Osloda Markaziy Osiyo va Shimoliy Yevropa o‘rtasidagi ilmiy-ekspert hamkorligi muhokama qilindi
Tadbir Norvegiya mojarolarni hal qilish markazi (NOREF) tomonidan tashkil etilib, unda yetakchi skandinaviya va Markaziy Osiyo ilmiy-tadqiqot markazlari rahbarlari va vakillari, jumladan Norvegiya xalqaro munosabatlar instituti (NUPI), Oslo tinchlik tadqiqot instituti (PRIO) va Fridtjof Nansen instituti (FNI) ekspertlari ishtirok etdi.
Davra suhbatida Markaziy Osiyo va Shimoliy Yevropa mamlakatlari o‘rtasida siyosiy va iqtisodiy hamkorlikning ortib borayotgan sharoitida tahlil markazlari o‘rtasidagi hamkorlik yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Ishtirokchilar tahlil markazlari o‘rtasida hamkorlikni mustahkamlash muhimligini ta’kidlab, qo‘shma tadqiqotlar o‘tkazish, ekspert maslahatlari tashkil etish, tadqiqotchilar almashinuvi dasturlarini yo‘lga qo‘yish hamda mintaqaviy va global masalalar bo‘yicha siyosiy-ekspert muloqotini rivojlantirish zarurligini qayd etdilar.
Shu nuqtai nazardan, o‘tgan yili MOXIda o‘tkazilgan Markaziy Osiyo – Shimoliy Yevropa tahlil markazlari birinchi forumi muvaffaqiyati mamnuniyat bilan qayd etildi. Ekspertlar ushbu muloqotni davom ettirish va ikki mintaqa o‘rtasidagi ekspert hamkorligini mustahkamlash maqsadida bunday uchrashuvlarni muntazam o‘tkazish muhimligini ta’kidladilar.
Javlon Vaxabov tahlil markazlari o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish o‘zaro tushunishni chuqurlashtirish, tajriba almashish hamda mintaqaviy va xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha amaliy tavsiyalar ishlab chiqishga xizmat qilishini, shuningdek yuqori va oliy darajadagi muloqot uchun mazmunli kun tartibini shakllantirishga yordam berishini ta’kidladi.

В Осло обсудили научно-экспертное сотрудничество между Центральной Азией и Северной Европой
В рамках рабочей поездки в Осло директор МИЦА Жавлон Вахабов принял участие в «круглом столе», посвященном перспективам развития научно-экспертного сотрудничества между аналитическими центрами Центральной Азии и Северной Европы.
Мероприятие было организовано Норвежским центром по урегулированию конфликтов (NOREF) и собрало руководство и представителей ведущих скандинавских и центральноазиатских научно-исследовательских организаций, включая Норвежский институт международных отношений (NUPI), Институт исследований мира в Осло (PRIO), Институт Фритьофа Нансена (FNI).
На круглом столе были обсуждены направления взаимодействия между исследовательскими организациями Центральной Азии и стран Северной Европы в условиях растущего политического и экономического взаимодействия между двумя регионами.
Участники отметили важность укрепления сотрудничества между аналитическими центрами, включая реализацию совместных исследований, проведение экспертных консультаций, программы обмена исследователями и развитие политико-экспертного диалога по региональным и глобальным вопросам.
В этом контексте с удовлетворением отмечен успех первого Форума аналитических центров Центральной Азии и Северной Европы, состоявшегося в МИЦА в прошлом году. Эксперты подчеркнули важность продолжения данного диалога и регулярного проведения подобных встреч в целях укрепления экспертного взаимодействия между двумя регионами.
Жавлон Вахабов отметил, что развитие сотрудничества между аналитическими центрами будет способствовать углублению взаимопонимания, обмену опытом и выработке практических рекомендаций по вопросам регионального и международного сотрудничества, а также формированию содержательной повестки диалога на высоком и высшем уровнях.