MOXIda O`zbekiston xalqaro islomshunoslik akademiyasi talabalari bilan uchrashuv o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining har haftaning payshanba kunini "Yoshlar kuni" sifatida belgilash to‘g‘risidagi tashabbusi yoshlar bilan muloqotni faollashtirmoqda va ularni qo‘llab-quvvatlashni kuchaytirmoqda.
Ushbu tashabbusni amalga oshirish maqsadida Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) Institut direktori maslahatchisi, professor Saidmuxtor Saidqosimov O‘zbekiston xalqaro islomshunoslik akademiyasi talabalari va professor-o‘qituvchilari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida ishtirokchilarga Institut faoliyati, uning muhim vazifalari, ilmiy-tadqiqot va tahliliy ishlarining asosiy yo‘nalishlari haqida batafsil ma’lumot berildi.
Hozirgi mintaqaviy va xalqaro vaziyatda, shuningdek, barqaror rivojlanish va mintaqaviy barqarorlikni ta’minlashning ekspertlik yondashuvlarini ishlab chiqishda MOXI tahliliy faoliyatining ahamiyati ortib borayotganligiga alohida e’tibor qaratildi.
S.Saidqosimov mintaqadagi bugungi jarayonlar haqida so‘z yuritar ekan, so‘nggi yillarda Markaziy Osiyo barqaror rivojlanish dinamikasini namoyish etib, o‘zaro manfaatli hamkorlik makoniga aylanib borayotganligini ta’kidladi. Bu jarayon mamlakatlar o‘rtasida ishonchni mustahkamlash, hamkorlikni kengaytirish va mintaqaviy barqarorlikni oshirishga xizmat qilmoqda.
Mintaqa davlatlari rahbarlarining maslahat uchrashuvlari va qardosh mamlakatlar o‘rtasidagi ishonchni mustahkamlash, yondashuvlarni muvofiqlashtirish va qo‘shma tashabbuslarni ilgari surish uchun muhim mexanizmga aylangan 2025-yil noyabr oyida bo‘lib o‘tgan Toshkent sammiti natijalarining ahamiyatiga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, mintaqa mamlakatlarining yetakchi davlatlar, shuningdek, xalqaro birlashmalar bilan muzokaralarda o‘z mavqeini mustahkamlashga ko‘maklashadigan, qo‘shma tashabbuslarni ilgari surish uchun yangi imkoniyatlar ochadigan "Markaziy Osiyo+" o’zaro hamkorlik formatining roliga to‘xtalib o‘tildi.
Uchrashuv yakunida talabalar va professor-o‘qituvchilar hozirgi xalqaro jarayonlar va Markaziy Osiyoning rivojlanish istiqbollari bilan bog‘liq dolzarb mavzularda savollar berish va muhokama qilish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.

IICA Hosts Meeting with Students of the International Islamic Academy of Uzbekistan
The initiative of the President of the Republic of Uzbekistan to designate every Thursday as “Youth Day” is enhancing engagement with young people and strengthening support for their initiatives.
As part of the implementation of this initiative, the International Institute for Central Asia (IICA) hosted a meeting with students and faculty members of the International Islamic Academy of Uzbekistan. The discussion was led by Professor Saidmukhtor Saidkasyimov, Advisor to the Director of IICA.
During the meeting, participants were presented with an overview of the Institute’s activities, its key objectives, and the main areas of its research and analytical work.
Special emphasis was placed on the growing importance of IICA’s analytical work in the context of contemporary regional and international developments, as well as in shaping expert approaches to sustainable development and regional stability.
Stressing about current regional trends, prof. Saidkasyimov noted that in recent years Central Asia has demonstrated steady progress and is gradually emerging as a space for mutually beneficial cooperation. This process contributes to strengthening trust among regional states, expanding cooperation, and enhancing regional stability.
Particular attention was also given to the significance of the Consultative Meetings of the Heads of State of Central Asia and the outcomes of the Tashkent Summit held in November 2025. These meetings have become an important mechanism for strengthening trust among the countries of the region, aligning policy approaches, and advancing joint initiatives.
The discussion also addressed the growing role of the “CA+” cooperation formats, which help strengthen the region’s position in dialogue with major international partners and organizations while opening new opportunities for joint initiatives.
Closing the Meeting the interactive discussions held with students and faculty members where they exchanged views on current international developments and the future of Central Asia.