MOXI va Martti Ahtisaari Tinchlik Fondi amaliy hamkorlikni chuqurlashtirishni muhokama qilmoqda
Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) direktor Javlon Vaxabov va CMI – Martti Ahtisaari Tinchlik Fondi bosh ijrochi direktori Yanne Taalas bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar avval erishilgan kelishuvlar ijrosi borishini ko‘rib chiqdi va yaqin muddatdagi qo‘shma tadbirlar rejasini muvofiqlashtirdi, jumladan ekspert muloqotlari, tematik seminarlar va mintaqaviy hamkorlik masalalariga bag‘ishlangan davra suhbatlarini.
Uchrashuv davomida MOXI direktori umumiy kelishuvlardan barqaror, institutsional asoslangan sheriklik modeliga o‘tish zarurligini ta’kidladi. Alohida e’tibor analitik materiallar almashinuvi, amaliyotga yo‘naltirilgan qisqa tavsiyalar tayyorlash, shuningdek yoshlar va akademik hamjamiyatni amaliy formatlarga jalb etishga qaratildi.
O‘z navbatida Yanne Taalas CMI’ning ekspert aloqalarini kengaytirishga, qo‘shma tadqiqotlarni qo‘llab-quvvatlashga va Fond mutaxassislarini MOXI tashkil etadigan mintaqaviy loyihalarga jalb etishga tayyor ekanini qayd etdi. Shu munosabat bilan fin tomoni Markaziy Osiyodagi tinchlikni barpo etish jarayonlarining yuqori darajasini alohida ta’kidladi va ularni ekspert jihatdan qo‘llab-quvvatlashga qiziqish bildirdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikni yanada chuqurlashtirish, yaqin kelajakdagi qo‘shma tadbirlar va nashrlarni tayyorlash bo‘yicha amaliy ishlarni davom ettirish hamda ekspert axborotlari almashinuvini muntazamlashtirishga kelishib oldi.