Tadbirda MOXI va NIU VShE ekspertlari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, shuningdek, VShEning yosh ilmiy xodimlari va talabalari ekspeditsiya dasturi doirasida qatnashdilar.
Muhokamalar davomida MOXI direktori Javlon Vahabov Markaziy Osiyo davlatlari bugun o‘z ustuvorliklariga tayanib, xalqaro tajribani chuqur o‘rganib, mintaqaviy hamkorlikning eng maqbul modellarini faol izlayotganini ta’kidladi. Ushbu fikrni davom ettirgan holda, MOXI bosh ilmiy xodimi Nozimabonu Mansurova O‘zbekistonning Konsultativ uchrashuvlarda raislik qilishi ahamiyatiga alohida to‘xtalib, mamlakat tashabbuslari mintaqaviy yaqinlashuv va barqarorlikni mustahkamlashga xizmat qilishini qayd etdi.
Integratsiya va hamkorlik mavzusini davom ettirar ekan, NIU VShE Yevropa va xalqaro kompleks tadqiqotlar markazi direktor o‘rinbosari Yuliya Belous samarali iqtisodiy integratsiya uchun institutsional yaqinlashuvning muhimligini ta’kidladi va O‘zbekistonning YEOII (Yevrosiyo Iqtisodiy Ittifoqi) bilan hamkorlikdagi moslashuvchan yondashuvini alohida qayd etdi.
O‘z navbatida, NIU VShE professori Timofey Bordachyov Yevroosiyo jarayonlari tahlilidan kelib chiqib, “Markaziy Osiyo+” formatlarining salohiyatini va mintaqaning mustaqil hamda muvofiqlashtirilgan mintaqaviy kun tartibini shakllantirish qobiliyatini ta’kidladi.
Ko‘p tomonlama mexanizmlar muhokamasini davom ettirar ekan, NIU VShEdan Akram Umarov hozirgi kunda Markaziy Osiyoda xalqaro hamkorlar bilan bir qator barqaror mintaqaviy formatlar faoliyat yuritayotganini qayd etdi va mintaqada barqarorlikni ta’minlash uchun Afg‘onistonni yanada faol jalb etish zarurligini ta’kidladi.
Inson kapitali va ta’lim mavzusini davom ettirgan Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti MDH va Rossiya bo‘limi rahbari Milana Bazarova yoshlarning yangi talab va ehtiyojlari hamda kadrlar salohiyatini rivojlantirish uchun ta’lim dasturlarini modernizatsiya qilish zarurligini ta’kidladi.
Ekspertlar chiqishlarini yakunlar ekan, NIU VShE Jahon iqtisodiyoti va xalqaro munosabatlar fakulteti mudiri va dotsenti Igor Makarov Markaziy Osiyodagi iqlim va energetika sohasidagi muammolarga baho berdi va mintaqaning barqaror rivojlanishini qo‘llab-quvvatlash uchun iqlim va tranzit moliyaviy vositalarini joriy etishni taklif qildi.
Ekspertlar professional maslahatlar formati va ekspertlik mexanizmlarini institutsionallashtirishni kengaytirish zarurligini alohida ta’kidlab o‘tdilar, bu esa ikki tomonlama va mintaqaviy darajada yuqori sifatli tahlilni ta’minlash imkonini beradi.
Yig‘ilish yakunida ishtirokchilar muntazam muloqotni davom ettirish, tahliliy salohiyatni mustahkamlash, islohotlarni qo‘llab-quvvatlash va “Markaziy Osiyo+” platformasi doirasida Markaziy Osiyo hamda Rossiya o‘rtasidagi hamkorlikni ilgari surishga qaratilgan qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirishda o‘zaro qiziqish borligini tasdiqladilar.