Muzokaralarda asosan Markaziy Osiyo va Markaziy Amerika mintaqalari o‘rtasida muloqotni yo‘lga qo‘yish masalalariga e’tibor qaratildi. Tomonlar diplomatik va parlamentlararo aloqalarni kengaytirish istiqbollari, shuningdek, iqtisodiyot, energetika va turizm sohalarida hamkorlikni rivojlantirish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
David Belsa O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahbarligida olib borilayotgan izchil tashqi siyosatni yuksak baholab, uning mintaqaviy tashabbuslarni birlashtirish va tashqi hamkorlar bilan o‘zaro manfaatli hamkorlik uchun barqaror asos yaratishdagi muhim rolini ta’kidladi.
O‘z navbatida Javlon Vahobov ikki mintaqa o‘rtasida ikki tomonlama ekspertlar muloqotini yo‘lga qo‘yishni taklif qildi. Jumladan, MOXI bilan hamkorlik qilish uchun Markaziy Amerikaning yetakchi tahliliy markazlaridan biri bilan aloqalar o‘rnatish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
O‘z javobida David Belsa MOXIga Markaziy Amerika davlatlaridagi asosiy tahliliy tuzilmalar bilan aloqalarni yo‘lga qo‘yishda ko‘maklashishga tayyor ekanini tasdiqladi. U ekspertlik va ilmiy hamkorlikni mustahkamlash mintaqalararo hamkorlik ufqlarini kengaytirishga xizmat qilishini qayd etdi.
Muzokaralar yakunida tomonlar ekspertlar muloqotini amaliy rivojlantirishdan manfaatdor ekanliklarini bildirar ekan, Markaziy Osiyo va Markaziy Amerika o‘rtasida mintaqaviy bog‘liqlikni mustahkamlash va umumiy manfaatlarni ilgari surishga qaratilgan qo‘shma tashabbuslarni ishlab chiqish maqsadida aloqalarni davom ettirishga kelishib oldilar.