Davlat rahbari “Bayterek” xoldingi rahbari R.Karag‘oyshinni qabul qildi
Prezident xoldingning 2023-yildagi faoliyati yakunlari va joriy yilga mo‘ljallangan strategik faoliyat yo‘nalishlarini amalga oshirish rejalari bilan tanishtirildi.
Rustam Karagʻoyishinning xabar berishicha, xoldingning biznesni qoʻllab-quvvatlashga qoʻshgan umumiy hissasi qariyb 2,5 trillion tengeni tashkil qilgan. Kelgusida yuqori sifatli va barqaror iqtisodiy rivojlanishni ta’minlash maqsadida “Bayterek” o‘z sa’y-harakatlarini qishloq xo‘jaligi, ishlab chiqarish, infratuzilma, transport va logistika, shuningdek, uy-joy qurilishida ustuvor o‘sish yo‘nalishlarini kompleks moliyalashtirishga qaratmoqchi.
K.-J.Tokayevga raqobatbardosh tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirishga qaratilgan chora-tadbirlar ko‘rish rejalari haqida ham ma’lumot berildi. Qozog‘istonning barcha hududlarida kichik, o‘rta va yirik biznes loyihalarini moliyalashtirishni kengaytirish muhim maqsaddir. Kichik va o'rta biznesga kelsak, kichik va monoshaharlar, shuningdek, qishloqlardagi tadbirkorlarni faol qo'llab-quvvatlash kutilmoqda.
Davlat rahbari bu boradagi ishlarni faollashtirish muhimligini ta’kidlab, belgilangan vazifalarning tizimli amalga oshirilishi Qozog‘iston iqtisodiyotini mustahkamlash va fuqarolar farovonligini oshirishda salmoqli natijalarga erishish imkonini berishini ta’kidladi.

Глава государства принял руководителя холдинга «Байтерек» Р.Карагойшина
Президент был ознакомлен с итогами работы холдинга за 2023 год и планами по реализации стратегических направлений деятельности на текущий год.
Как сообщил Рустам Карагойшин, общий вклад холдинга в поддержку бизнеса составил порядка 2,5 трлн тенге. В дальнейшем в целях обеспечения качественного и устойчивого развития экономики «Байтерек» намерен сосредоточить усилия на комплексном финансировании точек роста с приоритетом на сельское хозяйство, обрабатывающую промышленность, инфраструктуру, транспорт и логистику, а также жилищное строительство.
К.-Ж.Токаеву также было доложено о планах по оказанию мер, направленных на поддержку и развитие конкурентоспособных предпринимателей. Важной целью является расширение финансирования проектов малого, среднего и крупного бизнеса во всех регионах Казахстана. В части МСБ предполагается активная поддержка предпринимателей в малых и моногородах, а также на селе.
Глава государства подчеркнул важность активизации работы в этих направлениях и отметил, что планомерная реализация поставленных задач позволит достичь значительных результатов в укреплении экономики и повышении благосостояния граждан Казахстана.