MOXIda Shvetsiya Tashqi ishlar vazirligi vakili bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Shvetsiya Qirolligi Tashqi ishlar vazirligining Yevroatlantika masalalari va xavfsizlik siyosati departamenti bosh direktori Torbyorn Solstryom bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston–Shvetsiya hamkorligining dolzarb masalalari, shuningdek “Markaziy Osiyo–Shimoliy Yevropa” formati doirasida o‘zaro aloqalarni chuqurlashtirish istiqbollari muhokama qilindi.
MOXI direktori Javlon Vaxabov Markaziy Osiyo va Shimoliy Yevropa mamlakatlari o‘rtasidagi hamkorlik bugungi kunda o‘zaro qiziqish ortib borayotgan sharoitda jadal rivojlanayotganligini qayd etdi. 2025-yilda Venada Shimoliy Yevropa va Markaziy Osiyo davlatlari Tashqi ishlar vazirlarining birinchi uchrashuvi o‘tkazilganligi bu borada muhim bosqich bo‘lib, mintaqalararo muloqotni yanada tizimli va barqaror tarzda shakllanishiga zamin yaratdi.
Finlyandiya Prezidenti Aleksandr Stubbning 2025-yilda O‘zbekistonga rasmiy tashrifi nafaqat ikki tomonlama munosabatlarni kengaytirishga, balki ko‘p tomonlama hamkorlik kun tartibini ilgari surishga ham yangi sur’at bag‘ishlaganligi ta’kidlandi.
O‘z navbatida, T.Solstryom Markaziy Osiyo mamlakatlarining Shimoliy Yevropa davlatlari bilan o’zaro aloqalari salohiyati yuqori ekanligini, shuningdek transport, logistika, yashil energetika, innovatsion texnologiyalar, strategik muhim minerallar, ta’lim va gumanitar almashinuvlar sohalarida hamkorlikning keng imkoniyatlari mavjudligini  qayd etdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar amaliy hamkorlikni yanada mustahkamlash, tahliliy markazlar o‘rtasidagi aloqalarni kengaytirish hamda qo‘shma tadbirlarni o‘tkazishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

В МИЦА состоялась встреча с представителем МИД Швеции
Директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов провёл встречу с генеральным директором Департамента по евроатлантическим вопросам и политике безопасности Министерства иностранных дел Королевства Швеции Торбьёрном Сольстрёмом.
В ходе встречи были рассмотрены актуальные вопросы узбекско-шведского сотрудничества, а также перспективы углубления взаимодействия в формате «Центральная Азия – Северная Европа».
Директор МИЦА Жавлон Вахабов отметил современную динамику развития сотрудничества между странами Центральной Азии и Северной Европы на фоне усиливающегося взаимного интереса. Он подчеркнул, что важным этапом стало проведение в 2025 г. в Вене первой встречи министров иностранных дел стран Северной Европы и Центральной Азии, что способствовало формированию межрегионального диалога более системного и устойчивого характера.
Отмечено, что официальный визит Президента Финляндии Александра Стубба в Узбекистан в 2025 г. придал новый импульс расширению не только двусторонних связей, но и продвижению многосторонней повестки сотрудничества.
В свою очередь, Т. Сольстрём отметил значительный потенциал взаимодействия стран Центральной Азии с государствами Северной Европы, а также широкие возможности сотрудничества в сферах транспорта и логистики, зелёной энергетики, инновационных технологий, критически важных минералов, образования и гуманитарных обменов.
По итогам встречи подтверждена взаимная готовность к дальнейшему развитию практического взаимодействия, расширению контактов между аналитическими центрами и проведению совместных мероприятий.