MOXI direktori STM direktori bilan uchrashuv o‘tkazdi
Muzokaralar chog‘ida O'zbekiston-Tojikiston munosabatlarining bugungi holati va istiqbollari, shuningdek, ikki mamlakat tahliliy markazlari o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish masalalari muhokama qilindi.
MOXI direktori Javlon Vahobov ikki davlat aql markazlari o‘rtasida amalda bo‘lgan o‘zaro anglashuv memorandumi o‘zbek-tojik kun tartibining dolzarb masalalari yuzasidan ekspert fikr almashuvini muntazam yo‘lga qo‘yish uchun mustahkam asos yaratishini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, “aql” markazlar davlat tuzilmalari va ekspert hamjamiyati o‘rtasida muhim bog‘lovchi bo‘g‘in vazifasini bajaradi.
O‘z navbatida, STM direktori Xayriddin Usmonzoda so‘nggi yillarda ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlar misli ko‘rilmagan darajada yuksalganini ta’kidladi. Uning qayd etishicha, bu holat tomonlarning o‘zaro manfaatli hamkorlikka sodiqligini namoyon etayotgan aniq amaliy qadamlar bilan tasdiqlanmoqda. Shuningdek, u ikki tomonlama hamkorlikni ekspert jihatdan qo‘llab-quvvatlashda tahliliy markazlarning beqiyos ahamiyatini alohida qayd etdi.
Uchrashuv yakunlariga ko‘ra, tomonlar MOXI va STM o‘rtasida 2026-yilga mo‘ljallangan qo‘shma Harakatlar rejasini kelishib oldilar hamda amaliy va ekspert-tahliliy hamkorlikni izchil kengaytirishga bo‘lgan o‘zaro qiziqishni tasdiqladilar.

Директор МИЦА провел встречу с руководством ЦСИ
12 марта т. г. директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов провёл встречу с директором Центра стратегических исследований (ЦСИ) при Президенте Республики Таджикистан Хайриддин Усмонзода.
В ходе переговоров обсуждены состояние и перспективы узбекско-таджикских отношений, а также вопросы углубления взаимодействия между аналитическими центрами двух стран.
Директор МИЦА Жавлон Вахабов отметил, что действующий Меморандум о взаимопонимании между двумя аналитическими центрами создаёт прочную основу для регулярного обмена экспертными мнениями по актуальным вопросам узбекско-таджикской повестки. По его словам, «мозговые» центры служат важным связующим звеном между государственными структурами и экспертным сообществом.
В свою очередь, директор ЦСИ Хайриддин Усмонзода подчеркнул, что за последние годы отношения между двумя странами вышли на беспрецедентно высокий уровень, что подтверждается конкретными практическими шагами сторон, демонстрирующими их приверженность взаимовыгодному сотрудничеству. Он отметил непреходящее значение аналитических центров в экспертном сопровождении двустороннего взаимодействия.
По итогам встречи стороны согласовали дальнейший План действий между МИЦА и ЦСИ на 2026 год, подтвердив обоюдную заинтересованность в последовательном расширении практического и экспертно-аналитического сотрудничества.