MOXI va Sharqshunoslik Instituti o‘rtasida Anglashuv Memorandumi imzolandi
Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) vakillari Moskvaga tashrifi doirasida Rossiya Fanlar Akademiyasi Sharqshunoslik Instituti rahbariyati bilan uchrashdi. Tomonlar o‘z faoliyat yo‘nalishlari xususida axborot almashib, ikki tomonlama hamkorlik istiqbollarini muhokama qildilar.
Uchrashuvda siyosiy jarayonlar, mintaqaviy dinamikalar va zamonaviy xalqaro tendensiyalar bo‘yicha qo‘shma tadqiqotlar, amaliy tahliliy materiallar tayyorlash, gumanitar va madaniy loyiha hamkorliklari, akademik almashinuv va tadqiqot stajirovkalarini tashkil etish kabi turli formatlar ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, fundamental va amaliy ilmiy yondashuvlarni uyg‘unlashtirish, intеrdistsiplinar dialogni rivojlantirish hamda Markaziy Osiyo va qo‘shni mintaqalarning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha ekspert baholarini ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida MOXI va Sharqshunoslik Instituti o‘rtasida Barqaror va uzoq muddatli hamkorlikka zamin yaratadigan Anglashuv Memorandumi imzolandi. Hujjat institutlararo integratsiya, bilim almashinuvi va ilmiy-tadqiqot sa’y-harakatlarini muvofiqlashtirish orqali Yevroosiyo makonini chuqur o‘rganish va muvozanatli, ekspert qarorlar ishlab chiqishga bo‘lgan umumiy intilishlarni aks ettiradi.

МИЦА и Институт востоковедения РАН подписали меморандум о взаимопонимании
В рамках визита делегации Международного института Центральной Азии (МИЦА) в Москву состоялась встреча с руководством Института востоковедения РАН. Стороны обменялись информацией о текущих направлениях деятельности и обсудили перспективы двустороннего сотрудничества.
В ходе беседы был отмечен широкий спектр возможных форматов взаимодействия, включая проведение совместных исследований в области политических процессов, региональной динамики и современных международных тенденций, подготовку прикладной аналитики, развитие гуманитарных и культурологических проектов, а также реализацию программ академических обменов и исследовательских стажировок.
Особое внимание было уделено вопросам сопряжения фундаментальных и прикладных научных подходов, междисциплинарного диалога и продвижения экспертных оценок по ключевым направлениям развития Центральной Азии и соседних регионов.
По итогам встречи был подписан меморандум о взаимопонимании между МИЦА и Институтом востоковедения РАН, который закладывает основу для устойчивого и долгосрочного партнёрства. Документ отражает стремление сторон к институциональному взаимодействию, обмену знаниями и координации научно-исследовательских усилий в целях содействия углублённому изучению евразийского пространства и выработке сбалансированных экспертных решений.