Uchrashuv davomida tomonlar ikki tomonlama munosabatlar rivojlanishining yuqori dinamikasi va mamlakatlarimizning ko'p tomonlama o'zaro munosabatlari istiqbollarini muhokama qildilar. Siyosiy aloqalarning eng yuqori darajada o'sib borayotgani qayd etildi. Shunday qilib, 2023 yilda O'zbekiston prezidenti Sh.Mirziyoyev va Qirg'iziston prezidenti S.Japarov ikki tomonlama va ko'p tomonlama maydonlarda
15ta uchrashuv o'tkazdi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlikning faol o'sishi ta’kidlandi. 2023-yilning yanvar-dekabr oylarida davlatlar o‘rtasidagi o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 1 milliard dollarga yaqinlashdi, bu 2016-yilga nisbatan besh baravar ko‘pdir.
Osh davlat akademik o'zbek musiqali-dramatik teatri kapital ta'mirlangandan so'ng osh shahrida ochilgan. Bobura o'zbek va qirg'iz xalqlari o'rtasidagi madaniy-gumanitar aloqalarni mustahkamlashning yorqin namunasidir.
Shu bilan birga, mamlakatlar mustaqillikka erishganidan beri ikki tomonlama munosabatlardagi eng muhim va tarixiy voqea Davlat chegarasini delimitatsiya qilish to'g'risidagi bitimni imzolash bo'ldi, bu O'zbekiston va Qirg'iziston rahbarlarining qat'iy siyosiy irodasi tufayli amalga oshirildi. Qirgʻiziston mintaqadagi Oʻzbekiston bilan koʻp yillik juda murakkab jarayonni toʻliq yakunlagan oxirgi qoʻshni davlat boʻldi.
Eslatib oʻtamiz, Oʻzbekiston Prezidentining 2023-yil yanvar oyida Qirgʻiziston Respublikasiga davlat tashrifi chogʻida Oʻzbekiston-Qirgʻiziston Davlat chegarasining ayrim uchastkalari toʻgʻrisidagi Shartnomani ratifikatsiya yorliqlari bilan almashish toʻgʻrisida Protokol imzolangan edi.
Suhbat davomida Qirgʻiziston elchisi Oʻzbekiston va Qirgʻiziston oʻrtasidagi chegarani ID-kartalar orqali kesib oʻtishning yangi tartibi joriy etilganiga ham toʻxtalib oʻtdi. “Ushbu mexanizm tufayli 2023-yilda Qirg‘izistonga 4 millionga yaqin O‘zbekiston fuqarosi tashrif buyurdi. O‘z navbatida, 2 millionga yaqin qirg‘izistonlik O‘zbekistonga tashrif buyurdi va ziyorat turizmi tobora ommalashib bormoqda”, - dedi diplomat.
Uchrashuv davomida ikki mamlakat fikr markazlari o'rtasidagi hamkorlik istiqbollari ham muhokama qilindi. Tomonlar ushbu yo'nalishdagi hamkorlikni yanada kuchaytirish tarafdori bo'lishdi. Bugungi kunda MOXI imzolangan hamkorlik to’g’risidagi bitimlari doirasida Qirg’iziston Respublikasi Prezidenti huzuridagi milliy strategik tadqiqotlar instituti (NISI) va Qirg'iziston TIV Diplomatik akademiyasi bilan qo'shma tadqiqot ishlarini olib borish, ilmiy kadrlar almashish, xalqaro konferensiyalar, davra suhbatlari va "aqliy hujumlar" kabi yo'nalishlarda hamkorlik aloqalarini saqlab kelmoqda.