Bishkek shahrida Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Milliy strategik tashabbuslar instituti hamda “Koreya – Markaziy Osiyo” hamkorlik forumi kotibiyati hamkorligida “Markaziy Osiyo – Koreya Respublikasi” tahliliy markazlar forumi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Koreya Respublikasi, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston va O‘zbekistonning yetakchi tahliliy va ilmiy-tadqiqot institutlari delegatsiyalari ishtirok etdi.
Forum mintaqaviy hamkorlikning muhim yo‘nalishlari bo‘yicha ochiq ekspertlik muloqotlari uchun platforma bo‘lib xizmat qildi. Muhokamalar doirasida energetik barqarorlikni ta’minlash, transport-logistika aloqalarini rivojlantirish, raqamli transformatsiyani ilgari surish, iqlim barqarorligini ta’minlash hamda ilm-fan, ta’lim va texnologiyalar sohalaridagi aloqalarni mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi.
Forum dasturida energetika xavfsizligi va foydali qazilmalarni o‘zlashtirish, ESG transformatsiyasi va iqlim kun tartibi, raqamli iqtisodiyot va sun’iy intellekt, transport bog‘liqligi va infratuzilmaviy barqarorlik kabi yo‘nalishlar bo‘yicha tematik panel muhokamalari bo‘lib o‘tdi.
Spikerlar qatorida “Koreya – Markaziy Osiyo” hamkorlik forumi kotibiyati ijrochi direktori R.J. Kook, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik tadqiqotlar instituti direktori o‘rinbosari S. Nurlan, Tojikiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik tadqiqotlar markazi birinchi direktori o‘rinbosari M. Oraz, Koreya geologiya fanlari va foydali qazilmalar instituti bosh geofizigi Ch.S. Jung va boshqa yetakchi mutaxassislar ishtirok etdi.
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) nomidan direktor o‘rinbosari Sherzod Fayziyev ma’ruza bilan ishtirok etdi. O‘z chiqishida u Markaziy Osiyodagi muhim foydali qazilmalar sohasida hamkorlik salohiyati yuqoriligini ta’kidladi. U mintaqada marganets, xrom, litiy, uran, nodir yer elementlari va yashil iqtisodiyotga o‘tish uchun zarur bo‘lgan boshqa strategik resurslar katta zaxiraga ega ekanligini qayd etdi. Koreya Respublikasi, dunyodagi ilg‘or texnologik markazlardan biri sifatida, ushbu resurslarni chuqur qayta ishlash, qo‘shilgan qiymat zanjirlarini yaratish, ekologik toza yechimlarni joriy etish hamda aylanma iqtisodiyot tamoyillariga asoslangan barqaror sanoat bazasini shakllantirishda muhim rol o‘ynashi mumkinligi ta’kidlandi.
Shuningdek, Fayziyev janoblari mintaqadagi infratuzilmaviy bog‘liqlikni kuchaytirish, texnologik almashinuvni faollashtirish hamda malakali kadrlar tayyorlash, ilmiy tadqiqotlar va innovatsiyalar transferiga xizmat qiluvchi qo‘shma ilmiy-ta’lim platformalarini yaratish zarurligiga alohida urg‘u berdi. U Koreya Respublikasining ekologik barqarorlik standartlari va zamonaviy raqamli yechimlarini mintaqa mamlakatlarining tegishli tarmoqlariga integratsiya qilish muhimligini ham qayd etdi.
Forum doirasida MOXI direktor o‘rinbosari Sherzod Fayziyev hamda Qirg‘iziston Respublikasi Milliy strategik tashabbuslar instituti direktor o‘rinbosari Shamil Adilbek uulu o‘rtasida ikki tomonlama uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Suhbat chog‘ida texnologik va ta’lim sohasidagi tashabbuslarni amaliyotga tatbiq etish, ekspertlik mexanizmlarini rivojlantirish hamda barqaror rivojlanish va inson kapitalini mustahkamlash sohalarida hamkorlikni chuqurlashtirish istiqbollari muhokama qilindi.
Forum yakunida ishtirokchilar “Markaziy Osiyo – Koreya Respublikasi” formatidagi hamkorlikni institutsional asosda davom ettirish, qo‘shma loyihalarni kengaytirish va tahliliy markazlar o‘rtasida ustuvor vazifalar bo‘yicha muvofiqlashtirilgan, muvozanatli va samarali yondashuvlarni ishlab chiqish yo‘lida sa’y-harakatlarni birlashtirishga qiziqish bildirdilar.

МИЦА принял участие в Форуме «Центральная Азия – Республика Корея» в Бишкеке
В Бишкеке состоялся Форум аналитических центров «Центральная Азия – Республика Корея», организованный Национальным институтом стратегических инициатив при Президенте Кыргызской Республики совместно с Секретариатом Форума сотрудничества «Корея – Центральная Азия».
В мероприятии приняли участие делегации ведущих аналитических и исследовательских центров Республики Корея, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана.
Форум стал площадкой для открытого экспертного обмена мнениями по актуальным вопросам регионального взаимодействия, включая обеспечение энергетической стабильности, развитие транспортно-логистических связей, содействие цифровой трансформации, продвижение климатической устойчивости, а также укрепление связей в научной, образовательной и технологической сферах.
Программа форума включала тематические панельные дискуссии по таким направлениям, как энергетическая безопасность и освоение минеральных ресурсов, ESG-трансформация и климатическая повестка, цифровая экономика и искусственный интеллект, транспортная взаимосвязанность и устойчивое развитие инфраструктуры.
В числе спикеров — исполнительный директор Секретариата Форума сотрудничества «Корея – Центральная Азия» Р. Дж. Кук, заместитель директора Казахстанского института стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан С. Нурлан, первый заместитель директора Центра стратегических исследований при Президенте Республики Таджикистан М. Ораз, главный геофизик Корейского института геологических наук и минеральных ресурсов Ч. С. Джун и другие эксперты.
От имени Международного института Центральной Азии с докладом выступил заместитель директора Шерзод Файзиев. В своём выступлении эксперт МИЦА подчеркнул высокий потенциал партнёрства в области критически важных минеральных ресурсов, отметив, что Центральная Азия располагает значительными запасами марганца, хрома, лития, урана, редкоземельных металлов и других стратегически востребованных элементов, необходимых для перехода к зелёной экономике. Республика Корея, как признанный мировой технологический лидер, может сыграть ключевую роль в развитии переработки этих ресурсов, создании цепочек добавленной стоимости, внедрении экологически чистых решений и формировании устойчивой промышленной базы на основе принципов циркулярной экономики.
Особое внимание в его выступлении было уделено необходимости укрепления инфраструктурной связности региона, активизации технологического обмена, а также созданию совместных научно-образовательных платформ, способствующих подготовке квалифицированных кадров, развитию НИОКР и трансферу инноваций. Была подчеркнута важность интеграции корейских стандартов экологической устойчивости и современных цифровых решений в соответствующие отрасли стран региона.
На полях форума состоялась двусторонняя встреча заместителя директора Национального института стратегических инициатив Кыргызстана Шамиля Адилбек уулу с заместителем директора МИЦА Шерзодом Файзиевым. В рамках беседы обсуждены перспективы практической реализации технологических и образовательных инициатив, развитие экспертных механизмов и углубление координации в сфере устойчивого развития и укрепления человеческого капитала.
По итогам форума участники выразили заинтересованность в дальнейшем институциональном оформлении сотрудничества в формате «Центральная Азия – Республика Корея», расширении совместных проектов и координации усилий аналитических центров в целях формирования сбалансированных и эффективных подходов к решению приоритетных задач устойчивого роста региона.