MOXIda O`zbekiston xalqaro islomshunoslik akademiyasi talabalari bilan uchrashuv o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining har haftaning payshanba kunini "Yoshlar kuni" sifatida belgilash to‘g‘risidagi tashabbusi yoshlar bilan muloqotni faollashtirmoqda va ularni qo‘llab-quvvatlashni kuchaytirmoqda.
Ushbu tashabbusni amalga oshirish maqsadida Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) Institut direktori maslahatchisi, professor Saidmuxtor Saidqosimov O‘zbekiston xalqaro islomshunoslik akademiyasi talabalari va professor-o‘qituvchilari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida ishtirokchilarga Institut faoliyati, uning muhim vazifalari, ilmiy-tadqiqot va tahliliy ishlarining asosiy yo‘nalishlari haqida batafsil ma’lumot berildi.
Hozirgi mintaqaviy va xalqaro vaziyatda, shuningdek, barqaror rivojlanish va mintaqaviy barqarorlikni ta’minlashning ekspertlik yondashuvlarini ishlab chiqishda MOXI tahliliy faoliyatining ahamiyati ortib borayotganligiga alohida e’tibor qaratildi.
S.Saidqosimov mintaqadagi bugungi jarayonlar haqida so‘z yuritar ekan, so‘nggi yillarda Markaziy Osiyo barqaror rivojlanish dinamikasini namoyish etib, o‘zaro manfaatli hamkorlik makoniga aylanib borayotganligini ta’kidladi. Bu jarayon mamlakatlar o‘rtasida ishonchni mustahkamlash, hamkorlikni kengaytirish va mintaqaviy barqarorlikni oshirishga xizmat qilmoqda.
Mintaqa davlatlari rahbarlarining maslahat uchrashuvlari va qardosh mamlakatlar o‘rtasidagi ishonchni mustahkamlash, yondashuvlarni muvofiqlashtirish va qo‘shma tashabbuslarni ilgari surish uchun muhim mexanizmga aylangan 2025-yil noyabr oyida bo‘lib o‘tgan Toshkent sammiti natijalarining ahamiyatiga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, mintaqa mamlakatlarining yetakchi davlatlar, shuningdek, xalqaro birlashmalar bilan muzokaralarda o‘z mavqeini mustahkamlashga ko‘maklashadigan, qo‘shma tashabbuslarni ilgari surish uchun yangi imkoniyatlar ochadigan "Markaziy Osiyo+" o’zaro hamkorlik formatining roliga to‘xtalib o‘tildi.
Uchrashuv yakunida talabalar va professor-o‘qituvchilar hozirgi xalqaro jarayonlar va Markaziy Osiyoning rivojlanish istiqbollari bilan bog‘liq dolzarb mavzularda savollar berish va muhokama qilish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.

В МИЦА состоялась встреча со студентами Международной исламской академии Узбекистана
Инициатива Президента Республики Узбекистан об объявлении каждого четверга «Днем молодежи» способствует повышению эффективности работы с молодежью и поддержке молодых людей.
В целях реализации указанной инициативы Президента Республики Узбекистан в Международном институте Центральной Азии (МИЦА) советник директора Института, профессор Саидмухтор Саидкасымов провел встречу со студентами и профессорско-преподавательским составом Международной исламской академии Узбекистана.
В рамках меропиятия была представлена подробная информация о деятельности Института, его ключевых задачах, а также основных направлениях научно-исследовательских и аналитических разработок.
При этом особо была подчеркнута растущая важность аналитической работы МИЦА в контексте современных региональных и международных процессов и выработки экспертных подходов к устойчивому развитию и обеспечению стабильности региона.
Говоря о текущих процессах в регионе, С. Саидкасымов отметил, что в последние годы Центральная Азия демонстрирует стабильную динамику развития и постепенно превращается в единое пространство для взаимовыгодного взаимодействия. Этот процесс способствует укреплению доверия между странами, расширению сотрудничества и повышению региональной стабильности.
Отдельное внимание было акцентировано на значении Консультативных встреч глав государств региона и результатов Ташкентского саммита, состоявшегося в ноябре 2025 г., которые стали важным механизмом для укрепления доверия между братскими странами, согласования подходов и продвижения совместных инициатив.
Также была затронута роль формата взаимодействия «ЦА+», способствующего укреплению позиции стран региона в переговорах с ведущими государствами, а также международными объединениями, открывая новые возможности для продвижения совместных инициатив.
В завершение встречи студенты и преподаватели имели возможность задать вопросы и обсудить актуальные темы, связанные с современными международными процессами и перспективами развития Центральной Азии.