MOXI Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) bilan aloqani yo'lga qo'yadi.
Markaziy Osiyo xalqaro institutida Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyatining (GIZ) Qozog‘iston, O‘zbekiston va Turkmanistondagi vakolatxonasi Toshkentdagi mamlakat direktori J.Frits bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Suhbat boshida GIZ vakili MOXI mintaqadagi yagona ilmiy-tadqiqot markazi sifatida tashkil etilishining o‘ziga xosligini alohida ta’kidladi, u maqsadli tadqiqotlar olib borish va mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash, birlashgan va o‘zini o‘zi boshqarish tizimini shakllantirishga qaratilgan takliflar ishlab chiqishga mo‘ljallangan. etarli Markaziy Osiyo.
Shu munosabat bilan tomonlar MOXI va GIZ faoliyatida institutlar o‘rtasidagi amaliy hamkorlik uchun asos bo‘lib xizmat qiladigan umumiy jihatlar va umumiy maqsadlar mavjudligini qayd etdilar.
GIZning mintaqadagi faoliyati o‘tgan yilning sentabr oyida Berlinda bo‘lib o‘tgan “Markaziy Osiyo plyus Germaniya” formatidagi oliy darajadagi sammitning yakuniy deklaratsiyasida belgilangan Germaniya va Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini qamrab olgani alohida ta’kidlandi.
Xususan, Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati vakili Markaziy Osiyoda to‘siqsiz savdo muhitini yaratish, qonun ustuvorligini mustahkamlash va zo‘ravon ekstremizmning oldini olish, inson resurslarini ko‘paytirish, transchegaraviy muloqotni kuchaytirishga qaratilgan 13 ta loyihaning amalga oshirilishi haqida ma’lumot berdi. suv resurslari va "yashil" iqtisodiyotga o'tish.
GIZ loyihalarining asosiy yo‘nalishlaridan biri turli yo‘nalishlarda maxsus kurslar va treninglar tashkil etish orqali mintaqa mamlakatlarida kadrlar tayyorlash va ularning malakasini oshirishga ko‘maklashishdan iborat.
GIZning BMTning Dubayda boʻlib oʻtgan soʻnggi iqlim konferensiyasida Markaziy Osiyoda iqlim oʻzgarishiga moslashish boʻyicha Mintaqaviy strategiyasini ishlab chiqish va taqdim etishdagi koʻmagi alohida taʼkidlandi.
Uchrashuv yakunida tomonlar amaliy aloqalarni davom ettirish va joriy kun tartibidagi eng dolzarb masalalar boʻyicha mintaqaviy muloqotni mustahkamlashga qaratilgan qoʻshma tadbirlarni oʻtkazish boʻyicha kelishuvga erishdi.