O'zbekistonlik mutaxassislar Ozarbayjon Iqtisodiyot tadqiqotlari institutida uchrashuv o'tkazishdi.
Joriy yilning 8 avgust kuni Boku shahrida mamlakatimizning etakchi tahliliy markazlari – Moxi, XAATM, SMTI, MMTI, Irtmdan iborat O'zbekiston delegasiyasi Ozarbayjon iqtisodiy tadqiqotlar instituti (ESRI) ekspertlari bilan uchrashuv o'tkazdi.
Tadbirda O'zbekiston va Ozarbayjon o'rtasidagi turli sohalar, jumladan, savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, transport-logistika kabi sohalardagi ikki tomonlama hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari muhokama qilindi. Ushbu muhim tarmoqlarda hamkorlikni rivojlantirish orqali Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkaz mintaqalari o'rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga e'tibor qaratildi.
Uchrashuvda so'zga chiqqan iqtisodiy tadqiqotlar instituti direktorlar kengashi raisi M.Gumbatov ikki tomonlama munosabatlarning bugungi dinamikasini ijobiy tavsifladi. O'zbekiston Prezidenti Sh.M.Mirziyoevning Ozarbayjonga bo'lajak davlat tashrifi ikki davlat o'rtasidagi strategik sheriklik munosabatlariga yangi sur'at bag'ishlashi alohida ta'kidlandi.

Узбекские эксперты провели встречу в Экономическом научно- исследовательском институте Азербайджана
8 августа т. г. в г. Баку узбекская делегация в составе ведущих аналитических центров страны – МИЦА, ИАЦМО, ИСМИ, ИМРИ, ЦЭИР провела встречу с экспертами Экономического научно-исследовательского института Азербайджана (ESRI).
В рамках мероприятия обсуждались текущее состояние и перспективы двустороннего сотрудничества между Узбекистаном и Азербайджаном в различных сферах, включая торгово-экономическую, инвестиционную и транспортно-логистическую области. Основное внимание уделялось укреплению связей между регионами Центральной Азии и Южного Кавказа посредством развития сотрудничества в этих важных секторах.
Выступивший в ходе встречи председатель совета директоров Экономического научно-исследовательского института М. Гумбатов позитивно охарактеризовал современную динамику двусторонних отношений. Подчеркивалось, что предстоящий государственный визит Президента Узбекистана Ш.М.Мирзиёева в Азербайджан придаст новый импульс стратегическому партнёрству двух стран.