O‘zbekiston-Xitoy xalqaro konferensiyasi
Joriy yilning 28 fevrali “International Hotel Tashkent” mehmonxonasida Markaziy Osiyo xalqaro instituti Xitoyning O‘zbekistondagi elchixonasi bilan hamkorlikda “O‘zbekiston va Xitoy: ikki mamlakat xalqlari farovonligi yo‘lida o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish” mavzuida xalqaro konferensiya o‘tkazmoqda.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SМТI), O‘zbekistondagi Xitoy korxonalari Savdo-sanoat palatasi va Xitoy xalqaro muammolar akademiyasi ham forumda hamkorlar hisoblanadi.
Forumda ikki davlatning yetakchi tahliliy markazlari, vazirlik va idoralar vakillari, shuningdek, Xitoyning O‘zbekistondagi kompaniyalari rahbarlari ishtirok etadi.
Joriy yilning 23-25 yanvar kunlari bo‘lib o‘tgan tadbir natijalari muhokama qilinadi. O‘zbekiston Prezidenti Sh.Mirziyoyevning Xitoyga davlat tashrifi va Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin bilan muzokaralari.
Davlat rahbarlari tomonidan imzolangan Qoʻshma bayonotda “yangi davr uchun har qanday ob-havo sharoitida, keng qamrovli strategik sheriklik” oʻrnatilishi eʼlon qilindi. Tashrif doirasida 15 ta hukumatlararo, idoralararo va hududlararo bitimlar tuzildi. Xitoy banklari tomonidan loyihalarni moliyalashtirishni kengaytirish, Eksport-import bankining O‘zbekistonda vakolatxonasini ochish va Ipak yo‘li jamg‘armasi bilan yangi Investitsiya platformasini yaratish bo‘yicha qarorlar qabul qilindi. Infratuzilmani rivojlantirish va sanoat kooperatsiyasi dasturlarini kengaytirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Anjuman davomida strategik sheriklikni chuqurlashtirish, sanoat va hududlararo hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari yuzasidan fikr almashish rejalashtirilgan.
O‘zbekiston ishbilarmon doiralari va Xitoyning mamlakatimizdagi yetakchi kompaniyalari vakillarining chiqishlarida amalga oshirilayotgan loyihalarning ijtimoiy samarasi masalalariga alohida e’tibor qaratiladi.
Konferensiya ishtirokchilari asosiy yo‘nalishlarda o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish va uning ikki mamlakat ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishiga ijobiy ta’sirini kuchaytirish bo‘yicha takliflar bilan chiqishadi.

В Ташкенте состоится Узбекско-Китайская международная конференция
28 февраля т.г. в «International Hotel Tashkent» Международный институт Центральной Азии совместно с Посольством КНР в Узбекистане проводит международную конференцию «Узбекистан и Китай: продвижение взаимовыгодного сотрудничества на благо народов двух стран».
Партнёрами в проведение форума также выступают Институт стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ), Торгово-промышленная палата Республики Узбекистан, Китайская академия международных проблем и Торгово-промышленная палата китайских предприятий в Узбекистане.
В форуме примут участие ведущие аналитические центры двух стран, представители министерств и ведомств, а также руководители китайских компаний в Узбекистане.
Состоится обсуждение итогов прошедшего 23-25 января т.г. государственного визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Китай и его переговоров с Председателем КНР Си Цзиньпином.
В подписанном главами государств Совместном заявлении объявлено об установлении «всепогодного всестороннего стратегического партнерства в новую эпоху». В рамках визита были заключены 15 межправительственных, межведомственных и межрегиональных соглашений. Приняты решения по расширению финансирования проектов банками Китая, открытию в Узбекистане представительства Экспортно-импортного банка и созданию новой Инвестиционной платформы с Фондом «Шелковый путь». Достигнуты договоренности по расширению программ развития инфраструктуры и промышленной кооперации.
В ходе конференции планируется обмен мнениями по вопросам углубления стратегического партнерства, дальнейшего продвижения отраслевого и межрегионального сотрудничества.
В выступлениях представителей бизнес-сообщества Узбекистана и ведущих китайских компаний в нашей стране особое внимание будет уделено вопросам социального эффекта осуществляемых проектов.
Участники конференции выступят с предложениями по расширению взаимовыгодного сотрудничества в ключевых сферах, усилению его позитивного воздействия на социально-экономическое развитие двух стран.