MOXI va IKSA RAN o'rtasida hamkorlik kelishuvi imzolandi
Oʻzbekiston delegatsiyasining Moskva shahriga tashrifi doirasida Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Xitoy va Zamonaviy Osiyo Instituti (IKSA RAN)da uchrashuv oʻtkazdi.
Uchrashuvda IKSA RAN ilmiy rahbari Aleksandr Lukin, direktor maslahatchisi Vladimir Potapenko, Markaziy Osiyo tadqiqotlari markazi ilmiy xodimi Aleksandra Perminova va Xalqaro hamkorlik va tashqi aloqalar boshqarmasi rahbari Olga Gerasimova ishtirok etdi.
Tomonlar institutlar oʻrtasidagi hamkorlikni mustahkamlash masalalarini muhokama qildilar. Ayniqsa, qoʻshma ilmiy tadqiqotlar, tajriba va bilim almashinuvi hamda konferensiyalar, seminarlar va davra suhbatlari tashkil etish istiqbollari muhokama qilindi.
A. Lukin Markaziy Osiyoga boʻlgan qiziqishning ortib borayotganini ta’kidlab, 2023 yilda IKSA RAN qoshida Markaziy Osiyo tadqiqotlari markazi tashkil etilganini ma’lum qildi. Bugungi kunda ushbu markaz Markaziy Osiyo rivojlanishi bilan bogʻliq masalalarga ixtisoslashgan eng yirik ilmiy boʻlinma hisoblanadi.
J. Vaxabov ushbu markaz tashkil etilgani Markaziy Osiyoning xalqaro maydondagi ahamiyatining oshib borayotganini anglatishini qayd etdi va markaz tomonidan olib borilayotgan tadqiqotlar mintaqaviy jarayonlarni chuqurroq tushunishga xizmat qilishiga ishonch bildirdi.
Muzokaralar yakunida MOXI va IKSA RAN oʻrtasida hamkorlik toʻgʻrisida kelishuv imzolandi. Tomonlar ushbu kelishuv Markaziy Osiyo mamlakatlari va Rossiya oʻrtasidagi ekspert va ilmiy aloqalarni yanada mustahkamlash uchun mustahkam asos boʻlishiga ishonch bildirdi.

Подписано Соглашение о сотрудничестве с ИКСА РАН
В рамках визита делегации Узбекистана в г. Москву директор Международного Института Центральной Азии Жавлон Вахабов провел встречу в Институте Китая и современной Азии РАН (ИКСА РАН).
Со стороны ИКСА РАН во встрече приняли участие научный руководитель Института Александр Лукин, советник директора Владимир Потапенко, научный сотрудник Центра центральноазиатских исследований Александра Перминова и руководитель Управления международного сотрудничества и внешних связей Ольга Герасимова.
В ходе встречи участники обсудили широкий спектр вопросов, направленных на укрепление партнерских связей между институтами. Особое внимание было уделено перспективам совместных научных исследований, обмену опытом и знаниями, а также организации совместных мероприятий, в т.ч. конференций, семинаров и круглых столов.
Отметив возрастающий интерес к региону Центральной Азии, А. Лукин проинформировал о создании в ИКСА РАН в 2023 году Центрацентральноазиатских исследований, который на сегодняшний день является крупнейшим исследовательским подразделением, сфокусированным на проблематике развития Центральноазиатского региона.
Ж. Вахабов отметил, что создание Центра свидетельствует о растущей значимости Центральной Азии на международной арене и выразил уверенность, что проводимые Центром исследования будут способствовать более глубокому пониманию региональных процессов.
По итогам переговоров подписано Соглашение о сотрудничестве между МИЦА и ИКСА РАН. Стороны выразили уверенность в том, что данное соглашение станет прочной основой для дальнейшего укрепления экспертных и научных связей между странами Центральной Азии и Россией.