Toshkentda birinchi “Markaziy Osiyo – Shimoliy Kengash” davlatlari tahliliy markazlari Forumi o‘tkazildi
2025-yil 18–19 noyabr kunlari Markaziy Osiyo xalqaro institutida birinchi “Markaziy Osiyo – Shimoliy Kengash” davlatlari tahliliy markazlari Forumi bo‘lib o‘tdi. Tadbir Markaziy Osiyo mamlakatlari va Shimoliy Yevropa davlatlari o‘rtasida ekspertlar muloqoti va eng yaxshi tajribalarni almashish uchun yangi platforma sifatida xizmat qildi. Forumda ilmiy hamjamiyat, tahliliy markazlar, diplomatik missiyalar va biznes soha vakillari ishtirok etdi.
Forumni ochib, MOXI direktori Javlon Vaxabov yangi formatni ishga tushirish mintaqa va Shimoliy Kengash mamlakatlari o‘rtasida tizimli muloqotni yaratish yo‘lidagi muhim qadam ekanligini ta’kidladi. Shuningdek, J. Vaxabov ushbu format hamkorlikni turli sohalarda kengaytirish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar ochishini qayd etdi.
Forumning birinchi kunida ekspertlarning mavzuga oid taqdimotlari asosiy e’tiborni mintaqalararo hamkorlikning asosiy yo‘nalishlariga qaratdi. Asosiy diqqat biznes va investitsiya aloqalarini rivojlantirish, savdo hajmini kengaytirish va xususiy sektorning qo‘shma tashabbuslarda ishtirokini kuchaytirishga qaratildi.
Shuningdek, ishtirokchilar mintaqa iqtisodiyotlarining yashil transformatsiya kontekstida tabiiy resurslarni barqaror boshqarish, jumladan toza energiya rivoji va kritik minerallarni samarali ishlatish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Janibek Arinov, Nazarboyev Universiteti davlat siyosati oliy maktabi assistent-professori, turizm, ta’lim va akademik mobillik sohalaridagi hamkorlik barqaror ijobiy dinamika ko‘rsatishini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ikki mintaqa mamlakatlari o‘rtasidagi to‘plangan hamkorlik tajribasi mavjud to‘siqlarni bartaraf etish va “Markaziy Osiyo – Shimoliy Kengash” hamkorlik modelini uzoq muddatli va institutsional barqaror shaklda yaratish uchun mustahkam zamin yaratadi. Mutaxassis, Toshkentda boshlangan ekspert muloqoti kelajakda yanada chuqur va amaliy yo‘naltirilgan hamkorlik imkoniyatlarini ochishini ta’kidladi.
Heinz Sjögren, Shvetsiya Savdo Palatasi (Yevroosiyo bo‘yicha) bosh direktori, “C5+” va “C6+” kabi ko‘p tomonlama formatlarni rivojlantirish mintaqalararo hamkorlikni mustahkamlash uchun samarali vosita ekanini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Shimoliy mamlakatlarning innovatsiyalar, texnologik yechimlar va zamonaviy infratuzilma sohasidagi tajribasi Markaziy Osiyo iqtisodiyotlarining struktural modernizatsiyasini qo‘llab-quvvatlashda salmoqli salohiyatga ega. Shu bilan birga, “C5+N5” platformasi doirasida muloqotga qiziqishning ortishi biznesning yanada faol ishtiroki va barqaror rivojlanish hamda mintaqaning raqobatbardoshligini oshirishga qaratilgan qo‘shma loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlarini yaratadi.
Ijtimoiy tadbirkor va LEGO Nordics sobiq marketing direktori Gulshanoy Tolipova ishlab chiqarish zanjirlarini modernizatsiya qilish va Shimoliy Kengash mamlakatlarida qo‘llaniladigan yuqori ekologik standartlarni joriy etish ahamiyatini ta’kidladi. Uning fikricha, aynan shunday tamoyillar Markaziy Osiyo sanoat tarmoqlarining barqaror rivojlanishini ta’minlaydi.
U tekstil sohasini hamkorlikning eng istiqbolli yo‘nalishlaridan biri sifatida ajratib ko‘rsatdi. Daniya har yili $3 milliardgacha tekstil mahsulotlarini import qiladi va global ta’minot zanjirlarini diversifikatsiya qilish sharoitida O‘zbekiston vertikal integratsiya, raqobatbardosh narxlar va ishlab chiqarish hajmi sababli ishonchli alternativ sifatida ko‘riladi. Tolipova sertifikatlash, barqaror ishlab chiqarish va logistika tizimini takomillashtirish O‘zbekistonning pozitsiyasini mustahkamlash va Shimoliy mamlakatlar bilan tekstil sohasida o‘zaro manfaatli hamkorlikni yaratish imkonini berishini ta’kidladi.
