MOXI va Incheon Innovatsiya Klasteri ilmiy hamkorlik dinamikasini muhokama qildi
Markaziy Osiyo Xalqaro Institutida (MOXI) institut direktori Javlon Vahabov va Koreya Respublikasi Incheon Milliy Universiteti professori, Incheon Innovatsiya Klasteri (Incheon Innovation Cluster, IIC) direktori Li Xikvan o‘rtasida onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida MOXI, koreyalik hamkorlar va Markaziy Osiyo mamlakatlarining tadqiqot institutlari o‘rtasida ikki va ko‘p tomonlama hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi. Asosiy e’tibor institutlararo barqaror ilmiy va akademik aloqalarni mustahkamlash, raqamli va iqlimiy innovatsiyalarni ilgari surish, hamda ilmiy kadrlar almashinuvini rivojlantirishga qaratildi.
Tomonlar o‘zaro hamkorlik yo‘nalishlarini muhokama qildilar. Bular qatorida raqamli transformatsiya, “yashil” texnologiyalar, intellektual qishloq xo‘jaligi va atrof-muhitni barqaror boshqarish sohalari alohida o‘rin oldi. Shuningdek, Koreyaning yuqori texnologiyali kompaniyalari bilan Markaziy Osiyo mamlakatlaridagi sanoat zonalari o‘rtasidagi aloqalarni kengaytirish, texnologiyalarni transfer qilish va ilmiy mobillikni qo‘llab-quvvatlash masalalari muhim mavzulardan biri bo‘ldi.
MOXI direktori Javlon Vahabov o‘z navbatida, iqlim o‘zgarishi, energiya transformatsiyasi va barqaror biznes sohalaridagi hamkorlik mintaqada ilmiy almashinuv va innovatsiyalarni joriy etish uchun yangi ufqlarni ochishini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, koreyalik hamkorlar bilan aloqalar mintaqadagi yetakchi tadqiqot markazlari ishtirokida qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish va ilmiy-ta’limiy aloqalarni mustahkamlash imkonini beradi.
Uchrashuv yakunida tomonlar Janubiy Koreya va Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasida barqaror ilmiy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish maqsadida ekspert maslahatlarini davom ettirishga qiziqish bildirdilar.
Incheon Innovatsiya Klasteri (Incheon Innovation Cluster, IIC) — Koreya Respublikasidagi eng yirik ilmiy-sanoat platformalaridan biri bo‘lib, AKT, yashil iqtisodiyot, iqlimiy yechimlar va barqaror qishloq xo‘jaligi sohalarida faoliyat yurituvchi 200 dan ortiq yuqori texnologiyali kompaniyalarni birlashtiradi. Klaster xalqaro hamkorlikni faol rivojlantirib, Koreyadagi universitetlar, ilmiy markazlar, biznes va davlat institutlari o‘rtasida ko‘prik vazifasini bajaradi.

МИЦА и Инновационный кластер Инчхона обсудили динамику научного сотрудничества
В Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоялась онлайн-встреча директора института Жавлона Вахабова с профессором Национального университета Инчхона, директором Инновационного кластера Инчхона (Incheon Innovation Cluster, Республика Корея) Ли Хикваном.
В рамках встречи были рассмотрены перспективы развития двустороннего и многостороннего сотрудничества между МИЦА, корейскими партнерами и исследовательскими институтами стран Центральной Азии. Основное внимание было уделено перспективам укрепления платформ взаимодействия между институтами для развития устойчивых исследовательских и академических связей, продвижения цифровых и климатических инноваций, а также обмена научными кадрами.
Стороны обсудили направления взаимодействия, включая цифровую трансформацию, развитие «зелёных» технологий, интеллектуальное сельское хозяйство и устойчивое управление окружающей средой. Особое внимание уделялось расширению контактов между корейскими высокотехнологичными компаниями и индустриальными зонами стран Центральной Азии, а также вопросам трансфера технологий и поддержки научной мобильности.
В свою очередь, директор МИЦА Жавлон Вахабов отметил, что объединение усилий в области изменения климата, энергоперехода и устойчивого бизнеса открывает новые горизонты для научного обмена и внедрения инноваций в регионе. Сотрудничество с корейскими партнёрами укрепит научно-образовательные связи и позволит реализовать ряд совместных инициатив с участием ведущих исследовательских центров Центральной Азии.
В завершение встречи стороны выразили взаимную заинтересованность в продолжении экспертных консультаций для формирования устойчивого научного партнёрства между Южной Кореей и странами Центральной Азии.
Инновационный кластер Инчхона (Incheon Innovation Cluster, IIC) — одна из ключевых научно-промышленных платформ Республики Корея, объединяющая свыше 200 высокотехнологичных компаний в сферах ИКТ, зелёной экономики, климатических решений и устойчивого сельского хозяйства. Кластер активно развивает международные партнёрства и служит связующим звеном между университетами, научными центрами, бизнес-сообществом и государственными институтами Кореи.