MOXI Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) bilan aloqani yo'lga qo'yadi.
Markaziy Osiyo xalqaro institutida Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyatining (GIZ) Qozog‘iston, O‘zbekiston va Turkmanistondagi vakolatxonasi Toshkentdagi mamlakat direktori J.Frits bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Suhbat boshida GIZ vakili MOXI mintaqadagi yagona ilmiy-tadqiqot markazi sifatida tashkil etilishining o‘ziga xosligini alohida ta’kidladi, u maqsadli tadqiqotlar olib borish va mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash, birlashgan va o‘zini o‘zi boshqarish tizimini shakllantirishga qaratilgan takliflar ishlab chiqishga mo‘ljallangan. etarli Markaziy Osiyo.
Shu munosabat bilan tomonlar MOXI va GIZ faoliyatida institutlar o‘rtasidagi amaliy hamkorlik uchun asos bo‘lib xizmat qiladigan umumiy jihatlar va umumiy maqsadlar mavjudligini qayd etdilar.
GIZning mintaqadagi faoliyati o‘tgan yilning sentabr oyida Berlinda bo‘lib o‘tgan “Markaziy Osiyo plyus Germaniya” formatidagi oliy darajadagi sammitning yakuniy deklaratsiyasida belgilangan Germaniya va Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini qamrab olgani alohida ta’kidlandi.
Xususan, Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati vakili Markaziy Osiyoda to‘siqsiz savdo muhitini yaratish, qonun ustuvorligini mustahkamlash va zo‘ravon ekstremizmning oldini olish, inson resurslarini ko‘paytirish, transchegaraviy muloqotni kuchaytirishga qaratilgan 13 ta loyihaning amalga oshirilishi haqida ma’lumot berdi. suv resurslari va "yashil" iqtisodiyotga o'tish.
GIZ loyihalarining asosiy yo‘nalishlaridan biri turli yo‘nalishlarda maxsus kurslar va treninglar tashkil etish orqali mintaqa mamlakatlarida kadrlar tayyorlash va ularning malakasini oshirishga ko‘maklashishdan iborat.
GIZning BMTning Dubayda boʻlib oʻtgan soʻnggi iqlim konferensiyasida Markaziy Osiyoda iqlim oʻzgarishiga moslashish boʻyicha Mintaqaviy strategiyasini ishlab chiqish va taqdim etishdagi koʻmagi alohida taʼkidlandi.
Uchrashuv yakunida tomonlar amaliy aloqalarni davom ettirish va joriy kun tartibidagi eng dolzarb masalalar boʻyicha mintaqaviy muloqotni mustahkamlashga qaratilgan qoʻshma tadbirlarni oʻtkazish boʻyicha kelishuvga erishdi.

МИЦА налаживает партнёрство с Германским обществом по международному сотрудничеству (GIZ)
В Международном институте Центральной Азии состоялась встреча со страновым директором Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) в Казахстане, Узбекистане и Туркменистане с офисом в Ташкенте Й. Фрицом.
В начале беседы, представитель GIZ особо подчеркнул уникальность создания МИЦА в качестве единственного в регионе научно-исследовательского центра, призванного проводить целенаправленные исследования и разрабатывать предложения, направленные на укрепление регионального сотрудничества и формирование объединённой и самодостаточной Центральной Азии.
В этой связи, сторонами отмечено наличие точек соприкосновения и общих целей в деятельности МИЦА и GIZ, что служит основой для практического взаимодействия между учреждениями.
Особо отмечено, что деятельность GIZ в регионе охватывает приоритетные направления сотрудничества между Германией и странами Центральной Азии, обозначенные в итоговой декларации, прошедшего в сентябре прошлого года в городе Берлине саммита высокого уровня в формате «Центральная Азия плюс ФРГ».
В частности, представитель Германского общества по международному сотрудничеству проинформировал о реализации 13 проектов, направленных на создание в Центральной Азии без барьерной торговой среды, укрепление верховенства права и упреждение насильственного экстремизма, повышение кадрового потенциала, укрепление диалога по трансграничным водным ресурсам и перехода на «зелёную» экономику.
Одним из основных направлений проектов GIZ является содействие в подготовке и повышении квалификации кадровых ресурсов стран региона путём организации специальных курсов и тренингов по различным направлениям.
Отдельно подчёркнуто содействие GIZ в разработке и представлении на прошедшей климатической конференции ООН в городе Дубай Региональной стратегии по адаптации к изменению климата в Центральной Азии.
В завершение встречи, сторонами достигнута договорённость о поддержании рабочих контактов и проведении совместных мероприятий, направленных на укрепление регионального диалога по наиболее актуальным вопросам текущей повестки.