MOXI va Xansin Yevroosiyo instituti yangi hamkorlik kelishuvi bilan aloqalarni mustahkamlamoqda
Yaqinda Seulga tashrifi chog‘ida Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) direktori Javlon Vahobov va Koreya va Markaziy Osiyo hamkorligi bo‘yicha ekspertlar forumi raisi Pak Sang Nam o‘z tashkilotlari o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni imzoladi. Xansin Yevroosiyo instituti (Xansin universiteti) ko‘magida tuzilgan ushbu shartnoma ikki tadqiqot muassasasi o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashda muhim qadam bo‘ldi.
Hamkorlik to‘g‘risidagi bitim mintaqalarni rivojlantirish, xavfsizlik va iqtisodiy hamkorlik kabi o‘zaro manfaatli qator ustuvor yo‘nalishlarda qo‘shma ilmiy-tadqiqot faoliyatini amalga oshirish doirasini belgilaydi. Ushbu bitimning imzolanishi MOXIning Janubiy Koreyaning tahliliy markazlari va akademik institutlari bilan yanada yaqin hamkorlik aloqalarini rivojlantirish, shuningdek, yuqori samarali tadqiqot loyihalarini yaratish istagini aks ettiradi.
MOXI direktori ushbu kelishuv ikki muassasa o‘rtasidagi uzoq muddatli va samarali hamkorlik uchun asos bo‘lishini ta’kidladi. Bu, shuningdek, Markaziy Osiyo va Koreya Respublikasi o‘rtasidagi munosabatlarni chuqurlashtirish yo‘lidagi muhim qadam bo‘lib, har ikki mintaqa uchun bilim va tajriba almashish orqali foyda keltiradi.
Ushbu hamkorlik nafaqat ikki tashkilotning tadqiqot salohiyatini mustahkamlashi, balki Markaziy Osiyo va Janubiy Koreya o‘rtasidagi siyosat, akademik va boshqa sohalardagi aloqalarni chuqurlashtirish orqali kengroq mintaqaviy hamkorlikka hissa qo‘shishi kutilmoqda.