Dastlab Xitoyning g‘arbiy yo‘nalishidagi asosiy transport-logistika tuguni – Urumchi xalqaro quruqlik porti bo‘ldi. Port 19 ta mamlakat va 26 ta shaharga, shu jumladan, “Xitoy–Markaziy Osiyo–Yevropa” yo‘nalishi bo‘yicha yuk tashishni ta'minlaydi. O‘rtacha yillik yuk aylanmasi hajmi qariyb 900 ming tonnani tashkil etadi.
Shinjon chegara o‘tkazish punktlari bilan hamkorlikda ushbu xab Xitoyning g‘arbiy yo‘nalish bo‘ylab harakatlanuvchi quruqlikdagi temir yo‘l yuklarining qariyb 60% ini qayta ishlaydi. Port vakillari Andijon viloyati bilan zamonaviy multimodal logistika majmuasini yaratish bo‘yicha hamkorlik qilishdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar. Kelgusida bunday obyekt qurilayotgan “Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston” temir yo‘li bo‘ylab yuk oqimlariga xizmat ko‘rsatishi mumkin.
Shuningdek, MOXI ekspertlari temir yo‘llar, tunnellar va boshqa yirik infratuzilma obyektlarini qurish uchun uskunalar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan China Railway Construction Heavy Industry korxonasiga tashrif buyurdilar.
Kompaniya O‘zbekiston bozorida ishlash tajribasiga ega ekani qayd etildi. 2023-yilda Farg‘ona vodiysiga paxta terish texnikasi yetkazib berilgan va mahalliy dala sharoitlarida sinovdan muvaffaqiyatli o‘tgan. Ijobiy natijalarni hisobga olgan holda, korxona O‘zbekistonga qishloq xo‘jaligi texnikasini yetkazib berishni kengaytirish imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda.
Uchrashuv yakunida tomonlar temir yo‘l mashinasozligi, infratuzilma qurilishi va logistika sohalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish istiqbollarini o‘rganishga kelishib oldilar.

The IICA Experts explore Xinjiang’s transport and industrial capacities
During a stay in Ürümqi, the International Institute for Central Asia (IICA) delegation visited Xinjiang enterprises specializing in transport and logistics, as well as the manufacturing of industrial machinery and equipment.
The first site visited was the Ürümqi International Land Port, a key transport and logistics hub for China's westbound routes. The port facilitates freight transport to 19 countries and 26 cities, including along the China-Central Asia-Europe route. Its average annual freight turnover is approximately 900 thousand tons.
In coordination with Xinjiang’s border crossings, the hub processes approximately 60% of China’s westbound overland railway freight. Port representatives expressed interest in collaborating with the Andijan Region to establish a modern multimodal logistics complex. In the future, such a facility could service freight flows along the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway currently under construction.
Furthermore, the IICA experts visited the China Railway Construction Heavy Industry Co., which specializes in manufacturing equipment for the construction of railways, tunnels, and other major infrastructure projects.
It was noted that the company already has experience operating in the Uzbekistan market. In 2023, cotton-harvesting machinery was delivered to the Fergana Valley and successfully underwent testing in local field conditions. Given these positive results, the enterprise is considering expanding its supplies of agricultural machinery to Uzbekistan.
Following the meeting, the parties agreed to explore prospects for implementing joint projects in railway engineering, infrastructure construction, and logistics.