MOXI va Italiya Osiyo instituti tadqiqot sohasidagi hamkorlikni kengaytirmoqda
Markaziy Osiyo Хalqaro Institutida MOXI direktori Javlon Vahabov va Italiya Osiyo instituti bosh kotibi Domeniko Palmierining uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida tomonlar mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik, iqtisodiy hamkorlik va madaniy almashinuv masalalarini o‘rganishga qaratilgan qo‘shma ilmiy-tadqiqot loyihalarini amalga oshirish istiqbollarini muhokama qildilar.
Tomonlar "Markaziy Osiyo – Italiya" platformasiga ekspertlik yordamini ta’minlash muhimligini ta’kidladilar. Ushbu format Markaziy Osiyo mamlakatlari va Italiya o‘rtasidagi muloqot va hamkorlikni rivojlantirishga xizmat qilishi, tahlil markazlari esa uning samarali faoliyat yuritishida muhim o'rin egallashi qayd etildi.
Uchrashuv ishtirokchilari 2024-yil boshida Rimda bo‘lib o‘tgan "Markaziy Osiyo – Italiya" uchinchi vazirlar sammitida erishilgan kelishuvlarning amalga oshirilishiga alohida e’tibor qaratdilar.
Uchrashuv yakunida institut rahbarlari o‘zaro anglashuv memorandumini imzoladilar. Hujjat muntazam tajriba almashinuvi, qo‘shma tadbirlar o‘tkazish va tadqiqot tashabbuslarini amalga oshirishni nazarda tutadi. Tomonlar ushbu kelishuv MOXI va ISIA o‘rtasida uzoq muddatli va samarali hamkorlik uchun mustahkam asos bo‘lishiga ishonch bildirdilar.
Istituto Italiano per l'Asia (ISIA) 1975-yilda tashkil etilgan bo‘lib, Italiya ijtimoiy va madaniy institutlari, shuningdek, ko‘plab Osiyo mamlakatlarining rasmiy vakolatxonalari bilan faol hamkorlik qiladi. ISIA mavjud Italiya diplomatik tarmog‘ini qo‘llab-quvvatlash va iqtisodiy hamkorlik uchun asos bo‘lib xizmat qiluvchi ijtimoiy-madaniy aloqalarni mustahkamlashga intiladi.

МИЦА и Итальянский институт по Азии расширяют сотрудничество в сфере исследований
В Международном институте Центральной Азии состоялась встреча директора МИЦА Жавлона Вахабова и генерального секретаря Итальянского института по Азии Доменико Пальмиери.
В ходе встречи стороны обсудили перспективы реализации совместных научно-исследовательских проектов, направленных на изучение актуальных вопросов региональной взаимосвязанности, экономического сотрудничества и культурных обменов.
Стороны подчеркнули важность обеспечения экспертного сопровождения платформы «Центральная Азия – Италия». Было отмечено, что такой формат способствует развитию диалога и сотрудничества между странами Центральной Азии и Италией, а мозговые центры играют ключевую роль в обеспечении его эффективного функционирования.
Участники встречи особое внимание уделили ходу реализации договоренностей, достигнутых в рамках третьего министерского саммита «Центральная Азия – Италия», состоявшегося в Риме в начале 2024 года.
В завершение встречи руководители институтов подписали меморандум о взаимопонимании, который предусматривает регулярный обмен опытом, проведение совместных мероприятий и реализацию исследовательских инициатив. Обе стороны выразили уверенность в том, что данное соглашение станет прочной основой для долгосрочного и плодотворного сотрудничества между МИЦА и ISIA.
Istituto Italiano per l'Asia (ISIA) был основан в 1975 году и активно сотрудничает с социальными и культурными структурами Италии, а также с официальными представительствами многих азиатских стран. ISIA стремится поддерживать существующую дипломатическую сеть Италии и укреплять социокультурные связи, служащие основой для экономического взаимодействия.