Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI)da Institut direktori Javlon Vaxabovning Xitoy ijtimoiy fanlar akademiyasining (XIFA) Rossiya, Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo instituti (RSHEMOI) direktori o‘rinbosari Jin Zhe boshchiligidagi delegatsiyasi bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida tomonlar o‘zbek-xitoy hamkorligining asosiy yo‘nalishlarini, shuningdek “Markaziy Osiyo – Xitoy” formati doirasida o‘zaro aloqalarni chuqurlashtirish istiqbollarini muhokama qildilar.
Javlon Vaxabov yuqori va oliy darajadagi diplomatik faollikning ortib borayotganligini inobatga olib ikki mamlakatning tahliliy markazlari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirish zarurligini ta’kidladi.
Tadqiqotchilarni muntazam almashinuvi, qo‘shma ta’lim dasturlarini amalga oshirish, shuningdek o‘zaro manfaatli dolzarb yo‘nalishlarda ilmiy tadqiqotlar olib borishga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida suhbatdoshlar ilmiy hamkorlikni davom ettirishga, shuningdek, qo‘shma tashabbuslarni ishlab chiqish va ilgari surish maqsadida ekspertlar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash bo‘yicha sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirishga o‘zaro tayyorliklarini bildirdilar.
Rossiya, Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo instituti Xitoy ijtimoiy fanlar akademiyasining maxsus ilmiy-tadqiqot bo‘linmasi bo‘lib, Yevrosiyodagi siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy-gumanitar jarayonlarni o‘rganishga ixtisoslashgan.
MOXI va RSHEMOI o‘rtasida 2022-yilda Hamkorlik to‘g‘risidagi bitim, 2024-yilda esa belgilangan tashabbuslarni amalga oshirishga qaratilgan Qo‘shma harakatlar rejasi imzolangan.

IICA hosted a meeting with a delegation from IREECA of CASS
The Managing Director of the International Institute for Central Asia (IICA), Ambassador Javlon Vakhabov, held a meeting with a delegation from the Institute of Russia, Eastern Europe and Central Asia (IREECA) of the Chinese Academy of Social Sciences (CASS), led by Deputy Director Jin Zhe.
During the meeting, the parties discussed key areas of Uzbek–Chinese cooperation, as well as prospects for deepening interaction within the “Central Asia–China” format.
Javlon Vakhabov emphasized the need to further strengthen collaboration between the analytical centers of the two countries, taking into account the growing diplomatic engagement at the high and highest levels.
Special attention was given to regular exchanges of researchers, the implementation of joint educational programs, as well as the conduct of research in key areas of mutual interest.
At the conclusion of the meeting, the parties expressed their readiness and mutual commitment to continue research cooperation and to coordinate efforts to enhance expert engagement with a view to developing and promoting joint initiatives.
The Institute of Russia, Eastern Europe and Central Asia is a specialized research unit of the Chinese Academy of Social Sciences, focusing on the study of political, economic, and socio-humanitarian processes in Eurasia.
In 2022, a Cooperation Agreement was signed between IICA and IREECA, followed in 2024 by a Joint Action Plan aimed at the practical implementation of the outlined initiatives.