Ikkinchi kun muhokamalari mintaqaviy integratsiya, Shimoliy Yevropa hamkorlik modellari tatbiqi, shuningdek ta’lim, raqamlashtirish va inson kapitalini rivojlantirishning uzoq muddatli barqaror rivojlanish va Markaziy Osiyo mamlakatlari raqobatbardoshligini ta’minlashdagi roli masalalariga bag‘ishlandi.
Tomas Danestad, Markaziy Osiyo mamlakatlaridagi Shvetsiya Favqulodda va Muxtor Elchisi, mintaqa davlatlari o‘rtasida ishonchni mustahkamlash tizimli va izchil siyosiy muloqotni talab qilishini ta’kidladi – ekspert platformalaridan tortib yuqori darajadagi uchrashuvlargacha. Uning so‘zlariga ko‘ra, shunday ko‘p darajali kommunikatsiya barqaror mintaqaviy hamkorlik arxitekturasini yaratadi va Shimoliy Kengash davlatlari bilan o‘zaro aloqalar uchun yangi imkoniyatlar ochadi.
Raxmatullo Nurimbetov, O‘zbekistonning Shvetsiyadagi Favqulodda va Muxtor Elchisi, faol siyosiy aloqalar to‘g‘ridan-to‘g‘ri biznes hamkorlikni rivojlantirishga xizmat qilishini, ayniqsa global sharoit o‘zgarayotgan pallada muhimligini ta’kidladi. U ishonch va siyosiy barqarorlik muhitining Shimoliy kompaniyalar uchun qulay sharoit yaratishini, barqaror investitsiyalarni, texnologiyalarni, ilg‘or ko‘nikmalar va zamonaviy biznes-praktikalarni Markaziy Osiyo davlatlariga jalb qilishini qayd etdi.
Kristina Silvan, Finlyandiya Xalqaro Munosabatlar Instituti ilmiy xodimi, mintaqaviy jarayonlar uchun moslashuvchan va norasmiy mexanizmlarning ahamiyatini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Shimoliy Kengashning gorizontal hamkorlik, ishtirokchi tashabbusi va ixtiyoriy muvofiqlashuvga asoslangan moslashuvchan yondashuvi barqaror natijalarni ta’minlaydigan, ammo yuqori milliy tuzilmalarni yaratishni talab qilmaydigan samarali model bo‘lishi mumkin.
Alisher Juraev, Finlyandiya O‘zbekistonidagi faxriy konsuli va Toshkentdagi Nordik xalqaro universiteti Boshqaruv Kengashi raisi, ta’limning strategik rivojlanish resursi sifatidagi muhimligini ta’kidladi. U malakali mutaxassislarni tayyorlash va inson kapitalini tizimli mustahkamlash mintaqalararo hamkorlikni kengaytirish va uzoq muddatli qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish uchun mustahkam zamin yaratishini qayd etdi.
Teivo Teivanen, Finlyandiya UNESCO Milliy Komissiyasi raisi, asosiy tavsiyalarni taqdim etdi va muntazam davlatlararo muvofiqlashtirish, ishonchni mustahkamlash, fuqarolik jamiyati va biznes doiralarining faol jalb qilinishi ahamiyatini ta’kidladi. U madaniy xilma-xillikka hurmat va til hamda kommunikatsiya to‘siqlarini yengish uchun zamonaviy raqamli vositalardan foydalanishni mintaqalararo hamkorlikni kengaytirish sharti ekanini qayd etdi.
Svante E. Kornell, Xavfsizlik va Rivojlanish Siyosati Instituti (Shvetsiya) direktori, global xavfsizlik arxitekturasi o‘zgarishlari Shimoliy Yevropa tajribasini Markaziy Osiyo uchun ayniqsa dolzarb qilayotganini ta’kidladi. U mudofaa sanoati va mintaqaviy xavfsizlik hamkorligini muhokama qilish yangi sifat bosqichiga ko‘tarilganini, ikki mintaqa o‘rtasida amaliy muloqot uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratganini qayd etdi.
Ikki kunlik forum yakunida ishtirokchilar Markaziy Osiyo mamlakatlari va Shimoliy Kengash davlatlari o‘rtasida iqtisodiyot, innovatsiya, ta’lim, xavfsizlik va gumanitar hamkorlik sohalarini yanada kengaytirish uchun katta salohiyat mavjudligini qayd etdilar. Tomonlar mintaqalararo hamkorlikni mustahkamlash va uzoq muddatli o‘zaro faoliyat arxitekturasini yaratishga qaratilgan amaliy tavsiyalar ustida tizimli ekspert muloqotini davom ettirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.