O'zbekiston va Turkmaniston xalqaro yuk tashish uchun to'lovlar va to'lovlarni optimallashtirmoqda
O'zbekiston va Turkmaniston xalqaro yuk tashish uchun olinadigan yig'imlar va to'lovlarni optimallashtirish niyatida.
10 yanvar kuni ikki mamlakat ekspert ishchi guruhi vakillari Turkmaniston va O'zbekiston tashuvchilari tomonidan xalqaro avtomobil tashishlarini amalga oshirishda undiriladigan yig'imlar va to'lovlar masalalarini muhokama qildilar.
Videokonferentsaloqa shaklida o'tkazilgan yig'ilishda tomonlar O'zbekiston Respublikasi va Turkmaniston hududida xalqaro yuk tashish ishtirokchilari uchun viza olish tartib-taomillarini soddalashtirish bo'yicha hukumatlararo bitim imzolashni tezlashtirishga kelishib oldilar.
Bundan tashqari, Turkmaniston O'zbekistonning Real vaqt rejimida ruxsatnomalar shakllarini onlayn almashishni nazarda tutuvchi E-permit tizimiga o'tish tajribasini o'rganmoqchi.
O'tgan yilning iyun oyida O'zbekiston va Turkmaniston raqamli yuk tashish tizimini (e-TIR) ishga tushirdi. Xususan, bu mamlakatlar o'rtasida tovarlarni rasmiylashtirish jarayonini yaxshilash va kamaytirishga imkon berdi.

Узбекистан и Туркменистан оптимизируют сборы и платежи за международные грузоперевозки
Узбекистан и Туркменистан намерены оптимизировать сборы и платежи, взимаемые за международные грузоперевозки.
10 января представители экспертной рабочей группы двух стран обсудили вопросы сборов и платежей, взимаемых при осуществлении международных автомобильных перевозок перевозчиками Туркменистана и Узбекистана.
На совещании, проведенном в формате видеоконференцсвязи, стороны договорились ускорить подписание межправительственного соглашения по упрощению процедур получения виз для участников международных грузоперевозок по территории Республики Узбекистан и Туркменистана.
Кроме того, Туркменистан намерен изучить опыт Узбекистана по переходу на систему E-permit, предусматривающую онлайн-обмен бланками разрешений в режиме реального времени.
В июне прошлого года Узбекистан и Туркменистан запустили цифровую систему грузоперевозок (e-TIR). В частности, это позволило улучшить и сократить процесс оформления товаров между странами.
В рамках рассмотренных на встрече направлений сотрудничества стороны определили задачи, подлежащие реализации в будущем.