O‘zbekiston va butun Markaziy Osiyoning yuragi, Navoiy viloyatiga to‘rt kunlik tashrif yakunlandi
Markaziy Osiyo xalqaro instituti jamoasi birgalikda Hukumatning qo‘shni davlatlar iqtisodiyoti bilan uyg‘unlashtirib, mintaqalarda iqtisodiy o‘sishni jadallashtirish bo‘yicha milliy-hududiy rivojlanish strategiyasini amalga oshirish borasidagi sa’y-harakatlarini o‘rgandi. Mamlakatimiz hududlari xalqaro miqyosda qabul qilingan diagnostika va strategiyani shakllantirish usullaridan foydalangan holda o‘zlarining hududiy rivojlanish strategiyalarini ishlab chiqayotgan bir paytda, mahalliy hokimiyat organlari va biznes vakillari bilan o‘tkazgan uchrashuvlarimizda, shuningdek, qayerda va qaysi faoliyatda muayyan siyosat va investitsiyalar samaraliroq bo‘lishi mumkinligi aniqlandi. Markaziy, hududiy va mahalliy darajada salohiyatni yaratishga ham alohida e'tibor qaratildi.
Qozog‘iston bilan chegaradosh Navoiy eng sanoatlashgan hudud sifatida tanilgan, u yerda bir milliondan ortiq aholi istiqomat qiladi. Keyingi yetti yilda viloyat iqtisodiyoti 82 trillion so‘mdan (6,4 milliard AQSh dollari) oshdi va bugungi kunda respublikada uchinchi o‘rinda turadi. Navoiy tabiiy resurslarga boy, infratuzilmasi yaxshi rivojlangan va inson salohiyati yuqori bo‘lgan viloyatlarimizdan biri hisoblanadi. Bu yerda O‘zbekistonning 5 trillion AQSH dollaridan ortiq qiymatdagi mineral-xom ashyo resurslarining 20 foizi to‘plangan. Viloyatda yiliga 100 trillion so‘mdan ortiq (7,8 milliard dollar) sanoat mahsulotlari ishlab chiqarilmoqda. Aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan daromadlar bo‘yicha Navoiy respublikada ikkinchi o‘rinda turadi, bu esa mahalliy tadbirkorlik, savdo, xizmat ko‘rsatish va turizmni rivojlantirish uchun katta imkoniyatlar yaratmoqda.

Завершился четырехдневный визит в Навоийскую область – сердце Узбекистана и всей Центральной Азии
Действительно, поскольку межрегиональная торговля, инвестиции и туризм продолжают расти, Навоийская область имеет огромный неиспользованный потенциал для развития экономики Центральной Азии.
Команда Международного института Центральной Азии совместно изучила усилия Правительства по реализации национально-региональной стратегии развития по ускорению экономического роста в регионах путем его гармонизации с экономиками соседних стран. В то время, когда регионы нашей страны разрабатывают свои стратегии регионального развития с использованием международно признанных методов диагностики и формулирования стратегии, на наших встречах с местными властями и представителями бизнеса, а также где и в какой деятельности те или иные политики и инвестиции будут более эффективны это оказалось возможным. Особое внимание также было уделено наращиванию потенциала на центральном, региональном и местном уровнях.
Граничащий с Казахстаном Навои известен как самый промышленно развитый регион, где проживает более миллиона человек. За последующие семь лет экономика региона превысила 82 триллиона сумов (6,4 миллиарда долларов США) и сегодня занимает третье место в республике. Навои – один из наших регионов, богатых природными ресурсами, хорошо развитой инфраструктурой и высоким человеческим потенциалом. Здесь собрано 20 процентов минерально-сырьевых ресурсов Узбекистана на сумму более 5 триллионов долларов США. В год в регионе производится более 100 триллионов сумов (7,8 миллиарда долларов) промышленной продукции. По доходу на душу населения Навои занимает второе место в республике, что создает большие возможности для развития местного предпринимательства, торговли, услуг и туризма.