Konferensiya O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning tashabbusini amalga oshirish doirasida o'tkazildi va ilmiy-tadqiqot muassasalari va tahlil markazlarining rahbarlari va yetakchi ekspertlari, shuningdek diplomatik korpus vakillarini yig'di.
Tadbir davomida ishtirokchilar MDH mamlakatlarida ro'y berayotgan jarayonlarni har tomonlama tahlil qildilar, hamkorlikning amalga oshirilmagan imkoniyatlari haqida fikr almashdilar. Konferensiya mavzulari iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari, sanoat kooperatsiyasi, savdo, transport, energetika va oziq-ovqat xavfsizligi, shuningdek, MDH hududida "yashil" texnologiyalarni joriy etish va "yashil" iqtisodiyotga o'tish kabi keng ko'lamli masalalarni qamrab oldi. Madaniy-gumanitar hamkorlikka alohida e'tibor qaratildi.
Forumda Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vahabov ishtirok etdi va MDH mamlakatlari o'rtasida ko'p qirrali hamkorlikni kengaytirish va chuqurlashtirish istiqbollari borasida o'z qarashlarini bayon etdi. Jumladan, u o'z nutqida madaniy, ta'lim, ilmiy va turistik almashinuvlarning ahamiyatini ta'kidladi, ular nafaqat madaniyatlar va gumanitar salohiyatni o'zaro boyitishga hissa qo'shadi, balki Hamdo'stlik mamlakatlarini yaqinlashtirish va o'zaro tushunishni mustahkamlashda muhim rol o'ynaydi. Ta'kidlandiki, bu sohalardagi hamkorlik hamkorlik uchun qulay muhit yaratadi va yagona madaniy-gumanitar makonni shakllantiradi, davlatlar va xalqlar o'rtasida barqaror aloqalarni rivojlantirishni qo'llab-quvvatlaydi.
Shuningdek, madaniy-gumanitar yo'nalish O'zbekistonning MDH mamlakatlari bilan hamkorlikdagi asosiy ustuvor yo'nalishlaridan biri ekanligi ta'kidlandi. Joriy yilda mamlakatimiz Hamdo'stlik doirasidagi Rossiya raisligi konsepsiyasi doirasida madaniy va gumanitar tadbirlarda faol ishtirok etdi, "Samarqand — MDHning madaniy poytaxti" va "Toshkent — MDHning yoshlar poytaxti" kabi dasturlarni amalga oshirish orqali unga o'z hissasini qo'shdi.