MOXI vakillari va Latviya Tashqi ishlar vazirligi direktori oʻrinbosari Ivars Lasis o'rtasida uchrashuv bo'lib o'tdi
Markaziy Osiyo xalqaro instituti vakillari Latviya Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi davlat-siyosiy direktori o‘rinbosari Ivars Lasis bilan samarali uchrashuv o‘tkazdi. Muloqot chog‘ida O‘zbekiston va Latviya o‘rtasidagi strategik sheriklikni mustahkamlash, savdo, sarmoyaviy va mintaqaviy aloqalardagi umumiy manfaatlar ta’kidlandi.
Latviya O‘zbekistonning Boltiq dengizi mintaqasidagi yaqin va qimmatli hamkori sifatida mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishda muhim ahamiyatga ega. Uchrashuvda O‘zbekistonning Yevropa davlatlari bilan mustahkam sheriklik munosabatlarini o‘rnatish bo‘yicha kengroq strategiyasida Latviya rolining ahamiyati ortib borayotgani ta’kidlandi.
Muhokamaning muhim mavzusi Markaziy Osiyo uchun tobora dolzarb bo'lib borayotgan Shimoliy Boltiq sakkizligi (NB8) doirasidagi hozirgi dinamika bo'ldi. O‘zbekiston yanada keng qamrovli mintaqaviy hamkorlik sari faol harakat qilmoqda va Latviya bilan aloqalarni mustahkamlash bu boradagi sa’y-harakatlarning asosiy qismidir.
Muhokamalarda ikki mamlakat oʻrtasidagi hamkorlikni kengaytirish, mintaqaviy bogʻliqlik, iqtisodiy rivojlanish va umumiy muammolarni hal qilish boʻyicha qoʻshma tashabbuslar yoʻnalishlarida hamkorlikni kengaytirishga zamin hozirlash imkoniyatlari taʼkidlandi.