Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI)da Institut direktori Javlon Vaxabovning Xitoy ijtimoiy fanlar akademiyasining (XIFA) Rossiya, Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo instituti (RSHEMOI) direktori o‘rinbosari Jin Zhe boshchiligidagi delegatsiyasi bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida tomonlar o‘zbek-xitoy hamkorligining asosiy yo‘nalishlarini, shuningdek “Markaziy Osiyo – Xitoy” formati doirasida o‘zaro aloqalarni chuqurlashtirish istiqbollarini muhokama qildilar.
Javlon Vaxabov yuqori va oliy darajadagi diplomatik faollikning ortib borayotganligini inobatga olib ikki mamlakatning tahliliy markazlari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirish zarurligini ta’kidladi.
Tadqiqotchilarni muntazam almashinuvi, qo‘shma ta’lim dasturlarini amalga oshirish, shuningdek o‘zaro manfaatli dolzarb yo‘nalishlarda ilmiy tadqiqotlar olib borishga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida suhbatdoshlar ilmiy hamkorlikni davom ettirishga, shuningdek, qo‘shma tashabbuslarni ishlab chiqish va ilgari surish maqsadida ekspertlar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash bo‘yicha sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirishga o‘zaro tayyorliklarini bildirdilar.
Rossiya, Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo instituti Xitoy ijtimoiy fanlar akademiyasining maxsus ilmiy-tadqiqot bo‘linmasi bo‘lib, Yevrosiyodagi siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy-gumanitar jarayonlarni o‘rganishga ixtisoslashgan.
MOXI va RSHEMOI o‘rtasida 2022-yilda Hamkorlik to‘g‘risidagi bitim, 2024-yilda esa belgilangan tashabbuslarni amalga oshirishga qaratilgan Qo‘shma harakatlar rejasi imzolangan.

В МИЦА прошла встреча с делегацией ИРВЕЦА КАОН
В Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоялась встреча директора Института Жавлона Вахабова с делегацией Института России, Восточной Европы и Центральной Азии (ИРВЕЦА) Китайской академии общественных наук (КАОН) во главе с заместителем директора Цзинь Чжэ.
В ходе переговоров стороны обсудили ключевые направления узбекско-китайского сотрудничества, а также перспективы углубления взаимодействия в формате «ЦА – КНР».
Жавлон Вахабов отметил необходимость дальнейшего углубления взаимодействия между аналитическими центрами двух стран, учитывая нарастающую дипломатическую активность на высоком и высшем уровнях.
Особое внимание было уделено регулярным обменам исследователями, реализации совместных образовательных программ, а также проведению научных исследований по актуальным направлениям, представляющим взаимный интерес.
В завершение встречи собеседники выразили готовность и обоюдную приверженность продолжать исследовательское сотрудничество, а также координировать усилия по укреплению экспертного взаимодействия с целью выработки и продвижения совместных инициатив.
Институт России, Восточной Европы и Центральной Азии является профильным научно-исследовательским подразделением Китайской академии общественных наук, специализирующимся на изучении политических, экономических и социально-гуманитарных процессов в Евразии.
В 2022 г. между МИЦА и ИРВЕЦА было подписано Соглашение о сотрудничестве, а в 2024 г. – План совместных действий, направленный на практическую реализацию намеченных инициатив.