O'zbekiston va Turkmaniston xalqaro yuk tashish uchun to'lovlar va to'lovlarni optimallashtirmoqda
O'zbekiston va Turkmaniston xalqaro yuk tashish uchun olinadigan yig'imlar va to'lovlarni optimallashtirish niyatida.
10 yanvar kuni ikki mamlakat ekspert ishchi guruhi vakillari Turkmaniston va O'zbekiston tashuvchilari tomonidan xalqaro avtomobil tashishlarini amalga oshirishda undiriladigan yig'imlar va to'lovlar masalalarini muhokama qildilar.
Videokonferentsaloqa shaklida o'tkazilgan yig'ilishda tomonlar O'zbekiston Respublikasi va Turkmaniston hududida xalqaro yuk tashish ishtirokchilari uchun viza olish tartib-taomillarini soddalashtirish bo'yicha hukumatlararo bitim imzolashni tezlashtirishga kelishib oldilar.
Bundan tashqari, Turkmaniston O'zbekistonning Real vaqt rejimida ruxsatnomalar shakllarini onlayn almashishni nazarda tutuvchi E-permit tizimiga o'tish tajribasini o'rganmoqchi.
O'tgan yilning iyun oyida O'zbekiston va Turkmaniston raqamli yuk tashish tizimini (e-TIR) ishga tushirdi. Xususan, bu mamlakatlar o'rtasida tovarlarni rasmiylashtirish jarayonini yaxshilash va kamaytirishga imkon berdi.

Uzbekistan and Turkmenistan optimise fees and charges for international cargo transportation
Uzbekistan and Turkmenistan intend to optimise fees and charges levied for international freight transport.
On 10 January, representatives of the expert working group of the two countries discussed the issues of fees and charges levied during international road transport by carriers of Turkmenistan and Uzbekistan.
At the meeting held in the videoconference format, the parties agreed to speed up the signing of an intergovernmental agreement to simplify visa procedures for participants in international freight transport on the territory of the Republic of Uzbekistan and Turkmenistan.
In addition, Turkmenistan intends to study Uzbekistan's experience in transitioning to the E-permit system, which provides for online exchange of permit forms in real time.
Last June, Uzbekistan and Turkmenistan launched a digital freight transport system (e-TIR). In particular, this has improved and shortened the process of clearing goods between the countries.
As part of the areas of co-operation discussed at the meeting, the sides identified tasks to be implemented in the future.