Dastlab Xitoyning g‘arbiy yo‘nalishidagi asosiy transport-logistika tuguni – Urumchi xalqaro quruqlik porti bo‘ldi. Port 19 ta mamlakat va 26 ta shaharga, shu jumladan, “Xitoy–Markaziy Osiyo–Yevropa” yo‘nalishi bo‘yicha yuk tashishni ta'minlaydi. O‘rtacha yillik yuk aylanmasi hajmi qariyb 900 ming tonnani tashkil etadi.
Shinjon chegara o‘tkazish punktlari bilan hamkorlikda ushbu xab Xitoyning g‘arbiy yo‘nalish bo‘ylab harakatlanuvchi quruqlikdagi temir yo‘l yuklarining qariyb 60% ini qayta ishlaydi. Port vakillari Andijon viloyati bilan zamonaviy multimodal logistika majmuasini yaratish bo‘yicha hamkorlik qilishdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar. Kelgusida bunday obyekt qurilayotgan “Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston” temir yo‘li bo‘ylab yuk oqimlariga xizmat ko‘rsatishi mumkin.
Shuningdek, MOXI ekspertlari temir yo‘llar, tunnellar va boshqa yirik infratuzilma obyektlarini qurish uchun uskunalar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan China Railway Construction Heavy Industry korxonasiga tashrif buyurdilar.
Kompaniya O‘zbekiston bozorida ishlash tajribasiga ega ekani qayd etildi. 2023-yilda Farg‘ona vodiysiga paxta terish texnikasi yetkazib berilgan va mahalliy dala sharoitlarida sinovdan muvaffaqiyatli o‘tgan. Ijobiy natijalarni hisobga olgan holda, korxona O‘zbekistonga qishloq xo‘jaligi texnikasini yetkazib berishni kengaytirish imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda.
Uchrashuv yakunida tomonlar temir yo‘l mashinasozligi, infratuzilma qurilishi va logistika sohalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish istiqbollarini o‘rganishga kelishib oldilar.

Эксперты МИЦА ознакомились с промышленным транспортным потенциалом Синьцзяна
В рамках визита в Урумчи делегация Международного института Центральной Азии (МИЦА) посетили частные предприятия, специализирующихся на транспорте и логистике, а также производстве промышленной техники и оборудования.
Первым из таких объектов стал Международный сухопутный порт Урумчи - ключевой транспортно-логистический узел западного направления Китая. Порт обеспечивает перевозки в 19 стран и 26 городов, в том числе по маршруту «Китай-Центральная Азия-Европа». Среднегодовой объём грузооборота составляет около 900 тыс. тонн.
Во взаимодействии с пограничными переходами Синьцзяна хаб обрабатывает порядка 60% сухопутных железнодорожных грузов Китая, следующих в западном направлении. Представители Порта выразили заинтересованность в сотрудничестве с Андижанской областью по созданию современного мультимодального логистического комплекса. Такой объект в перспективе сможет обслуживать грузопотоки по строящейся железной дороге «Китай-Кыргызстан-Узбекистан».
Кроме того, эксперты МИЦА посетили предприятие China Railway Construction Heavy Industry, специализирующееся на производстве оборудования для строительства железных дорог, тоннелей и других крупных инфраструктурных объектов.
Отмечено, что компания уже имеет опыт работы на рынке Узбекистана. В 2023 г. в Ферганскую долину была поставлена хлопкоуборочная техника, успешно прошедшая испытания в местных полевых условиях. С учётом положительных результатов предприятие рассматривает возможность расширения поставок сельскохозяйственной техники в Узбекистан.
По итогам встречи стороны договорились изучить перспективы реализации совместных проектов в сферах железнодорожного машиностроения, инфраструктурного строительства и логистики.