MOXI delegatsiyasi Astanada bo‘lib o‘tgan “Markaziy Osiyo – Xitoy” V Tahliliy Markazlar Forumida ishtirok etdi
2025-yil 3-iyun kuni Astanada Markaziy Osiyo va Xitoy davlatlari rahbarlari sammiti arafasida “Markaziy Osiyo – Xitoy: mintaqaviy hamkorlikning yangi ufqlari” nomli V Tahliliy markazlar forumi bo‘lib o‘tdi.
Tadbir Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Qozog‘iston strategik tadqiqotlar instituti (QSTI) va Xitoy Fanlar Akademiyasi huzuridagi Rossiya, Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo tadqiqot instituti (IRVECA) tomonidan tashkil etildi.
Forumda Markaziy Osiyo mamlakatlari va Xitoyning nufuzli tahliliy markazlari vakillari, jumladan Xitoy Fanlar Akademiyasi (KAON), Yevrosiyo tadqiqot instituti, Iqtisodiyot instituti, Shanxay siyosat va huquq universiteti, shuningdek, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston va O‘zbekiston tahlil markazlari vakillari ishtirok etdi.
Forumning ochilish marosimida Qozog‘iston Respublikasi Davlat maslahatchisi Erlan Karin nutq so‘zlab, Xitoy va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi hamkorlik jadal rivojlanayotganini, ekspertlar darajasidagi muloqot va ko‘p tomonlama hamkorlik bu aloqalarni mustahkamlashda muhim rol o‘ynayotganini ta’kidladi. U, shuningdek, yaqin kunlarda Astanada o‘tkazilishi rejalashtirilgan ikkinchi “Markaziy Osiyo – Xitoy” sammiti mintaqalararo strategik sheriklikni chuqurlashtirish yo‘lidagi navbatdagi muhim bosqich bo‘lishini qayd etdi.
Tadbirda Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) delegatsiyasi ham faol ishtirok etdi. MOXI direktori Javlon Vahabov o‘z nutqida “Markaziy Osiyo – Xitoy” formati yangi bosqichga – institutsional hamkorlik darajasiga ko‘tarilayotganini ta’kidladi: Xian shahrida Sekretariat tashkil etilgan, savdo, qishloq xo‘jaligi, yashil iqtisodiyot va favqulodda vaziyatlarga javob berish yo‘nalishlarida ishchi guruhlar shakllantirilgan.
U, shuningdek, Markaziy Osiyo bugun faqat ko‘prik emas, balki innovatsiya va o‘sishning mustaqil hududiga aylanib borayotganini alohida qayd etdi.
MOXI rahbari tomonidan keltirilgan asosiy raqamlar: so‘nggi besh yilda Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi o‘zaro savdo hajmi 80 foizga oshib, 11 milliard dollarga yetgan. 2023-yilda Xitoy bilan savdo aylanmasi 94,8 milliard dollarni tashkil etdi. Xitoy sarmoyalarining umumiy hajmi esa 15 milliard dollardan oshdi. Mintaqadagi YaIMning o‘rtacha yillik o‘sishi qariyb 6 foizni tashkil qilmoqda.
Tadbir davomida ishtirokchilar milliy rivojlanish strategiyalari masalasiga ham alohida e’tibor qaratdilar. Jumladan, Qozog‘iston tajribasi doirasida raqamli hukumat va ta’lim kapitali dasturi, Qirg‘izistonda transport yo‘laklari rivoji, Tojikiston vakillari tomonidan yashil iqtisodiyot va barqaror energetikani qo‘llab-quvvatlash tashabbuslari tilga olindi. O‘zbekiston esa raqamli transformatsiya va inson kapitalini mustahkamlashga urg‘u berdi.
Forum doirasida raqamlashtirish, sun’iy intellekt va texnologik innovatsiyalar bo‘yicha hamkorlik masalalari muhokama qilindi. MOXIning tarixiy-madaniy meros va gumanitar tadqiqotlar bo‘limi boshlig‘i Doniyor Qurbonov bu yo‘nalishlarda mintaqa davlatlari bilan Xitoy o‘rtasidagi ilmiy-texnikaviy hamkorlikni kengaytirish zarurligini ta’kidladi.
