Qirg'iziston elchisi M. Jamanbayev bilan uchrashuv haqida
Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori J. Vahabov Qirg'izistonning O'zbekistondagi elchisi M. Jamanbayev bilan uchrashuv o'tkazdi.
Uchrashuv davomida tomonlar ikki tomonlama munosabatlar rivojlanishining yuqori dinamikasi va mamlakatlarimizning ko'p tomonlama o'zaro munosabatlari istiqbollarini muhokama qildilar. Siyosiy aloqalarning eng yuqori darajada o'sib borayotgani qayd etildi. Shunday qilib, 2023 yilda O'zbekiston prezidenti Sh.Mirziyoyev va Qirg'iziston prezidenti S.Japarov ikki tomonlama va ko'p tomonlama maydonlarda
15ta uchrashuv o'tkazdi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlikning faol o'sishi ta’kidlandi. 2023-yilning yanvar-dekabr oylarida davlatlar o‘rtasidagi o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 1 milliard dollarga yaqinlashdi, bu 2016-yilga nisbatan besh baravar ko‘pdir.
Osh davlat akademik o'zbek musiqali-dramatik teatri kapital ta'mirlangandan so'ng osh shahrida ochilgan. Bobura o'zbek va qirg'iz xalqlari o'rtasidagi madaniy-gumanitar aloqalarni mustahkamlashning yorqin namunasidir.
Shu bilan birga, mamlakatlar mustaqillikka erishganidan beri ikki tomonlama munosabatlardagi eng muhim va tarixiy voqea Davlat chegarasini delimitatsiya qilish to'g'risidagi bitimni imzolash bo'ldi, bu O'zbekiston va Qirg'iziston rahbarlarining qat'iy siyosiy irodasi tufayli amalga oshirildi. Qirgʻiziston mintaqadagi Oʻzbekiston bilan koʻp yillik juda murakkab jarayonni toʻliq yakunlagan oxirgi qoʻshni davlat boʻldi.
Eslatib oʻtamiz, Oʻzbekiston Prezidentining 2023-yil yanvar oyida Qirgʻiziston Respublikasiga davlat tashrifi chogʻida Oʻzbekiston-Qirgʻiziston Davlat chegarasining ayrim uchastkalari toʻgʻrisidagi Shartnomani ratifikatsiya yorliqlari bilan almashish toʻgʻrisida Protokol imzolangan edi.
Suhbat davomida Qirgʻiziston elchisi Oʻzbekiston va Qirgʻiziston oʻrtasidagi chegarani ID-kartalar orqali kesib oʻtishning yangi tartibi joriy etilganiga ham toʻxtalib oʻtdi. “Ushbu mexanizm tufayli 2023-yilda Qirg‘izistonga 4 millionga yaqin O‘zbekiston fuqarosi tashrif buyurdi. O‘z navbatida, 2 millionga yaqin qirg‘izistonlik O‘zbekistonga tashrif buyurdi va ziyorat turizmi tobora ommalashib bormoqda”, - dedi diplomat.
Uchrashuv davomida ikki mamlakat fikr markazlari o'rtasidagi hamkorlik istiqbollari ham muhokama qilindi. Tomonlar ushbu yo'nalishdagi hamkorlikni yanada kuchaytirish tarafdori bo'lishdi. Bugungi kunda MOXI imzolangan hamkorlik to’g’risidagi bitimlari doirasida Qirg’iziston Respublikasi Prezidenti huzuridagi milliy strategik tadqiqotlar instituti (NISI) va Qirg'iziston TIV Diplomatik akademiyasi bilan qo'shma tadqiqot ishlarini olib borish, ilmiy kadrlar almashish, xalqaro konferensiyalar, davra suhbatlari va "aqliy hujumlar" kabi yo'nalishlarda hamkorlik aloqalarini saqlab kelmoqda.

О встрече с Послом Кыргызстана М. Джаманбаевым
Директор Международного института Центральной Азии Ж. Вахабов провёл встречу с Послом Кыргызстана в Узбекистане М. Джаманбаевым.
В ходе встречи стороны обсудили высокую динамику развития двусторонних отношений и перспективы многостороннего взаимодействия наших стран. Констатировано возрастание политических контактов на высшем уровне. Так, в 2023 г. президенты Узбекистана Ш. Мирзиёев и Кыргызстана С. Жапаров провели 15 встреч на двусторонних и многосторонних площадках.
Отмечен активный рост торгово-экономического взаимодействия. Так, за январь-декабрь 2023 г. взаимная торговля между государствами приблизилась к 1 млрд. долларов США, что в пять раз выше показателей 2016 г.
Открытие в г. Оше после капитального ремонта Ошского государственного академического узбекского музыкально-драматического театра им. Бабура является ярким примером укрепления культурно-гуманитарных связей между узбекскими
и кыргызскими народами.
При этом, наиболее значимым и историческим событием в двусторонних отношениях с момента обретения странами независимости стало подписание соглашения о делимитации государственной границы, что было достигнуто благодаря твёрдой политической воле лидеров Узбекистана и Кыргызстана. Кыргызстан стал последней соседней страной в регионе, с которой Узбекистан полностью завершил этот очень сложный многолетний процесс.
Напомним, что в ходе Государственного визита Президента Узбекистана в Кыргызскую Республику в январе 2023 г. подписан Протокол об обмене ратификационными грамотами Договора об отдельных участках узбекско-кыргызской Государственной границы.
В ходе беседы, посол Кыргызстана также особо выделил внедрение нового порядка пересечения границы между Узбекистаном и Кыргызстаном по ID-картам. «Благодаря данному механизму в 2023 г. около 4 млн. граждан Узбекистана посетили Кыргызстан. В свою очередь, приблизительно 2 млн. кыргызстанцев посетили Узбекистан, набирает популярность паломнический туризм», ‑ заявил дипломат.
В ходе встречи также обсуждены перспективы сотрудничества мозговых центров двух стран. Стороны выступили за дальнейшее наращивание взаимодействия в данном направлении. На сегодняшний день МИЦА в рамках подписанных соглашений о сотрудничестве поддерживает партнёрские связи с Национальным институтом стратегических исследований при Президенте Кыргызской Республики (НИСИ) и Дипломатической академией МИД Кыргызстаном по таким направлениям, как проведение совместных исследовательских работ, обмен научными кадрами, проведение международных конференций, «круглых столов» и «мозговых штурмов».