MOXI Abay Qunanbayulining ma’naviy merosiga bag‘ishlangan xalqaro konferensiyani o‘tkazmoqda.
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) Qozog‘iston Respublikasining O‘zbekistondagi Elchixonasi ko‘magida “Markaziy Osiyo xalqlari madaniy integratsiyasini mustahkamlashda Abay Qunanbayulining ma’naviy merosining o‘rni” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyani o‘tkazmoqda.
Markaziy Osiyo xalqaro Instituti (MOXI) Qozog‘iston Respublikasining O‘zbekistondagi Elchixonasi ko‘magida “Markaziy Osiyo xalqlari madaniy integratsiyasini mustahkamlashda Abay Qunanbayulining ma’naviy merosining o‘rni” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyani o‘tkazmoqda.
Tadbir mintaqaning madaniy-gumanitar kun tartibida alohida o‘rin tutadi hamda davlat idoralari, diplomatik korpus, ilmiy va ijodiy doiralar, shuningdek, talabalar va akademik jamoatchilik vakillarining uchrashuvi va hamkorligi uchun muhim maydon vazifasini o‘taydi. Ishtirokchilar orasida Markaziy Osiyo mamlakatlari va xalqaro tashkilotlardan tadqiqotchilar, yozuvchilar, tarjimonlar, madaniyat va san’at arboblari, shuningdek, O‘zbekistondagi qozoq, qirg‘iz, tojik, turkman, ozarbayjon, belarus, rus, tatar va boshqird madaniyat markazlari vakillari bor.
Muhokamalar markazida buyuk qozoq shoiri, mutafakkiri va islohotchisi Abay Qunanbayulining 180 yilligi va uning serqirra merosi turadi. Uning inson, jamiyat, ma’rifat va axloqiy qadriyatlar haqidagi qarashlari XXI asrda ham o‘z dolzarbligini yo‘qotmay, davlatlararo muloqot va madaniy hamkorlikka ilhom berishda davom etmoqda. Abayning she’riy asarlari va “Nasihat so‘zlari”da ifoda etilgan insonparvarlik tamoyillari xalqlar o‘rtasida o‘zaro tushunishni mustahkamlash, ma’naviy madaniyatni boyitish va uyg‘un hamjihatlik idealarini ilgari surishning mustahkam asosini tashkil etadi. Bu esa global chaqiriqlar va ortib borayotgan o‘zaro bog‘liqlik sharoitida yanada dolzarbdir.
Ishtirokchilar Abay ijodi nafaqat Qozog‘istonning madaniy merosi, balki butun Markaziy Osiyoning umumiy boyligi ekanini ta’kidlashadi. U xalqlarni umumiy qadriyatlar, tarixiy xotira va bilimga intilish orqali birlashtiradi. Konferensiya yoshlar, ilmiy doiralar va keng jamoatchilik orasida uning g‘oyalarini targ‘ib etishga qaratilgan ilmiy qarashlar va madaniy talqinlar almashinuvi, amaliy tashabbuslar ishlab chiqish maydoniga aylanadi.
Mazkur tadbir madaniy-gumanitar aloqalarni mustahkamlashga, madaniyatlararo muloqot ufqlarini kengaytirishga hamda buyuk mutafakkirlar merosi Markaziy Osiyo xalqlari o‘tmishi va kelajagi o‘rtasida mustahkam ko‘prik bo‘lib xizmat qila olishini namoyish etadi.

В Международном институте Центральной Азии при содействии Посольства Республики Казахстан в Узбекистане проходит международная научно-практическая конференция «Роль духовного наследия Абая Кунанбаева в укреплении культурной интеграции народов Центральной Азии».
Мероприятие занимает особое место в культурно-гуманитарной повестке региона и служит важной площадкой, где встречаются и взаимодействуют представители государственных органов, дипломатического корпуса, научных и творческих кругов, а также студенческая и академическая общественность.
В числе участников – исследователи, писатели, переводчики, деятели искусства и культуры из стран Центральной Азии и международных организаций, а также представители казахского, кыргызского, таджикского, туркменского, азербайджанского, белорусского, русского, татарского и башкирского культурных центров Узбекистана.
Центральной темой обсуждений является 180-летие со дня рождения и многогранное наследие Абая Кунанбаева — выдающегося казахского поэта, мыслителя и реформатора. Его идеи о человеке, обществе, просвещении и нравственных ценностях не теряют своей значимости и в XXI веке, оставаясь источником вдохновения для межгосударственного диалога и культурного взаимодействия. Гуманистические принципы Абая, выраженные в его поэзии и «Словах назидания», служат прочной основой для укрепления взаимопонимания между народами, углубления духовной культуры и продвижения идеалов гармоничного сосуществования, что особенно важно в условиях глобальных вызовов и растущей взаимозависимости мира.
Участники подчеркивают, что творчество Абая — это не только часть культурного наследия Казахстана, но и достояние всей Центральной Азии, объединяющее народы на основе общих ценностей, исторической памяти и стремления к знаниям. Конференция служит площадкой для обмена научными взглядами и культурными интерпретациями, а также для выработки практических инициатив, направленных на популяризацию его идей среди молодёжи, исследовательских сообществ и широкой аудитории.
Мероприятие служит укреплению культурно-гуманитарных связей, расширяет горизонты межкультурного диалога и демонстрирует, что наследие великих мыслителей способно быть прочным мостом между прошлым и будущим народов Центральной Азии.