Tojikiston Prezidenti Bog‘ bayrami munosabati bilan xalqqa Murojaatnoma yo‘lladi
Prezident o‘z murojaatida ta’kidlaganidek: “Navro‘z, Mehrgon, Tirgon bayramlari bilan bir qatorda, qish mavsumida nishonlanadigan Bog‘ bayrami ham tojik xalqi madaniyatida munosib o‘rin egallaydi.
Ushbu kun o‘zining qadimiyligi va chuqur falsafiy ahamiyatiga qaramay, uzoq yillar mobaynida turli omillar ta’sirida o‘z ahamiyatini yo‘qotib boshlagan edi. Biroq, mamlakat mustaqilligi sharofati bilan qayta tiklandi va rasmiy milliy bayram maqomiga ega bo‘ldi.
Bugungi kunda Bog‘ bayrami ajdodlarning madaniy merosi sifatida, milliy mentalitet va o‘zlikni anglash ajralmas qismiga aylandi.
Mazkur ayyom o‘ziga xos ramziy ma’noga ega bo‘lib, uning tub mohiyati issiqlikning sovuq ustidan, yorug‘likning zulmat ustidan, yaxshilikning yomonlik ustidan g‘alabasidir.
Sababi yorug‘lik va issiqlik borliqning davom etishi, barcha mavjudotlarning omon qolishi va tiriklikning saqlanib qolishi uchun asos sifatida qaraladi.
Shuningdek, E.Rahmon o‘tgan yilda dehqonlarning fidokorona mehnatlari tufayli mo‘l hosildorlikka erishilgani, ichki iste’mol bozoridagi mo‘l-ko‘lchilik ularning tinimsiz mehnati samarasi ekanini ta’kidladi.
Bundan tashqari, ayni paytda oziq-ovqat  mahsulotlari yetarli bo‘lgani bois, barqaror narxlar saqlanib qolmoqda. Tojikiston aholisi isrofgarchilikka yo‘l qo‘ymagan holda, bayramlar, urf-odat va marosimlarni tartibga solish to‘g‘risidagi qonun talablariga rioya qilishi zarur.

Президента Таджикистана сделал послание народу в честь народного праздника Сада
Президент в своём послании отметил: «Праздник Сада, с незапамятных времён считающийся зимним праздником наших предков, наряду с Наврузом, Мехргоном и Тиргоном занимает достойное и особое место в культуре древней таджикской нации.
Невзирая на свою древнюю и глубокую мудрость и философию, Сада по причине различных факторов стал блеклым, бледным и почти был забыт в течение многих веков, и только благодаря Государственной независимости возродился и получил статус официального национального праздника.
Сегодня праздник Сада, как явление истинной культуры предков, превратился в неотъемлемую часть нашего национального менталитета и самосознания.
У праздника Сада много символов и смыслов, но основная суть его – это победа тепла над холодом, света над тьмой, добра над злом.
Ибо свет и тепло являются основой продолжения бытия, выживания всех существ и сохранения жизни».
Э. Рахмон также подчеркнул, что прошлом году земледельцы самоотверженно трудились и получили хороший урожай, и сегодняшнее изобилие на внутреннем потребительском рынке является плодом их неустанных усилий.
Кроме того, в настоящее время наблюдается изобилие продуктов и стабильные цены на них, и жители Таджикистана должны быть бережливыми и экономными и в обязательном порядке соблюдать требования закона об упорядочении праздников, традиций и обрядов.