MOXI mutaxassislari Qirg‘izistonda ilmiy-amaliy stajirovkani yakunladi
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) delegatsiyasi Qirg‘iziston Respublikasining yetakchi ilmiy-tahliliy va diplomatik muassasalari bilan hamkorlikni mustahkamlash, ikki tomonlama ekspertlar muloqotini kengaytirish maqsadida Bishkek shahrida ilmiy-amaliy stajirovkani muvaffaqiyatli yakunladi.
Tashrif doirasida MOXI vakillari Prezident huzuridagi Qirg‘iziston Respublikasi Milliy strategik tashabbuslar instituti hamda Koreya – Markaziy Osiyo hamkorlik forumi kotibiyati hamkorligida tashkil etilgan “Markaziy Osiyo – Koreya Respublikasi” 2-an’anaviy tahlil markazlari forumida ishtirok etdi. Mazkur tadbir mintaqaviy hamkorlikning dolzarb yo‘nalishlari bo‘yicha tahliliy yondashuvlar almashinuvi va “Markaziy Osiyo+” formati doirasida yangi ekspertlik aloqalarini o‘rnatish imkonini berdi.
Stajirovka davomida MOXI delegatsiyasi O‘zbekiston Respublikasining Qirg‘izistondagi Elchixonasi faoliyati bilan yaqindan tanishdi. Elchixona tomonidan amalga oshirilayotgan axborot-tahlil ishlari, jumladan, ikki tomonlama munosabatlar monitoringi, tahliliy materiallar tayyorlash va tashqi siyosiy tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha faoliyat alohida e’tirof etildi.
Dastur doirasidagi muhim uchrashuvlardan biri BMTning Qirg‘izistondagi doimiy muvofiqlashtiruvchisi Antonio Grasso bilan bo‘lib o‘tdi. Suhbat chog‘ida Barqaror rivojlanish maqsadlarini (BRM) ilgari surish, tahlil markazlarining uzoq muddatli rivojlanish kun tartibiga qo‘shayotgan hissasi hamda BMT tizimidagi institutlar bilan hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Shuningdek, tashrif doirasida Qirg‘iziston Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Diplomatik akademiya hamda Milliy strategik tashabbuslar instituti vakillari bilan tajriba almashildi. Uchrashuvlarda mintaqaviy jarayonlarni tahliliy jihatdan qo‘llab-quvvatlash, ekspertlar o‘rtasida muvofiqlashtirish va ilmiy-ma’rifiy sohalardagi hamkorlik masalalari ko‘rib chiqildi.
Ushbu tashrif davomida Markaziy Osiyodagi ilmiy-tahliliy tuzilmalar o‘rtasida barqaror va tizimli muloqotni shakllantirish istiqbollari alohida e’tiborda bo‘ldi. Ilmiy kun tartiblarini muvofiqlashtirish, doimiy fikr almashinuvi va mintaqaviy barqarorlikni ta’minlashga qaratilgan qo‘shma sa’y-harakatlarning ahamiyati ta’kidlandi.
Stajirovka yakunlari MOXI va Qirg‘iziston tahliliy hamjamiyatlari o‘rtasida professional aloqalarni mustahkamlashga va uzoq muddatli hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini belgilashga xizmat qildi.

В Кыргызстане прошла исследовательская стажировка научных сотрудников МИЦА
Научные сотрудники Международного института Центральной Азии (МИЦА) завершили исследовательскую стажировку в Бишкеке, в рамках которой приняли участие в ряде мероприятий, направленных на расширение двустороннего экспертного взаимодействия и укрепление партнёрских связей с ведущими исследовательскими и дипломатическими структурами Кыргызской Республики.
В ходе стажировки представители МИЦА приняли участие во 2-м Форуме аналитических центров «Центральная Азия – Республика Корея», организованном Секретариатом Форума сотрудничества «Корея – Центральная Азия» совместно с Национальным институтом стратегических инициатив при Президенте Кыргызской Республики. Участие в форуме позволило сотрудникам МИЦА обменяться аналитическими подходами по актуальным направлениям регионального сотрудничества, а также установить новые экспертные контакты в рамках формата «ЦА+».
В период пребывания в Бишкеке сотрудники МИЦА также ознакомились с деятельностью Посольства Республики Узбекистан в Кыргызской Республике. Особое внимание было уделено вопросам информационно-аналитической деятельности дипломатической миссии, включая мониторинг динамики двусторонних узбекско-кыргызских отношений, подготовку аналитических материалов и сопровождение внешнеполитических инициатив.
Отдельным элементом стажировки стало участие в переговорах с Постоянным координатором ООН в Кыргызской Республике Антонио Граве. В ходе беседы были обсуждены направления взаимодействия в контексте продвижения Целей устойчивого развития (ЦУР), роль аналитических центров в выработке долгосрочной повестки устойчивого развития, а также перспективы партнёрства с учреждениями системы ООН в Центральной Азии.
В рамках визита состоялся также обмен мнениями с представителями Национального института стратегических инициатив и Дипломатической академии при Министерстве иностранных дел Кыргызской Республики. В ходе встреч обсуждались подходы к аналитическому сопровождению региональных процессов, практики экспертной координации и взаимодействия в образовательной и научной сферах.
Особое внимание в ходе стажировки было уделено перспективам формирования устойчивого межинституционального диалога между исследовательскими структурами Центральной Азии. Отмечена важность регулярного обмена мнениями, координации исследовательских повесток и совместной работы по продвижению сбалансированной региональной повестки.
Итоги визита способствовали укреплению профессиональных связей и институционального взаимодействия, а также позволили наметить перспективные направления долгосрочного сотрудничества между аналитическим сообществом Узбекистана и Кыргызской Республики.