MOXIda Suv resurslarini boshqarish xalqaro instituti bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 5-mart kuni Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) Suv resurslarini boshqarish xalqaro institutining Markaziy Osiyo bo‘yicha vakili B. Yanush-Pavletta bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar Markaziy Osiyo mintaqasida suv resurslarini boshqarishning hozirgi holati, shuningdek ushbu sohada hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildilar.
Yanush-Pavletta O‘zbekistonda suv resurslarini boshqarishda amalga oshirilayotgan siyosatni yuqori baholab, hozirgi suv va ekologik xavf-xatarlar sharoitida uning muhimligi hamda samaradorligini ta’kidladi.
Uchrashuv davomida suv xo‘jaligi sohasida mintaqaviy o’zaro hamkorlik masalalari, Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi faoliyati samaradorligini oshirish, shuningdek Markaziy Osiyo davlatlarining mintaqaviy tashabbuslardagi ishtirokini kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, ikki tashkilot o‘rtasida ekspertlik hamkorligini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi. Jumladan, mutaxassislar o‘rtasida tajriba almashish hamda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish rejalari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida tomonlar suv resurslarini barqaror boshqarishda sheriklikni yanada mustahkamlash va qo‘shma ilmiy-ekspertlik loyihalarni amalga oshirishdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar.

В МИЦА состоялась встреча с Международным институтом управления водными ресурсами
5 марта т. г. в Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоялась встреча с региональным представителем Международного института управления водными ресурсами (ИВМИ) в Центральной Азии Б. Януш-Павлеттой.
Стороны обсудили текущее состояние управления водными ресурсами в регионе Центральной Азии, а также перспективы дальнейшего развития сотрудничества в данной сфере.
Б. Януш-Павлетта высоко оценила проводимую в Узбекистане политику в области управления водными ресурсами, подчеркнув её важность и эффективность в условиях современных водных и экологических вызовов.
В ходе встречи были рассмотрены вопросы регионального взаимодействия в водохозяйственной сфере, повышения эффективности деятельности Международного фонда спасения Арала (МФСА), а также расширения участия стран Центральной Азии в региональных инициативах.
Особое внимание было уделено развитию экспертного сотрудничества между двумя организациями. В частности, обсуждались планы обмена опытом между специалистами и проведение совместных проектов.
По итогам встречи стороны подтвердили заинтересованность в дальнейшем укреплении партнёрства и реализации совместных научно-экспертных проектов в сфере устойчивого управления водными ресурсами.