O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi Bryusselda hamkorlik istiqbollarini muhokama qildi
O‘zbekiston Prezidentining tashqi siyosat bo‘yicha maxsus vakili Abdulaziz Kamilov boshchiligidagi delegatsiya Bryusselda Yevropa hamkorlari bilan bir qator yuqori darajadagi uchrashuvlar o‘tkazdi. Uchrashuvlarda O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi hamkorlikning hozirgi holati baholandi hamda yaqinlashib kelayotgan Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi sammitiga tayyorgarlik masalalari muhokama qilindi.
Tashrif davomida delegatsiya Yevropa Kengashi Prezidenti ofisi rahbari Pedro Lurti, Yevropa Ittifoqining tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha Oliy vakili devoni rahbari Vivian Lunela hamda Yevropa Ittifoqining terrorizmga qarshi kurash koordinatori Bartyan Vegter bilan uchrashdi.
Shuningdek, delegatsiya tarkibiga Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti direktori Javlon Vahabov ham kiritildi.
Lurti bilan bo‘lib o‘tgan muzokaralarda 3–4 aprel kunlari Samarqandda bo‘lib o‘tadigan Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi sammiti doirasida mintaqalararo hamkorlikni chuqurlashtirish masalalari muhokama qilindi. Yevropa Kengashi vakili mazkur sammit mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlashda muhim bosqich bo‘lishiga ishonch bildirdi hamda siyosat va xavfsizlik, savdo va investitsiyalar, energetik sheriklik, transport bog‘liqligi, ta’lim va madaniy almashinuv kabi ustuvor yo‘nalishlarda hamkorlikni kengaytirish uchun muhim platforma bo‘lishini ta’kidladi.
Tomonlar shuningdek, 2022-yilda Ostona va 2023-yilda Cholpon-Otada bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi uchrashuvlarining ahamiyatini qayd etib, ularning barqaror muloqotni rivojlantirish va strategik sheriklikni mustahkamlashdagi rolini ta’kidladilar.
Lunela bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda 2019-yilgi Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha Strategiyasini amalga oshirish jarayoni muhokama qilindi. Strategiyani zamonaviy sharoitlarga moslashtirish zarurligi qayd etildi. Asosiy mavzular qatorida iqtisodiy aloqalarni kengaytirish, barqaror rivojlanish maqsadlarini ilgari surish va mintaqaviy xavfsizlikni mustahkamlash masalalari alohida e’tiborga olindi. Muzokaralar chog‘ida transport bog‘liqligini rivojlantirish, xususan, Markaziy Osiyo va Yevropani bog‘lovchi Trans-Kaspiy transport yo‘lagi muhokama qilindi. Mazkur yo‘lak savdo, investitsiya va raqamli aloqalarni mustahkamlash bilan birga mintaqaviy iqtisodiy integratsiyani ham kuchaytirishga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Vegter bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda Yevropa Ittifoqining terrorizmga qarshi kurash bo‘yicha koordinatori 2023-yilda Markaziy Osiyo Xalqaro Institutida o‘tkazilgan Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi xavfsizlik konferensiyasining amaliy ahamiyatini alohida qayd etdi. U samarali terrorizmga qarshi kurash mintaqaviy va xalqaro darajada yaqin hamkorlikni talab qilishini ta’kidladi. Bunday platformalar Yevropa va Markaziy Osiyo o‘rtasida tajriba almashish, xavfsizlik mexanizmlarini muvofiqlashtirish va o‘zaro qo‘llab-quvvatlash imkoniyatini taqdim etishini qayd etdi.
Uchrashuvlar yakunida yaqinlashib kelayotgan Samarqand sammitining kun tartibini shakllantirish bo‘yicha aniq takliflar ilgari surildi. Ular mintaqalararo hamkorlikni kengaytirish, infratuzilmani rivojlantirish, savdo-iqtisodiy aloqalarni chuqurlashtirish hamda xavfsizlik va global tahdidlarga qarshi kurash bo‘yicha hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan.

Узбекистан и ЕС обсудили перспективы сотрудничества в Брюсселе
Делегация Узбекистана во главе со специальным представителем Президента Республики Узбекистан по вопросам внешней политики Абдулазизом Камиловым провела в Брюсселе ряд встреч с европейскими партнерами с целью обсуждения текущего состояния сотрудничества Узбекистана с ЕС, а также хода подготовки к предстоящему саммиту «Центральная Азия – Европейский Союз».
В рамках визита прошли встречи с руководителем офиса Президента Европейского совета Педро Лурти, главой кабинета Верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Вивиан Лунеллой, а также с координатором ЕС по борьбе с терроризмом Бартьяном Вегтером.
На встречах в составе узбекской делегации принял также участие директор Международного института Центральной Азии Жавлон Вахабов.
В ходе беседы с П. Лурти были рассмотрены перспективы дальнейшего развития межрегионального сотрудничества в рамках предстоящего саммита «Центральная Азия – Европейский Союз», который состоится 3–4 апреля текущего года в Самарканде.
В этом контексте представитель Евросовета выразил уверенность, что это важное мероприятие станет этапным в укреплении межрегионального взаимодействия и позволит расширить сотрудничество в приоритетных сферах, включая политику и безопасность, торговлю и инвестиции, энергетическое сотрудничество, развитие транспортных коридоров, а также образовательные и культурные обмены.
Стороны также отметили особую значимость встреч в формате «Центральная Азия – Европейский Союз», состоявшихся в 2022 году в Астане и в 2023 году в Чолпон-Ате, подчеркнув их роль в формировании устойчивого диалога и укреплении стратегического партнерства.
На встрече с В. Лунеллой участники обсудили ход реализации Стратегии ЕС по Центральной Азии 2019 года и подчеркнули важность ее адаптации к современным условиям, включая расширение экономических связей, продвижение целей устойчивого развития и укрепление региональной безопасности. На переговорах отдельное внимание уделено развитию транспортной взаимосвязанности, в частности Транскаспийского транспортного коридора, который соединит Центральную Азию с Европой, укрепит торговые, инвестиционные и цифровые связи, а также повысит региональную экономическую взаимосвязанность.
В ходе встреч координатор ЕС по борьбе с терроризмом Б. Вегтер отметил практическую значимость прошедшей в прошлом году в МИЦА конференции «Центральная Азия – Европейский Союз: новая повестка дня сотрудничества в области безопасности». Он подчеркнул, что эффективная борьба с терроризмом требует тесного взаимодействия на региональном и международном уровнях, а такие площадки предоставляют уникальную возможность обсудить механизмы совместной работы, обмена опытом и взаимной поддержки между Европой и Центральной Азией.
По итогам встреч выработаны практические предложения, направленные на наполнение повестки предстоящего саммита в Самарканде, с акцентом на расширение межрегионального взаимодействия, развитие инфраструктуры, углубление торгово-экономических связей, а также усиление сотрудничества в области безопасности и борьбы с глобальными вызовами.