Toshkentda Alisher Navoiy va Abdurahmon Jomiy ijodiy merosi muhokama qilindi
2025-yil 13-iyun kuni Markaziy Osiyo Xalqaro institutida (MOXI) Alisher Navoiy va Abdurahmon Jomiyning adabiy va ma’naviy merosining mintaqada muloqot, ishonch va madaniy birlikni rivojlantirishdagi o‘rni va ahamiyatiga bag‘ishlangan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi. Tadbir MOXI, Alisher Navoiy nomidagi Xalqaro jamoat fondi va Tojikiston Respublikasining O‘zbekistondagi Elchixonasi hamkorligida tashkil etildi.
Simpoziumda yetakchi adabiyotshunos va tadqiqotchilar, O‘zbekiston va Tojikiston yozuvchilar uyushmalari a’zolari, taniqli shoirlar, shuningdek, Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti, Mirzo Tursunzoda nomidagi Tojik san’at instituti, Qirg‘iz-O‘zbek xalqaro universiteti va O‘zbekiston Fanlar akademiyasining professor-o‘qituvchilari ishtirok etdi.
Tadbirda Tojikiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Turkmaniston kabi bir qator davlatlarning diplomatik missiyalari rahbarlari va diplomatlari, xalqaro jamoat fondlari, tadqiqot institutlari va milliy madaniyat markazlari vakillari ham qatnashdi. Bu esa Sharq Uyg‘onish davri merosini asrash va rivojlantirish, mintaqada gumanitar aloqalarni mustahkamlash masalalarida boy va sermazmun muloqotga zamin yaratdi.
Tadbirni MOXI direktori Javlon Vahabov ochib berdi va bugungi uchrashuv mintaqada birodarlik va yaxshi qo‘shnichilikning yangi davri boshlanayotgan paytda, alohida muhitda o‘tayotganini ta’kidladi. U quyidagilarni ta’kidladi: “Tarixdan ma’lumki, madaniyatlar muloqotda bo‘lgan joyda tinchlik mustahkamlanadi. Alisher Navoiy va Abdurahmon Jomiyning asrlar davomida shakllangan ma’naviy merosi — bu nafaqat adabiyot va falsafaning eng yuqori yutug‘i, balki xalqlar, madaniyatlar va asrlar o‘rtasida jonli ko‘prikdir.”
Tojikiston Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Abdujabbor Aziz Rahmonzoda o‘z nutqida Navoiy va Jomiy o‘rtasidagi munosabatlarga tarixiy ekskurs qildi. U, xususan, Navoiy o‘z ijodini Jomiy ta’siri ostida boshlaganini, uni ustoz deb ataganini va ular o‘zaro maktublar va she’rlar orqali yaqin intellektual aloqani saqlaganini ta’kidladi. Tadbirda qayd etilishicha, Navoiy va Jomiy o‘rtasida 430 dan ortiq maktub saqlangan bo‘lib, ular to‘liq ma’naviy va gumanistik mazmunga ega, shaxsiy manfaatlardan holi — bu esa zamonaviy avlodlar uchun ham o‘rnak bo‘lib xizmat qiladi. Elchi shuningdek, ular o‘rtasida o‘ziga xos adabiy muloqot bo‘lganini — Navoiy Jomiyga turkiy tilida, Jomiy esa unga fors tilida javob yozganini ta’kidladi. Bu esa mintaqa madaniyatining yagona va ko‘p tillilik boyligini ko‘rsatadi.
Alisher Navoiy nomidagi Xalqaro jamoat fondi direktori Olimjon Davlatov shoirlarning siyosiy donoligi va davlat arboblari sifatidagi o‘rni haqida so‘z yuritdi. U aynan Jomiy maslahatlari tufayli Navoiy hayotining muhim pallalarida davlat xizmatida qolib, o‘z xalqi va sultonatiga xizmat qilishda davom etganini alohida ta’kidladi. Olimjon Davlatov, shuningdek, ularning o‘zaro hurmati, kuchli ma’naviyati va xarakteri munosabatlarini nafaqat adabiy, balki tarixiy ahamiyatga ega qilganini eslatib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi madaniyat vaziri birinchi o‘rinbosari Avazxon Tadjixonov yaqinda Tojikistonda katta muvaffaqiyat bilan o‘tgan “O‘zbekiston madaniyati va kinosi kunlari” to‘g‘risida so‘z yuritdi. Ushbu tadbir doirasida teatr tomoshalari, filmlar namoyishi va ijodiy uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi. Shuningdek, iyul oyida “Yulduzlar porlashi: Jomiy va Navoiy” nomli qo‘shma badiiy film suratga olish ishlari boshlanishini ma’lum qildi.
