MOXI Abay Qunanbayulining ma’naviy merosiga bag‘ishlangan xalqaro konferensiyani o‘tkazmoqda.
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) Qozog‘iston Respublikasining O‘zbekistondagi Elchixonasi ko‘magida “Markaziy Osiyo xalqlari madaniy integratsiyasini mustahkamlashda Abay Qunanbayulining ma’naviy merosining o‘rni” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyani o‘tkazmoqda.
Markaziy Osiyo xalqaro Instituti (MOXI) Qozog‘iston Respublikasining O‘zbekistondagi Elchixonasi ko‘magida “Markaziy Osiyo xalqlari madaniy integratsiyasini mustahkamlashda Abay Qunanbayulining ma’naviy merosining o‘rni” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyani o‘tkazmoqda.
Tadbir mintaqaning madaniy-gumanitar kun tartibida alohida o‘rin tutadi hamda davlat idoralari, diplomatik korpus, ilmiy va ijodiy doiralar, shuningdek, talabalar va akademik jamoatchilik vakillarining uchrashuvi va hamkorligi uchun muhim maydon vazifasini o‘taydi. Ishtirokchilar orasida Markaziy Osiyo mamlakatlari va xalqaro tashkilotlardan tadqiqotchilar, yozuvchilar, tarjimonlar, madaniyat va san’at arboblari, shuningdek, O‘zbekistondagi qozoq, qirg‘iz, tojik, turkman, ozarbayjon, belarus, rus, tatar va boshqird madaniyat markazlari vakillari bor.
Muhokamalar markazida buyuk qozoq shoiri, mutafakkiri va islohotchisi Abay Qunanbayulining 180 yilligi va uning serqirra merosi turadi. Uning inson, jamiyat, ma’rifat va axloqiy qadriyatlar haqidagi qarashlari XXI asrda ham o‘z dolzarbligini yo‘qotmay, davlatlararo muloqot va madaniy hamkorlikka ilhom berishda davom etmoqda. Abayning she’riy asarlari va “Nasihat so‘zlari”da ifoda etilgan insonparvarlik tamoyillari xalqlar o‘rtasida o‘zaro tushunishni mustahkamlash, ma’naviy madaniyatni boyitish va uyg‘un hamjihatlik idealarini ilgari surishning mustahkam asosini tashkil etadi. Bu esa global chaqiriqlar va ortib borayotgan o‘zaro bog‘liqlik sharoitida yanada dolzarbdir.
Ishtirokchilar Abay ijodi nafaqat Qozog‘istonning madaniy merosi, balki butun Markaziy Osiyoning umumiy boyligi ekanini ta’kidlashadi. U xalqlarni umumiy qadriyatlar, tarixiy xotira va bilimga intilish orqali birlashtiradi. Konferensiya yoshlar, ilmiy doiralar va keng jamoatchilik orasida uning g‘oyalarini targ‘ib etishga qaratilgan ilmiy qarashlar va madaniy talqinlar almashinuvi, amaliy tashabbuslar ishlab chiqish maydoniga aylanadi.
Mazkur tadbir madaniy-gumanitar aloqalarni mustahkamlashga, madaniyatlararo muloqot ufqlarini kengaytirishga hamda buyuk mutafakkirlar merosi Markaziy Osiyo xalqlari o‘tmishi va kelajagi o‘rtasida mustahkam ko‘prik bo‘lib xizmat qila olishini namoyish etadi.