MOXI va Afg‘oniston Strategik tadqiqotlar markazi o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Afg‘oniston Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Strategik tadqiqotlar markazi direktori Abdul Hay Kanit bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston va Afg‘oniston o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi holati va uni yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilinib, ikki davlat tahliliy markazlari o‘rtasidagi o’zaro hamkorlikni faollashtirish yuzasidan fikr almashildi.
MOXI direktori Javlon Vaxabov O‘zbekiston va Afg‘oniston o‘rtasidagi o’zaro hamkorlikni yanada kengaytirish, jumladan, ikki mamlakat tahliliy markazlari o‘rtasidagi aloqalarni kuchaytirish muhimligini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ixtisoslashgan tuzilmalar, shuningdek, ilmiy doiralar o‘rtasidagi faol va tizimli muloqot ikki tomonlama o’zaro hamkorlikning tahliliy ta’minoti sifatini oshirish imkonini berib, o‘z navbatida, O‘zbekiston va Afg‘oniston o‘rtasidagi munosabatlarning yanada chuqurlashtirishga xizmat qiladi.
O‘z navbatida, Strategik tadqiqotlar markazi direktori Abdul Hay Kanit O‘zbekiston–Afg‘oniston munosabatlarining bugungi holatini ijobiy baholab, siyosiy darajada, xavfsizlik sohasida, shuningdek, savdo-iqtisodiy yo‘nalishda barqaror va konstruktiv o’zaro hamkorlik mavjudligini ta’kidladi.
Afg‘oniston tomoni mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlash, siyosiy muloqotni kengaytirish hamda Afg‘onistonni Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi muhim bog‘lovchi bo‘g‘in sifatida ilgari surishga tayyor ekanligini bildirdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar amaliy va ekspertlik-tahliliy hamkorlikni yanada rivojlantirishga, shuningdek, O‘zbekiston–Afg‘oniston munosabatlarini mustahkamlashga qaratilgan qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirishga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.

Состоялась встреча между МИЦА и афганским Центром стратегических исследований
Директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов провел встречу с директором Центра стратегических исследований (ЦСИ) при Министерстве иностранных дел Афганистана доктором Абдул Хайем Канитом.
В ходе встречи стороны обсудили текущее состояние и перспективы дальнейшего развития сотрудничества между Узбекистаном и Афганистаном, а также обменялись мнениями по активизации взаимодействия между аналитическими центрами двух регионов.
Директор МИЦА Жавлон Вахабов отметил важность дальнейшего наращивания взаимодействия между Узбекистаном и Афганистаном, в том числе усиление контактов между аналитическими структурами двух стран.
По его словам, активный и системный диалог между профильными структурами, а также академическими кругами позволит повысить качество аналитического сопровождения двустороннего взаимодействия, что, в свою очередь, будет способствовать дальнейшему углублению отношений между Узбекистаном и Афганистаном.
Директор ЦСИ Абдул Хай Канит, в свою очередь, положительно оценил текущее состояние узбекско-афганских отношений, подчеркнув наличие устойчивого и конструктивного взаимодействия на политическом уровне, в сфере безопасности, а также в торгово-экономической области.
Подчеркнута готовность афганской стороны к укреплению региональной взаимосвязанности, расширению политического диалога и продвижению Афганистана в качестве важного связующего звена между Центральной и Южной Азией.
По итогам встречи стороны подтвердили готовность к дальнейшему развитию практического и экспертно-аналитического сотрудничества, а также к реализации совместных инициатив, направленных на укрепление узбекско-афганских отношений.