Shuningdek, forum ishtirokchilari ta’lim, gumanitar almashinuvlar, suv resurslari va ekologiya sohasidagi aloqalarni kengaytirish masalalarini ko‘rib chiqdilar. Suv-ekotizimlaridan oqilona foydalanish bo‘yicha Olmaotada mintaqaviy markaz tashkil etish, akademik va turistik almashinuvlarni rivojlantirish takliflari bildirildi.
Forum yakunida ishtirokchilar o‘zaro fikr almashib, ekspertlik hamkorligini chuqurlashtirish, shu jumladan raqamli, iqtisodiy, gumanitar va ekologik yo‘nalishlarda qo‘shma tashabbuslarni ilgari surish borasida tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Делегация МИЦА приняла участие в V Форуме аналитических центров «Центральная Азия – Китай» в Астане
3 июня 2025 года в Астане накануне саммита лидеров стран Центральной Азии и КНР состоялся V Форум аналитических центров «Центральная Азия – Китай: новые горизонты регионального партнёрства».
Организаторами выступили Казахстанский институт стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан (КИСИ) и Институт России, Восточной Европы и Центральной Азии Китайской академии общественных наук (ИРВЕЦА КАОН).
В форуме приняли участие ведущие эксперты и руководители аналитических центров Центральной Азии и Китая, включая Китайскую академию общественных наук (КАОН), Институт изучения Евразии КАОН, Институт экономики КАОН, Шанхайский университет политических наук и права, а также профильные аналитические центры Казахстана, Таджикистана, Кыргызстана, Туркменистана и Узбекистана.
В ходе открытия с приветственным словом выступил Государственный советник Республики Казахстан Ерлан Карин.
Он подчеркнул стремительное развитие сотрудничества между Китаем и странами Центральной Азии, а также важную роль экспертного диалога и многостороннего взаимодействия в укреплении этих связей.
Ерлан Карин также отметил, что второй саммит «Центральная Азия – Китай», который пройдет в ближайшее время в Астане станет очередной вехой в развитии стратегического партнёрства между регионами.
В форуме также приняла участие делегация Международного Института Центральной Азии (МИЦА). В своём выступлении директор МИЦА Жавлон Вахабов подчеркнул, что формат «Центральная Азия – Китай» вышел на новый уровень институционализации: создан Секретариат в Сиане и сформированы рабочие группы по торговле, агросектору, зелёной экономике и реагированию на чрезвычайные ситуации.
Он отметил, что Центральная Азия становится не только мостом между Китаем и Европой, но и самостоятельным регионом роста, инноваций и новых возможностей.
Директор МИЦА привёл ключевые факты: за последние пять лет внутридорожная торговля стран Центральной Азии выросла на 80% и достигла $11 млрд, а товарооборот с Китаем в 2023 году составил $94,8 млрд. Общий объём китайских инвестиций в регион превысил $15 млрд, а среднегодовой рост ВВП стран Центральной Азии составляет около 6%.
В ходе мероприятия участники уделили особое внимание национальным стратегиям развития: был выделен успешный опыт Казахстана по внедрению образовательного капитала и цифрового правительства, Кыргызстана — в развитии транспортных коридоров, а представители Таджикистана подробно рассказали о программах поддержки зелёной экономики и устойчивой энергетики. Узбекистан, в свою очередь, акцентировал внимание на цифровой трансформации и поддержке человеческого капитала.
Отдельным блоком обсуждалось расширение сотрудничества в области цифровизации, искусственного интеллекта и технологических инноваций. В этом контексте начальник отдела изучения историко-культурного наследия и гуманитарных исследований МИЦА Дониер Курбанов отметил потенциал для более тесной кооперации стран региона с Китаем в развитии совместных исследовательских инициатив и внедрении новых технологических решений.
Участники также обсудили направления сотрудничества в сфере образования, гуманитарных обменов, водных ресурсов и экологии. Прозвучали предложения по созданию в Алматы регионального центра для рационального управления водными экосистемами, а также развитию академических и туристических обменов.
По итогам форума состоялся обмен мнениями между исследователями, где участники выразили готовность к дальнейшему углублению экспертного сопровождения стратегического партнёрства, включая выработку совместных инициатив в цифровой, экономической, гуманитарной и экологической сферах.