MOXI Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) bilan aloqani yo'lga qo'yadi.
Markaziy Osiyo xalqaro institutida Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyatining (GIZ) Qozog‘iston, O‘zbekiston va Turkmanistondagi vakolatxonasi Toshkentdagi mamlakat direktori J.Frits bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Suhbat boshida GIZ vakili MOXI mintaqadagi yagona ilmiy-tadqiqot markazi sifatida tashkil etilishining o‘ziga xosligini alohida ta’kidladi, u maqsadli tadqiqotlar olib borish va mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash, birlashgan va o‘zini o‘zi boshqarish tizimini shakllantirishga qaratilgan takliflar ishlab chiqishga mo‘ljallangan. etarli Markaziy Osiyo.
Shu munosabat bilan tomonlar MOXI va GIZ faoliyatida institutlar o‘rtasidagi amaliy hamkorlik uchun asos bo‘lib xizmat qiladigan umumiy jihatlar va umumiy maqsadlar mavjudligini qayd etdilar.
GIZning mintaqadagi faoliyati o‘tgan yilning sentabr oyida Berlinda bo‘lib o‘tgan “Markaziy Osiyo plyus Germaniya” formatidagi oliy darajadagi sammitning yakuniy deklaratsiyasida belgilangan Germaniya va Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini qamrab olgani alohida ta’kidlandi.
Xususan, Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati vakili Markaziy Osiyoda to‘siqsiz savdo muhitini yaratish, qonun ustuvorligini mustahkamlash va zo‘ravon ekstremizmning oldini olish, inson resurslarini ko‘paytirish, transchegaraviy muloqotni kuchaytirishga qaratilgan 13 ta loyihaning amalga oshirilishi haqida ma’lumot berdi. suv resurslari va "yashil" iqtisodiyotga o'tish.
GIZ loyihalarining asosiy yo‘nalishlaridan biri turli yo‘nalishlarda maxsus kurslar va treninglar tashkil etish orqali mintaqa mamlakatlarida kadrlar tayyorlash va ularning malakasini oshirishga ko‘maklashishdan iborat.
GIZning BMTning Dubayda boʻlib oʻtgan soʻnggi iqlim konferensiyasida Markaziy Osiyoda iqlim oʻzgarishiga moslashish boʻyicha Mintaqaviy strategiyasini ishlab chiqish va taqdim etishdagi koʻmagi alohida taʼkidlandi.
Uchrashuv yakunida tomonlar amaliy aloqalarni davom ettirish va joriy kun tartibidagi eng dolzarb masalalar boʻyicha mintaqaviy muloqotni mustahkamlashga qaratilgan qoʻshma tadbirlarni oʻtkazish boʻyicha kelishuvga erishdi.

IICA is establishing a partnership with the German Society for International Cooperation (GIZ).
The International Institute for Central Asia hosted a meeting with the Country Director of the German Society for International Cooperation (GIZ) in Kazakhstan, Uzbekistan and Turkmenistan with an office in Tashkent, J. Fritz.
At the beginning of the conversation, the GIZ representative emphasized the uniqueness of the establishment of IICA as the only research center in the region designed to conduct focused research and develop proposals aimed at strengthening regional cooperation and the formation of a united and self-sufficient Central Asia.
In this regard, the parties noted the existence of points of convergence and common goals in the activities of IICA and GIZ, which serves as a basis for practical cooperation between the institutions.
It was emphasized that GIZ activities in the region cover the priority areas of cooperation between Germany and the countries of Central Asia, outlined in the final declaration of the high-level summit "Central Asia plus Germany" held last September in Berlin.
In particular, the representative of the German Society for International Cooperation informed about the implementation of 13 projects aimed at creating a barrier-free trade environment in Central Asia, strengthening the rule of law and preventing violent extremism, improving human resources, strengthening the dialog on transboundary water resources and transition to a "green" economy.
One of the main directions of GIZ projects is assistance in training and professional development of human resources in the countries of the region by organizing special courses and trainings in various areas.
GIZ assistance in the development and presentation of the Regional Strategy on Adaptation to Climate Change in Central Asia at the UN Climate Conference in Dubai was emphasized.
At the end of the meeting, the parties reached an agreement on maintaining working contacts and holding joint events aimed at strengthening the regional dialog on the most relevant issues of the current agenda.