Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Buyuk Britaniya Tashqi ishlar vazirligining Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha direktori Kris Allan hamda Buyuk Britaniyaning O‘zbekistondagi elchisi Timoti Smart bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda jahon miqyosida ortib borayotgan beqarorlik fonida «Markaziy Osiyo – Buyuk Britaniya» formati doirasida hamkorlikni yanada rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari, shuningdek, mamlakatlar tahliliy markazlari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Javlon Vaxabov mazkur format katta salohiyatga ega ekanini ta’kidlab, eng avvalo savdo-investitsiya hamkorligini kengaytirish, transport-logistika o‘zaro bog‘liqligini rivojlantirish hamda tahliliy va ilmiy muassasalar o‘rtasidagi hamkorlikni kuchaytirish muhim yo‘nalishlar ekanini qayd etdi.
Shu nuqtai nazardan, u MOXI tomonidan mintaqa mamlakatlari tadqiqot markazlari o‘rtasida qo‘shma tadbirlar o‘tkazish rejalashtirilayotganini ma’lum qildi. Bu esa muntazam ekspert muloqoti uchun barqaror platforma yaratish va mintaqalararo hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha amaliy tavsiyalar ishlab chiqishga xizmat qiladi.
O‘z navbatida, Kris Allan bugungi kunda kuchayib borayotgan global beqarorlik sharoitida turli mintaqalar bilan hamkorlik aloqalarini mustahkamlash va ko‘p tomonlama hamkorlikning yanada barqaror shakllarini rivojlantirish alohida ahamiyat kasb etayotganini ta’kidladi.
Shuningdek, Ozarbayjonning Markaziy Osiyo hamkorlik formatiga qo‘shilishi Transkaspiy yo‘nalishida hamkorlikni rivojlantirish hamda Yevropa hamkorlari bilan, ayniqsa transport-logistika va elektr energiyasini uzatish sohalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratishi qayd etildi. Bu yo‘nalishlar Buyuk Britaniya uchun ham muhim ahamiyatga ega.

В МИЦА обсуждены перспективы развития формата «Центральная Азия – Великобритания»
Директор МИЦА Жавлон Вахабов провел встречу с директором по Восточной Европе и Центральной Азии в МИД Великобритании Крисом Алланом, а также с послом Великобритании в Узбекистане Тимоти Смартом.
На встрече обсуждены перспективные направления дальнейшего развития взаимодействия в формате «Центральная Азия – Великобритания», на фоне усиливающейся нестабильности в мире, а также укрепление связей между аналитическими центрами стран.
Жавлон Вахабов отметил, что формат «Центральная Азия – Великобритания» обладает значительным потенциалом, прежде всего в расширении торгово-инвестиционного сотрудничества, развитии транспортно-логистической взаимосвязанности и укреплении взаимодействия между аналитическими центрами.
В этом контексте он обозначил планы МИЦА по проведению совместных мероприятий между исследовательскими центрами стран, что позволит выстроить устойчивую платформу для регулярного экспертного диалога и выработки практических рекомендаций по развитию межрегионального сотрудничества.
В свою очередь, Крис Аллан подчеркнул, что в условиях нарастающей нестабильности в мире особую значимость приобретает укрепление партнёрских связей с различными регионами и развитие более устойчивых форм многостороннего сотрудничества.
Вместе с тем отмечено, что подключение Азербайджана к центральноазиатскому формату сотрудничества открывает дополнительные возможности для развития транскаспийского взаимодействия и реализации совместных проектов с европейскими партнёрами, прежде всего в сферах транспорта и логистики, а также передачи электроэнергии, что имеет важное значение и для Великобритании.