MOXIda Shvetsiya Tashqi ishlar vazirligi vakili bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Shvetsiya Qirolligi Tashqi ishlar vazirligining Yevroatlantika masalalari va xavfsizlik siyosati departamenti bosh direktori Torbyorn Solstryom bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston–Shvetsiya hamkorligining dolzarb masalalari, shuningdek “Markaziy Osiyo–Shimoliy Yevropa” formati doirasida o‘zaro aloqalarni chuqurlashtirish istiqbollari muhokama qilindi.
MOXI direktori Javlon Vaxabov Markaziy Osiyo va Shimoliy Yevropa mamlakatlari o‘rtasidagi hamkorlik bugungi kunda o‘zaro qiziqish ortib borayotgan sharoitda jadal rivojlanayotganligini qayd etdi. 2025-yilda Venada Shimoliy Yevropa va Markaziy Osiyo davlatlari Tashqi ishlar vazirlarining birinchi uchrashuvi o‘tkazilganligi bu borada muhim bosqich bo‘lib, mintaqalararo muloqotni yanada tizimli va barqaror tarzda shakllanishiga zamin yaratdi.
Finlyandiya Prezidenti Aleksandr Stubbning 2025-yilda O‘zbekistonga rasmiy tashrifi nafaqat ikki tomonlama munosabatlarni kengaytirishga, balki ko‘p tomonlama hamkorlik kun tartibini ilgari surishga ham yangi sur’at bag‘ishlaganligi ta’kidlandi.
O‘z navbatida, T.Solstryom Markaziy Osiyo mamlakatlarining Shimoliy Yevropa davlatlari bilan o’zaro aloqalari salohiyati yuqori ekanligini, shuningdek transport, logistika, yashil energetika, innovatsion texnologiyalar, strategik muhim minerallar, ta’lim va gumanitar almashinuvlar sohalarida hamkorlikning keng imkoniyatlari mavjudligini  qayd etdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar amaliy hamkorlikni yanada mustahkamlash, tahliliy markazlar o‘rtasidagi aloqalarni kengaytirish hamda qo‘shma tadbirlarni o‘tkazishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

The IICA Hosted a Meeting with Representative of the Swedish Ministry for Foreign Affairs
Amb. Javlon Vakhabov, the Managing Director of the International Institute for Central Asia (IICA), held a meeting with Torbjörn Solström, Head of the Department for Euro-Atlantic Affairs and Security Policy at the Swedish Ministry for Foreign Affairs.
During the meeting, the parties discussed the current state of Uzbekistan–Sweden partnership, as well as prospects for deepening collaboration within the “C5+N5” format.
Amb.Vakhabov highlighted the dynamic growth of engagement between the countries of Central Asia and the Nordic Council in the context of increasing mutual interest. The IICA’s director emphasized that the first meeting of the Foreign Ministers of the Nordic and Central Asian countries, held in Vienna in 2025, was an important milestone that contributed to a more systematic and sustainable interregional dialogue.
It was also mentioned that the official visit of the Finnish President, Alexander Stubb, to Uzbekistan in 2025 provided new momentum not only for expanding bilateral relations but also for advancing the multilateral partnership agenda.
In turn, Torbjörn Solström underscored the significant potential for interaction between the countries of Central Asia and the Nordic states. He also pointed to broad opportunities for cooperation in transport and logistics, green energy, innovative technologies, critical minerals, education, and humanitarian exchanges.
At the end of the meeting, both sides reaffirmed their mutual readiness to further develop practical collaboration, expand contacts between think tanks and organize joint events.