Shu munosabat bilan, O‘zbekiston yozuvchilar uyushmasi raisining birinchi o‘rinbosari Minhojiddin Hojimatov shoirlarning adabiy merosining yoshlar tarbiyasidagi, ularni gumanizm va millatlararo totuvlik ruhida kamol toptirishdagi ahamiyatiga to‘xtaldi. U o‘z nutqining yakunida Navoiy va Jomiy she’riyatidan parchalar o‘qib, ularning ijodiy so‘zi turli xalqlar yuragini birlashtira olish kuchiga ega ekanini namoyon etdi.
Tojikiston yozuvchilar uyushmasi raisi maslahatchisi, shoir va SPТ adabiy fondi direktori Aliakbar Abdullaev ham Jomiy va Navoiy ijodiga to‘xtalib, tojik va o‘zbek tillarida she’rlaridan namunalar keltirdi, bu esa ishtirokchilarning qizg‘in olqishiga sazovor bo‘ldi.
Tadbir madaniy dastur bilan davom etdi. O‘zbekiston va Tojikiston xalq artisti, O‘zbekiston Qahramoni Munojat Yo‘lchieva Navoiy she’rlariga bag‘ishlangan “Karokuzim” maqomini ijro etdi, shuningdek, O‘zbekiston xalq artisti A. Ibragimov tomonidan Abdurahmon Jomiyning “Ushshoq Sodiqxon” asari ijro qilindi.
Konferensiyaning ochilish marosimidan so‘ng plenary sessiyalar bo‘lib o‘tdi, unda ishtirokchilar Navoiy va Jomiyning g‘oyalari zamonaviy mintaqaviy kun tartibiga ta’siri haqida fikr almashdilar. Ularning milliy identitetni shakllantirish, gumanitar va madaniy aloqalarni rivojlantirish va Markaziy Osiyo xalqlari o‘rtasida dialogni mustahkamlashdagi hissasiga alohida e’tibor qaratildi.
Mazmunli munozaralar natijasida konferensiya ishtirokchilari quyidagi fikrni bir ovozdan ta’kidladilar: madaniy va ma’naviy merosimizni ehtiyotkorlik bilan asrash va rivojlantirish, gumanitar almashinuvlar, akademik hamkorlik va Navoiy hamda Jomiy ijodini yoshlar orasida ommalashtirish orqaligina o‘zaro ishonch, hurmat va yagona mintaqaviy identitetga asos bo‘luvchi barqaror ko‘priklarni barpo etish mumkin. Qayd etilishicha, bunday tashabbuslar Markaziy Osiyoni nafaqat Yevrosiyoning geografik markaziga, balki madaniy qadriyatlar kelajak strategik resursiga aylantiruvchi mintaqaga ham aylantirmoqda.

На симпозиуме в Ташкенте обсудили творческое наследие Алишера Навои и Абдурахмана Джами
13 июня 2025 года в Международном институте Центральной Азии состоялась международная научно-практическая конференция, посвящённая влиянию литературного и духовного наследия Алишера Навои и Абдурахмана Джами на развитие диалога, доверия и культурного единства в регионе. Организаторами выступили МИЦА, Международный общественный фонд имени А. Навои и Посольство Республики Таджикистан в Узбекистане.
В симпозиуме приняли участие ведущие литературоведы и исследователи, представители Союзов писателей Узбекистана и Таджикистана, известные поэты, а также профессора и преподаватели Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои, Таджикского института искусства имени Мирзо Турсунзаде, Кыргызско-Узбекского международного университета и Академии наук Республики Узбекистан.
К участию были приглашены дипломаты и руководители дипломатических миссий ряда стран, в том числе Республики Таджикистан, Казахстана, Кыргызстана и Туркменистана, а также представители международных общественных фондов, исследовательских институтов и национальных культурных центров, что способствовало насыщенной и многогранной дискуссии о сохранении и продвижении наследия Восточного Ренессанса и укреплении гуманитарных связей в регионе.
