Professor Fillipo Kosta Buranelli bilan uchrashuv haqida
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori J. Vahabov Buyuk Britaniyaning Sent-Endryus universiteti xalqaro munosabatlar kafedrasi professori F. K. Buranelli bilan uchrashuv o'tkazdi.
Uchrashuv davomida tomonlar markaziy Osiyodagi jarayonlar va ko'p tomonlama hamkorlikni rivojlantirishning keyingi istiqbollarini muhokama qildilar.
Suhbat boshida professor Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligidagi O'zbekistonning mintaqaviy kursi tufayli bugungi kunda Markaziy Osiyoda yangi siyosiy muhit paydo bo'lganini ta'kidladi. U Markaziy Osiyoni mintaqadagi barcha mamlakatlar o'rtasida har tomonlama hamkorlikni yanada chuqurlashtirish uchun asosni mustahkamlaydigan mintaqaviy «tartib» ning namunasi sifatida aniqladi.
Mutaxassis, shuningdek, Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining maslahat uchrashuvlari formatiga e'tibor qaratdi va ishga tushirilgandan beri uning samaradorligi va barqarorligini ta'kidladi. Professor 2024 yilda rejalashtirilgan uchrashuvlarni davom ettirishni yillik maslahatlashuvlarning ikkinchi bosqichi deb biladi. Iqtisodiyot, savdo, iqlim o'zgarishi va xavfsizlik masalalari hamkorlikning muhim sohalari bo'lib qolaveradi.
Mintaqa mamlakatlari o'rtasidagi savdoning barqaror o'sishi va tovar aylanmasining 2,5 baravardan ko'proq o'sishi qayd etildi. O'zaro investitsiyalar qariyb olti baravar oshdi va to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalar 45 foizga oshdi. Mintaqalararo turizm ko'rsatkichlari deyarli ikki baravar oshdi.
Professorning fikriga ko'ra, Markaziy Osiyo muloqot, sheriklik va xalqaro hamkorlik imkoniyatlariga ochiq bo'lib, o'z shaxsini aniqlashda davom etadi.
Shu munosabat bilan u Markaziy Osiyo xalqaro institutining tashkil etilishi O'zbekistonning mintaqada hamkorlikni kengaytirish bo'yicha tashqi siyosat yo'nalishini davom ettirish niyatini tasdiqlovchi noyob tashabbus ekanligini ta'kidladi.
Uchrashuv yakunida F. K. Buranelli Mica bilan yanada yaqindan ishlashga qiziqish bildirib, O'zbekiston va Yevropa Ittifoqi mamlakatlari ekspert jamoalari hamkorligini oshirishga ko'maklashishga tayyorligini bildirdi.