MOXI direktori AQShning O‘zbekistondagi elchisi bilan uchrashdi
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov AQShning O‘zbekistondagi elchisi Jonatan Henik bilan uchrashdi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston - AQSH hamkorligining bugungi holati va istiqbollari muhokama qilindi. Ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlashda ekspertlar muloqotining o‘rniga alohida e’tibor qaratildi.
Javlon Vaxabov O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi sheriklik tobora barqaror va chuqurlashib borayotganligini, bu ikki davlat rahbarlari o‘rtasidagi o‘zaro ishonchning mustahkamlanishi va asosiy tarmoqlarda qo‘shma tashabbuslarning amalga oshirilishini aks ettirishini ta’kidladi.
Jonatan Xenik o‘tgan 2025-yil yil ikki tomonlama hamkorlik uchun mustahkam poydevor yaratganligi va aniq kun tartibini belgilab berganligini ta’kidlab, O‘zbekiston va AQSH Prezidentlarining to‘rtta uchrashuvi va ikkita telefon muloqotiga to‘xtalib o‘tdi.
Elchi, shuningdek, O‘zbekistonning xalqaro maydondagi roli ortib borayotganligini ta’kidlab, Prezidentimizning Mayamida bo‘lib o‘tadigan G20 sammitiga taklif etilishi va 19-fevral kuni Vashingtonda bo‘lib o‘tgan Tinchlik kengashining birinchi yig‘ilishida ishtirok etishini qayd etdi.
Uchrashuv yakunida shu yilga mo‘ljallangan bo‘lajak qo‘shma tadbirlar, jumladan, ikki va ko‘p tomonlama hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha tematik konferensiyalar va ekspert uchrashuvlar muhokama qilindi.

Директор МИЦА провёл встречу с Послом США в Узбекистане
Директор Международного института Центральной Азии Жавлон Вахабов провел встречу с Послом США Джонатаном Хеником.
В ходе беседы стороны обменялись мнениями о текущем состоянии и перспективах развития узбекско-американского партнерства. Особое внимание было уделено роли экспертного диалога двух стран в укреплении двусторонних отношений.
Директор Жавлон Вахабов отметил, что текущая динамика узбекско-американского партнерства приобретает всё более устойчивый характер, что стало прямым результатом укрепления взаимного доверия между лидерами двух государств, а также достигнутых договоренностей по продвижению совместных инициатив в ключевых отраслях.
В свою очередь Джонатан Хеник заявил, что прошедший год заложил прочную основу и сформировал четкую повестку для двустороннего сотрудничества, указывая на состоявшиеся четыре встречи и два телефонных разговора Президентов Узбекистана и США.
Дипломат также особо подчеркнул растущий авторитет Узбекистана на глобальной арене, свидетельством чего названо приглашение Главы государства на саммит «Большой двадцатки»
в Майями, а также участие в первом заседании Совета мира, которое прошло 19 февраля в Вашингтоне.
В завершение встречи стороны обсудили предстоящие совместные мероприятия на текущий год, включая проведение тематических конференций и экспертных обсуждений по актуальным вопросам двустороннего и многостороннего сотрудничества.