MOXI direktori Turkiyaning O‘zbekistondagi elchisi bilan uchrashdi
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Turkiyaning O‘zbekistondagi elchisi Ufuk Ulutash bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Muloqot davomida O‘zbekiston-Turkiya o‘rtasidagi sheriklikning joriy holati va uni rivojlantirish istiqbollari yuzasidan fikr almashildi. Shuningdek, o‘zaro munosabatlarni yana-da mustahkamlashda har ikki mamlakat ekspertlari o‘rtasidagi muloqotning ahamiyati alohida qayd etildi.
Javlon Vaxabov O‘zbekiston–Turkiya sherikligining barqaror va izchil sur’atlarda rivojlanib borayotganligi faol siyosiy muloqot, iqtisodiy hamkorlik ko‘lamining kengayishi hamda ikki mamlakat o‘rtasidagi tarixiy yaqinlikka asoslanganligini ta’kidladi.
O‘z navbatida Ufuk Ulutash O‘zbekiston-Turkiya do‘stlik va keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlari sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilganligini qayd etdi.
Shuningdek, elchi yaqinda Andijon viloyatiga amalga oshirgan tashrifi davomida bir qator sanoat korxonalari va ishlab chiqarish majmualari faoliyati bilan tanishib,Turkiya biznes vakillarining mamlakat iqtisodiyotidagi ishtiroki ko‘lamini xolis baholash imkoniga ega bo‘lganligini ta’kidladi.
O‘tgan yil yakuni bo‘yicha o‘zaro savdo aylanmasi 3 mlrd AQSh dollaridan oshib, qo‘shma korxonalar soni 2,2 mingtani, jami o‘zlashtirilgan investitsiyalar hajmi esa salkam 10 mlrd AQSh dollarini tashkil etdi.
Turkiya elchixonasi rahbari Turkiy davlatlar tashkiloti (TDT) mintaqaviy kun tartibida markaziy o‘rin tutishini hamda ko‘p tomonlama o‘zaro hamkorlikning muhim va jadal rivojlanayotgan platformasi ekanligini alohida qayd etdi. Shu munosabat bilan diplomat kelgusi yilda O‘zbekistonning TDTga raisligidan katta natijalar kutilayotganligini bildirdi.
Uchrashuv yakunida joriy yilda o‘tkazilishi rejalashtirilgan qo‘shma tadbirlar, jumladan ekspertlar o‘rtasidagi hamkorlik aloqalarini yana-da kengaytirish masalalari muhokama qilindi.

Директор МИЦА провёл встречу с Послом Турции в Узбекистане
Директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов провёл встречу с Послом Турции в Узбекистане Уфуком Улуташем.
В ходе беседы стороны обменялись мнениями о текущем состоянии и перспективах развития узбекско-турецкого партнерства. Особое внимание было уделено роли экспертного диалога двух стран в укреплении двусторонних отношений.
Жавлон Вахабов отметил, что устойчивое и последовательное развитие узбекско-турецкого партнёрства базируется на активном политическом диалоге, расширении экономического сотрудничества и исторически сложившейся близости двух стран.
В свою очередь, Уфук Улуташ подчеркнул, что узбекско-турецкие отношения дружбы и всеобъемлющего стратегического партнерства вышли на качественно новый уровень.
Посол также заявил, что в ходе недавнего визита в Андижан он посетил промышленные предприятия и производственные центры, что позволило ему наглядно оценить уровень присутствия турецкого бизнеса в стране.
По итогам прошлого года объем взаимной торговли превысил $3 млрд, число совместных предприятий – 2,2 тыс., а общий объем освоенных инвестиций составил около $10 млрд.
Глава турецкой дипмиссии подчеркнул, что Организация тюркских государств (ОТГ) занимает центральное место в региональной повестке и рассматривается как важная и динамично развивающаяся платформа многостороннего взаимодействия. В этой связи он выразил высокие ожидания от председательства Узбекистана в ОТГ в следующем году.
В завершение встречи стороны обсудили предстоящие совместные мероприятия на текущий год, включая расширение экспертных контактов.