusion of the meeting, the International Institute for Central Asia and the Institute of Regional Studies in Islamabad signed a Memorandum of Understanding, marking the first partnership agreement between IICA and a Pakistani research institution.
Both parties confirmed their readiness to launch joint initiatives, including holding regular academic conferences, roundtables, and research projects addressing key bilateral issues, as well as regional and international development challenges.