MOXI direktori Javlon Vaxabov o‘z ma’ruzasida infratuzilmani yangilash, institutlarni mustahkamlash, mintaqaviy integratsiyani chuqurlashtirish, tashqi hamkorlikni kengaytirish va amaliy mintaqaviy o‘zlikni shakllantirish zarurligini qayd etdi.
Uning ta’kidlashicha, Markaziy Osiyo davlatlari energiya, suv va transport tizimlarini modernizatsiya qilishga ustuvor e’tibor qaratishi lozim. 2030 yilga borib mintaqada energiyaga bo‘lgan talab taxminan 32 foizga oshishi kutilmoqda, bu esa 49 mlrd dollargacha investitsiyani talab etadi; hozircha esa transchegaraviy elektr savdosi umumiy ehtiyojning atigi 2,5 foizini qoplaydi. Shu bilan birga, suv–energetika yo‘nalishida yetarli hamkorlikning yo‘qligi mintaqaga yiliga 4,5 mlrd dollardan ortiq yo‘qotish keltirmoqda, resurslarni samaraliroq boshqarish esa 60 mlrd dollardan ko‘proq naf berishi mumkin.
Iqtisodiy yo‘nalishda Javlon Vaxabov Markaziy Osiyoda umumiy iqtisodiy makonni barpo etish vazifasi murakkab bo‘lsa-da, amalda bajariladigan maqsad ekanini ta’kidladi. Yangi kelishuvlar mavjud mintaqaviy majburiyatlarni hurmat qilishi zarur; shu bois pragmatik birinchi qadam sifatida tranzitni soddalashtirish va qoidalarni uyg‘unlashtirish taklif qilindi. Bunday yondashuv amaldagi xalqaro majburiyatlarni buzmasdan hamkorlikni chuqurlashtirish imkonini beradi.
Xavfsizlik masalalariga to‘xtalar ekan, MOXI direktori mintaqa barqarorligini ta’minlash umumiy mas’uliyat ekanini, global tangliklar, qurolli to‘qnashuvlar, terrorizm va transmilliy jinoyatchilik sharoitida yaqinroq hamkorlikni talab qilishini qayd etdi. Xavfsizlik kengashi kotiblari va maxsus xizmatlar rahbarlarining muntazam uchrashuvlari yo‘lga qo‘yilgan bo‘lsa-da, favqulodda vaziyatlar, giyohvandlikka qarshi kurash, radikallashuvning oldini olish, mudofaa va chegara tuzilmalari o‘rtasida hamkorlikni yanada kengaytirish zarur.
Yakunda Javlon Vaxabov mintaqaviy o‘zlikni nafaqat umumiy tarix va madaniyat, balki fuqarolar uchun bevosita foyda keltiradigan amaliy yo‘nalishlar — insonlararo almashinuv, ta’lim va turizm, integratsiyalashgan mehnat bozori hamda kuchli ijtimoiy himoya orqali mustahkamlash lozimligini urg‘uladi. Bunday o‘zlik mintaqaga mansublik tuyg‘usini kuchaytirishi, shu bilan birga barqarorlik va barqaror rivojlanish poydevori bo‘lgan milliy va fuqarolik o‘zligini to‘la-to‘kis to‘ldirishi kerak.