Koreys delegatsiyasi, "Koreya Respublikasi-Markaziy Osiyo Hamkorlik Forum" sekretariati ijrochi direktori Li Chong Kuk rahbarligida, O'zbekistonga Markaziy Osiyo-Koreya Tahlil Markazlari Forumining birinchi sessiyasida ishtirok etish uchun keldi.
Uchrashuv davomida Oʻzbekiston va Koreya Respublikasi oʻrtasidagi maxsus strategik hamkorlikni rivojlantirish, Markaziy Osiyo-Koreya formatida koʻp tomonlama hamkorlikni kengaytirish va Oʻzbekiston hamda mintaqa davlatlari ekspertlarining koreys tahlil markazlari bilan o‘zaro hamkorligini chuqurlashtirish masalalari boʻyicha fikr almashildi.
Sekretariat direktori Li Chong Kuk iyun oyida O'zbekistonga amalga oshirilgan Koreya Respublikasi Prezidenti Yun Sok Yolning davlat tashrifi va uning O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan o'tkazgan muzokaralarining muhim natijalarini ta'kidladi.
Koreys ekspertlari O'zbekiston, boshqa mintaqa davlatlari va Koreya ekspertlarining Markaziy Osiyo – Koreya Respublikasi formatida o‘zaro hamkorlikni chuqurlashtirish va “Koreya-Yangiyul yo‘li” tashabbusini ilgari surishdagi rolini ta'kidladi. Ushbu tashabbus, Seul tomonidan Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha birinchi kompleks tashabbus hisoblanadi.
Li Chong Kukning ta'kidlashicha, "Koreya va Markaziy Osiyo tahlil markazlarining birinchi forumini o'tkazish Koreya-Yangiyul yo‘li tashabbusini ilgari surish va 2025-yilda Seulda bo‘lib o‘tadigan ‘Koreya Respublikasi-Markaziy Osiyo’ sammiti uchun amaliy takliflar va tavsiyalar ishlab chiqishga imkon beradi."
Tomonlar "Koreya Respublikasi-Markaziy Osiyo Hamkorlik Forum" sekretariati va MOXI o‘rtasida o‘zaro tushunish memorandumining imzolanishini qo‘llab-quvvatladilar, shuningdek, MOXI va Koreyaning yetakchi tahlil markazlari o‘rtasidagi hamkorlik aloqalarini kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.