MOXIda Markaziy Osiyo va Markaziy Amerika o‘rtasida muloqotni yo‘lga qo‘yish istiqbollari muhokama qilindi
Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) Institut direktori Javlon Vaxabov va BMT huzuridagi Markaziy Amerika Adolat sudi raisligi maxsus elchisi, Tinchlik bo‘yicha Nobel mukofoti sovrindori David Belsa Guldris o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralarda asosan Markaziy Osiyo va Markaziy Amerika mintaqalari o‘rtasida muloqotni yo‘lga qo‘yish masalalariga e’tibor qaratildi. Tomonlar diplomatik va parlamentlararo aloqalarni kengaytirish istiqbollari, shuningdek, iqtisodiyot, energetika va turizm sohalarida hamkorlikni rivojlantirish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
David Belsa O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahbarligida olib borilayotgan izchil tashqi siyosatni yuksak baholab, uning mintaqaviy tashabbuslarni birlashtirish va tashqi hamkorlar bilan o‘zaro manfaatli hamkorlik uchun barqaror asos yaratishdagi muhim rolini ta’kidladi.
O‘z navbatida Javlon Vahobov ikki mintaqa o‘rtasida ikki tomonlama ekspertlar muloqotini yo‘lga qo‘yishni taklif qildi. Jumladan, MOXI bilan hamkorlik qilish uchun Markaziy Amerikaning yetakchi tahliliy markazlaridan biri bilan aloqalar o‘rnatish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
O‘z javobida David Belsa MOXIga Markaziy Amerika davlatlaridagi asosiy tahliliy tuzilmalar bilan aloqalarni yo‘lga qo‘yishda ko‘maklashishga tayyor ekanini tasdiqladi. U ekspertlik va ilmiy hamkorlikni mustahkamlash mintaqalararo hamkorlik ufqlarini kengaytirishga xizmat qilishini qayd etdi.
Muzokaralar yakunida tomonlar ekspertlar muloqotini amaliy rivojlantirishdan manfaatdor ekanliklarini bildirar ekan, Markaziy Osiyo va Markaziy Amerika o‘rtasida mintaqaviy bog‘liqlikni mustahkamlash va umumiy manfaatlarni ilgari surishga qaratilgan qo‘shma tashabbuslarni ishlab chiqish maqsadida aloqalarni davom ettirishga kelishib oldilar.

Opportunities for Establishing Dialogue Between Central Asia and Central America Discussed at IICA
At the International Institute for Central Asia (IICA), a meeting was held between the Managing Director, Javlon Vakhabov, and the Special Envoy of the Presidency of the Central American Court of Justice to the United Nations, Nobel Peace Prize laureate David Belsa Guldris.
The discussions focused on establishing dialogue between the regions of Central Asia and Central America. The parties considered prospects for expanding diplomatic and inter-parliamentary interaction, as well as opportunities for developing cooperation in the fields of economy, energy, and tourism.
David Belsa highly praised Uzbekistan’s consistent foreign policy course under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev, highlighting its significant role in consolidating regional initiatives and building a sustainable foundation for mutually beneficial cooperation with external partners.
For his part, Javlon Vakhabov proposed launching a bilateral expert dialogue between the two regions. In particular, an agreement was reached to establish ties with one of the leading analytical centers of Central America as a partner platform for cooperation with IICA.
In response, David Belsa confirmed his readiness to assist IICA in establishing contacts with key analytical institutions in the countries of Central America. He emphasized that strengthening expert and research cooperation would help expand the horizons of interregional collaboration.
Following the talks, the parties expressed their interest in the practical development of expert dialogue and agreed to continue contacts to develop joint initiatives aimed at strengthening regional connectivity and promoting the common interests of Central Asia and Central America.