Markaziy Osiyo Xalqaro Institutida (MOXI) institut direktori Javlon Vahabov va Norvegiya Tahririyat Assotsiatsiyasi a’zosi, Geopolitika.no nashri bosh muharriri Xenrik S. Verenskiold o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muloqot davomida Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlarini ekspertlik jihatdan qo‘llab-quvvatlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Ushbu uchrashuvlar mintaqaviy taraqqiyotga oid muvofiqlashtirilgan yondashuvlarni ishlab chiqishda tobora muhim maydonga aylanib bormoqda. Tomonlar Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari o‘rtasidagi muntazam muloqot xavfsizlik, iqtisodiyot va barqaror rivojlanish sohalarida qo‘shma tashabbuslarni ilgari surish uchun mustahkam zamin yaratishini ta’kidladilar.
Xenrik S. Verenskiold so‘nggi yillarda Markaziy Osiyo davlatlari o‘zaro muloqotni mustahkamlash va “Markaziy Osiyo+” kabi ko‘p tomonlama formatlarni rivojlantirishda izchil yutuqlarga erishayotganini ta’kidladi. Xususan, Qirg‘iziston–O‘zbekiston–Xitoy transport yo‘lagi kabi yirik infratuzilma loyihalari mintaqaviy integratsiya va iqtisodiy o‘sish uchun yangi imkoniyatlarni ochib berayotgani alohida qayd etildi.
Tomonlar Yevropaning shimoliy davlatlari o‘rtasidagi hamkorlik amaliyoti – Nordic Council tajribasini muhokama qilib, mintaqaviy platformalarni mustahkamlash va ekspertlar almashinuvini kengaytirish zarurligini qayd etdilar.
Shuningdek, Markaziy Osiyodagi jarayonlarni tahlil qilish va ekspertlik jihatdan qo‘llab-quvvatlash salohiyatini rivojlantirish, shuningdek, mintaqa va Shimoliy Yevropa ekspert doiralari o‘rtasidagi kasbiy aloqalarni chuqurlashtirish masalalari ham muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida tomonlar mintaqaviy taraqqiyot masalalari yuzasidan doimiy dialogni davom ettirish va ekspert fikrlari almashinuviga bo‘lgan o‘zaro qiziqishni bildirdilar.
Geopolitika.no – xalqaro siyosat, xavfsizlik va global tendensiyalar yo‘nalishlariga ixtisoslashgan Norvegiyaning yetakchi tahliliy nashri bo‘lib, dunyoning turli mintaqalarida sodir bo‘layotgan voqealarni chuqur tahlil qiluvchi ekspertlar va jurnalistlarni birlashtiradi.

МИЦА посетил визитом главный редактор норвежского издания
В Международном институте Центральной Азии состоялась встреча директора Жавлона Вахабова с главным редактором Geopolitika.no и членом Ассоциации редакторов Норвегии Хенриком С. Веренскиолдом.
В ходе диалога особое внимание было уделено вопросам экспертного сопровождения Консультативных встреч глав государств Центральной Азии, которые приобретают всё большее значение для выработки согласованных подходов к развитию региона. Стороны подчеркнули, что регулярные контакты лидеров стран Центральной Азии закладывают прочную основу для продвижения совместных инициатив в сферах безопасности, экономики и устойчивого развития.
Хенрик С. Веренскиолд отметил, что в последние годы Центральная Азия демонстрирует последовательный прогресс в укреплении межгосударственного диалога и развитии многосторонних форматов, таких как «Центральная Азия+». Особо была отмечена роль масштабных инфраструктурных проектов, в частности транспортного коридора Кыргызстан–Узбекистан–Китай, который открывает новые возможности для региональной интеграции и экономического роста.
В ходе обсуждения стороны провели параллели с практикой взаимодействия северных стран Европы в рамках Nordic Council, подчеркнув важность укрепления региональных платформ и обмена экспертным опытом.
Отдельное внимание было уделено дальнейшему развитию аналитического и экспертного сопровождения процессов в Центральной Азии, а также укреплению профессиональных контактов между экспертными сообществами нашего региона и Северной Европы.
В завершение встречи стороны выразили взаимную заинтересованность в поддержании дальнейшего диалога и обмена экспертными мнениями по вопросам регионального развития.
Geopolitika.no — ведущий норвежский аналитический ресурс, специализирующийся на вопросах международной политики, безопасности и глобальных тенденций. Издание объединяет экспертов и журналистов, фокусирующихся на анализе актуальных событий в различных регионах мира.