10 yanvar kuni ikki mamlakat ekspert ishchi guruhi vakillari Turkmaniston va O'zbekiston tashuvchilari tomonidan xalqaro avtomobil tashishlarini amalga oshirishda undiriladigan yig'imlar va to'lovlar masalalarini muhokama qildilar.
Videokonferentsaloqa shaklida o'tkazilgan yig'ilishda tomonlar O'zbekiston Respublikasi va Turkmaniston hududida xalqaro yuk tashish ishtirokchilari uchun viza olish tartib-taomillarini soddalashtirish bo'yicha hukumatlararo bitim imzolashni tezlashtirishga kelishib oldilar.
Bundan tashqari, Turkmaniston O'zbekistonning Real vaqt rejimida ruxsatnomalar shakllarini onlayn almashishni nazarda tutuvchi E-permit tizimiga o'tish tajribasini o'rganmoqchi.
O'tgan yilning iyun oyida O'zbekiston va Turkmaniston raqamli yuk tashish tizimini (e-TIR) ishga tushirdi. Xususan, bu mamlakatlar o'rtasida tovarlarni rasmiylashtirish jarayonini yaxshilash va kamaytirishga imkon berdi.
Uchrashuvda ko 'rib chiqilgan hamkorlik yo' nalishlari doirasida tomonlar kelajakda amalga oshirilishi lozim bo ' lgan vazifalarni belgilab oldilar.