MOXI va Nazarbayev Universiteti akademik aloqalarni mustahkamlamoqda
Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) direktori Javlon Vahabov Nazarbayev Universitetining akademik ishlari bo‘yicha vitse-provosti (prorektori) doktor Loretta O'Donnell hamda universitetning yetakchi bo‘linmalari rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida tomonlar O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi ta’lim va ilmiy almashinuvlarni rivojlantirish istiqbollarini batafsil muhokama qilib, xususan O‘zbekistonlik talabalar va yosh tadqiqotchilarning Nazarbayev Universiteti dasturlari va loyihalarida ishtirokini kengaytirish bo‘yicha amaliy choralar ustida to‘xtalib o‘tishdi.
Loretta O'Donnell universitet mintaqadagi oliy ta’lim muassasalari va ilmiy-tadqiqot institutlari bilan hamkorlikni mustahkamlashga ustuvor ahamiyat qaratishini ta’kidladi. Xususan, bu hamkorlik ijtimoiy-iqtisodiy transformatsiya, yangi texnologiyalar, energetika va tabiiy resurslardan oqilona foydalanish yo‘nalishlarini o‘z ichiga oladi. U shuningdek, Nazarbayev Universitetida o‘nlab ilmiy va o‘quv laboratoriyalar faoliyat yuritayotgani, keng xalqaro hamkorlik yo‘lga qo‘yilgani va universitet nashrlarining 13,4 foizi dunyodagi eng ko‘p iqtibos keltiriladigan 10 foizlik toifaga kirishini qayd etdi.
Uchrashuv davomida o‘zbekistonlik talaba va aspirantlar uchun almashinuv dasturlari, amaliyotlar va ilmiy grantlar doirasidagi imkoniyatlar muhokama qilindi. Nazarbayev Universiteti vakillari akademik mobillikni qo‘llab-quvvatlashga, stipendiyalar taqdim etishga, gibrid ta’lim formatlarini rivojlantirishga hamda suv resurslari, yashil iqtisodiyot va fanlararo tadqiqotlar sohalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga tayyor ekanini ta’kidladilar.
Tomonlar, shuningdek, O‘zbekistonlik talabalar va tadqiqotchilarni universitetning asosiy ilmiy loyihalariga — aqlli tizimlar va inson-mashina o‘zaro aloqasi, inson kapitalini rivojlantirish, tibbiyot, energetika va barqaror taraqqiyot kabi yo‘nalishlarga jalb etish masalasini alohida ko‘rib chiqdilar.
Uchrashuv yakunida tomonlar tajriba almashinuvi, ilmiy anjumanlarda hamkorlikda ishtirok etish va Qozog‘iston hamda O‘zbekiston o‘rtasidagi ta’lim hamda ilmiy aloqalarni yanada chuqurlashtirish uchun aniq mexanizmlarni ishlab chiqish zarurligini ta’kidladilar.

МИЦА и Назарбаев Университет налаживают академические связи
Директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов провёл встречу с вице-провостом (проректором) по академическим делам Назарбаев Университета доктором Лореттой О’Донелл, а также руководителями ведущих подразделений университета.
В рамках встречи стороны подробно обсудили перспективы развития образовательных и научных обменов между Узбекистаном и Казахстаном, уделив особое внимание практическим шагам по расширению участия студентов и молодых исследователей из Узбекистана в академических программах и проектах НУ.
Лоретта О’Донелл отметила, что университет уделяет приоритетное внимание укреплению сотрудничества с вузами и исследовательскими институтами региона, особенно по направлениям социо-экономической трансформации, новых технологий, энергетики и рационального использования природных ресурсов. Она подчеркнула, что в Назарбаев Университете функционируют десятки исследовательских и учебных лабораторий, налажены широкие международные партнёрства, а доля публикаций, входящих в топ-10% наиболее цитируемых в мире, составляет 13,4%.
В ходе диалога были обсуждены возможности для студентов и аспирантов из Узбекистана в рамках программ обмена, стажировок и исследовательских грантов. Представители НУ особо подчеркнули готовность университета поддерживать академическую мобильность, предоставлять стипендии и развивать гибридные форматы обучения, а также совместно реализовывать научные проекты в сферах водных ресурсов, зелёной экономики и междисциплинарных исследований.
Особое внимание уделялось вовлечению студентов и исследователей из Узбекистана в ключевые проекты университета — от интеллектуальных систем и «человек-машина» до развития человеческого капитала, медицины, энергетики и устойчивого развития.
По итогам встречи стороны договорились о необходимости выработки конкретных механизмов регулярного обмена опытом, совместного участия в конференциях, а также о создании условий для дальнейшего углубления образовательных и исследовательских связей между Казахстаном и Узбекистаном.
Назарбаев Университет — ведущий автономный международный исследовательский университет Казахстана, основанный в 2010 году. Обучение ведётся на английском языке. Университет объединяет студентов и сотрудников из более чем 30 стран, располагает современной научной инфраструктурой, более 270 лабораториями и 370 исследователями. ВУЗ реализует междисциплинарные исследовательские проекты, сотрудничает с ведущими международными организациями, занимает высокие позиции в глобальных рейтингах и предоставляет доступ к мировым электронным библиотекам.