MOXIda Shvetsiya aql markazlari bilan akademik hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI)da institut direktori Javlon Vahabov Shvetsiyalik tadqiqotchilar — Markaziy Osiyo va Kavkaz instituti hamda Shvetsiya Xalqaro munosabatlar institutining katta ilmiy xodimi Yoxan Engvall va Shvetsiya Mudofaa universitetining katta professori Mikael Vayssman bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat davomida shved mutaxassislari Markaziy Osiyo mamlakatlarining mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash yo‘lidagi sa’y-harakatlarini yuqori baholadilar. Xususan, Tojikiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi chegarani belgilash bo‘yicha yaqinda erishilgan kelishuv mintaqaviy muloqotni mustahkamlash yo‘lida muhim qadam sifatida e’tirof etildi.
Shuningdek, ular Samarqandda bo‘lib o‘tgan "Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi" sammiti natijalarini ijobiy baholab, bu tadbirni mintaqaning xalqaro jarayonlardagi o‘sib borayotgan o‘rnining muhim ko‘rsatkichi sifatida qayd etdilar.
Javlon Vahаbov Shvetsiyaning yetakchi ilmiy-tadqiqot muassasalari bilan akademik aloqalarni yo‘lga qo‘yishga qiziqish bildirar ekan, hamkorlik tashabbuslari bilim almashinuvi va ekspertlar muloqoti uchun yangi imkoniyatlar yaratishini ta’kidladi.
Uchrashuvda tomonlar savdo, investitsiyalar, barqaror rivojlanish, iqlim kun tartibi va mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik kabi sohalarda qo‘shma tadqiqotlar va ta’lim dasturlarini amalga oshirish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Mutaxassislar xalqaro hamjamiyatning Markaziy Osiyoga bo‘lgan qiziqishi ortib borayotganini va mintaqaviy jarayonlarni chuqurroq tahlil qilish zarurligini alohida ta’kidladilar.
Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlik tashabbuslarini rivojlantirish bo‘yicha muzokaralarni davom ettirish va ikki davlat tadqiqot doiralar o‘rtasidagi muloqotni chuqurlashtirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

В МИЦА состоялась встреча со шведскими экспертами по перспективам расширения академического сотрудничества
В Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоялась встреча директора МИЦА Жавлона Вахабова со шведскими исследователями — старшим научным сотрудником института Центральной Азии и Кавказа, а также Шведского института международных отношений доктором Йоханом Энгваллем и старшим преподавателем Шведского университета обороны доктором Микаэлем Вейссманом.
В ходе беседы эксперты выразили высокую оценку усилиям стран Центральной Азии по укреплению регионального взаимодействия. Особо отмечена недавняя демаркация границ между Таджикистаном и Кыргызстаном как важный шаг на пути к укреплению регионального диалога.
Шведская сторона также позитивно оценила итоги прошедшего в Самарканде саммита «Центральная Азия – Европейский союз», назвав его важным индикатором растущей роли региона в международных процессах.
Директор МИЦА Жавлон Вахабов выразил заинтересованность в установлении академических связей с ведущими научными структурами Швеции и отметил, что развитие партнерских инициатив позволит создать новые возможности для обмена знаниями и экспертного диалога.
В этой связи, стороны обсудили перспективы академического взаимодействия, в том числе возможности проведения совместных исследований и образовательных программ в таких сферах, как торговля, инвестиции, устойчивое развитие, климатическая повестка и региональная взаимосвязанность.
Эксперты подчеркнули значительный рост международного интереса к Центральной Азии и необходимость углубленного анализа региональных процессов.
По итогам встречи стороны договорились продолжить обсуждения перспектив развития совместных инициатив и выразили обоюдную готовность к углублению диалога между исследовательскими сообществами двух стран.