С приветственным словом выступил директор МИЦА Жавлон Вахабов, отметив, что нынешняя встреча проходит в особой атмосфере – в период, когда между странами региона начинается новая эпоха братства и добрососедства. Он подчеркнул, что "История учит – там, где культуры общаются, крепнет мир. Многовековое духовное наследие Алишера Навои и Абдурахмана Джами — не только высочайшее достижение литературы и философии, но и живой мост между народами, культурами и эпохами."
В своем выступлении Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Таджикистан в Республике Узбекистан Абдуджаббор Азиз Рахмонзода провёл исторический экскурс в отношения Навои и Джами, подчеркнув, что первый начал творить под влиянием второго, с уважением называл его своим учителем и поддерживал тесную интеллектуальную связь, выраженную в письмах и стихах.
В рамках мероприятия неоднократно подчёркивалось, что между Навои и Джами сохранилось более 430 писем, наполненных исключительно духовным и гуманистическим содержанием, — без личной корысти, что служит примером и ориентиром для современных поколений.
Посол также отметил, что между ними была уникальная форма литературного диалога — Навои писал Джами на тюркском языке, а тот отвечал на персидском, подчеркивая единство и многоязыковое богатство культуры региона.
Директор Международного общественного фонда имени А. Навои Олимжон Давлатов рассказал о политической мудрости поэтов, а также их роли как государственных деятелей. Он особо отметил, что именно благодаря Джами, Алишер Навои в критический момент своей жизни остался на государственной службе, продолжив деятельность на благо своего народа и султаната. Олимжон Давлатов напомнил, что именно духовная сила, глубина характера и взаимное уважение сделали их союз не просто литературным, но и исторически значимым.
Первый заместитель министра культуры Республики Узбекистан Авазхон Таджиханов отметил, что недавно в Таджикистане с большим успехом прошли «Дни культуры и кино Узбекистана», в рамках которых состоялись театральные гастроли, показы фильмов и совместные творческие выступления. Также в июле стартуют съёмки совместного художественного фильма «Сияние звёзд: Джами и Навои», который станет важной вехой в развитии культурного сотрудничества Узбекистана и Таджикистана.
В этой связи, первый заместитель председателя Союза писателей Узбекистана Минхожиддин Хожиматов выступил с докладом, в котором подчеркнул ценность литературного наследия поэтов для воспитания молодёжи в духе гуманизма и межнационального взаимопонимания. В завершение своей речи он прочитал отрывки из поэзии Навои и Джами, подчеркнув силу их художественного слова, способного объединять сердца разных народов.
Советник председателя Союза писателей Таджикистана, поэт и директор литературного фонда СПТ Алиакбар Абдуллаев также обратился к поэтическому наследию Джами и Навои, процитировав строки на таджикском и узбекском языках, которые вызвали продолжительные аплодисменты.
Мероприятие продолжилось культурной программой, в рамках которой выступила народная артистка и герой Узбекистана, народный хафиз Таджикистана, Муножат Юлчиева с музыкальной композицией макома «Карокузим» на стихи Навои, а также прозвучало произведение «Ушшоки Содирхон» Абдурахмона Джами в исполнении А.Ибрагимова - народного артиста Узбекистана.
После церемонии открытия конференции состоялись пленарные сессии, в ходе которых участники обменялись мнениями о влиянии идей Алишера Навои и Абдурахмана Джами на современную региональную повестку. Особое внимание было уделено их вкладу в формирование национальной идентичности, развитие гуманитарных и культурных связей, укрепление диалога между народами Центральной Азии.
В результате содержательных дискуссий участники конференции единогласно подчеркнули: именно благодаря бережному сохранению и развитию культурного и духовного наследия, усилению гуманитарных обменов, академического сотрудничества и популяризации творчества Навои и Джами среди молодёжи можно формировать устойчивые мосты доверия, взаимного уважения и единой региональной идентичности.
Как было отмечено, такие шаги превращают Центральную Азию не просто в географический центр Евразии, но и в яркий пример гармонии, толерантности и созидания — пространства, где культурные ценности становятся стратегическим ресурсом будущего.