Joriy yilning 25-avgust kuni MOXIda «Giyohvandlik vositalar savdosi Markaziy Osiyo mintaqaviy xavfsizligiga transchegaraviy tahdid sifatida» mavzusida Ilmiy-ekspert kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda tegishli vazirlik va idoralar, shuningdek O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi huzuridagi Yoshlar parlamenti vakillari ishtirok etdi.
Yig‘ilish davomida Markaziy Osiyoda narkotik tahdidlarning o‘zgarishiga oid asosiy tendensiyalar ko‘rib chiqildi. Ishtirokchilar narkotik moddalar savdosi mintaqaviy xavfsizlikka asosiy tahdidlardan biri bo‘lib qolayotganini, an’anaviy tranzit yo‘nalishlari bilan bir qatorda sintetik giyohvandlik vositalarni mahalliy ishlab chiqarishning roli ham ortib borayotganini ta’kidladilar.
Profilaktika ishlarini raqamli muhitga moslashtirish, jumladan yoshlar bilan ishlashning zamonaviy shakllarini rivojlantirish hamda profilaktik kontentni tarqatishda ijtimoiy tarmoqlardan foydalanish zarurligiga alohida e’tibor qaratildi.
Yig‘ilish yakunida ishtirokchilar giyohvandlik vositalar savdosiga qarshi kurashishning milliy va mintaqaviy mexanizmlarini yanada takomillashtirish, davlatlararo hamkorlikni mustahkamlash hamda profilaktik choralarni rivojlantirish muhimligini ta’kidladilar.

New trends and challenges of drug trafficking in the region discussed at IICA
On August 25 of this year, the International Institute for Central Asia (IICA) held a regular meeting of its Scientific and Expert Council on the topic «Drug Trafficking as a Transboundary Challenge to Regional Security in Central Asia».
The event brought together representatives of relevant ministries and government agencies, as well as the Youth Parliament under the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.
During the meeting, participants discussed the key trends in the transformation of drug-related threats in Central Asia. They noted that drug trafficking remains one of the major challenges to regional security, while alongside traditional transit routes, the role of domestic production of synthetic drugs is increasing.
Particular attention was paid to the need to adapt preventive efforts to the digital environment, including the development of modern forms of engagement with young people and the use of social media to disseminate preventive content.
Following the meeting, participants emphasized the importance of further improving national and regional mechanisms for combating drug trafficking, strengthening interstate cooperation, and developing preventive measures.