S.Japarov Jahon banki ijrochi direktori D.Favreni qabul qildi
Qirg‘iziston Prezidenti Jahon banki (JB) ijrochi direktori D.Favr boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Qirg‘iziston rahbari Jahon bankiga mamlakat iqtisodiyotini rivojlantirishda ko‘rsatayotgan yordami uchun minnatdorlik bildirib, moliya instituti Bishkek 30 yildan buyon barcha muhim yo‘nalishlarda muvaffaqiyatli hamkorlik qilib kelayotgan yetakchi hamkorlardan biri ekanini ta’kidladi.
S.Japarov Jahon bankining Qirg‘izistonni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga qo‘shgan hissasini yuqori baholadi. So‘nggi ikki yilda iqtisodiy o‘sishning yuqori sur’atlariga erishildi (2022 yilda - 9 foiz, 2023 yilda - 6,2 foiz). Bu so‘nggi 10 yildagi eng yuqori ko‘rsatkichlardir. 2023 yilda Qirg‘iziston yalpi ichki mahsuloti respublika tarixida birinchi marta 1,2 trillionga yetdi. so‘mni (13,7 mlrd. dollar) tashkil etdi.
Prezident iqlim oʻzgarishi bilan bogʻliq global muammolar fonida “yashil” texnologiyalarni, xususan, gidroenergetikani rivojlantirish davlatning eng muhim vazifasi ekanini taʼkidladi. Ayni paytda
Qambar-Ota-1 GESini qurish loyihasi Markaziy Osiyodagi eng yirik energetika loyihalaridan biri hisoblanadi.
S.Japarov Jahon banki boshqa xalqaro moliya institutlarining resurslarini jalb qilish qo‘shimcha ravishda ochadigan uchun qo‘shimcha yordam berish uchun qo‘llab-quvvatlanishini tasdiqladi.
Qirgʻiziston rahbari Qirgʻiziston uchun transport sohasida muhim loyiha boʻlgan Xitoy-Qirgʻiziston-Oʻzbekiston temir yoʻli loyihasiga ham eʼtibor qaratdi.
O‘z navbatida JB ijrochi direktori D.Favre Qirg‘iziston bilan hamkorlik yuqori darajada ekanini mamnuniyat bilan qayd etdi. So‘nggi yillarda Qirg‘iziston Respublikasi sezilarli taraqqiyot va yuksak natijalarga erishdi.
D.Favr ustuvor yo‘nalishlarni ilgari surishda qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini ma’lum qildi, xususan, Jahon banki energetika sohasida – Qambar-Ota GES-1 ning texnik-iqtisodiy asoslarini tayyorlash loyihasini qo‘llab-quvvatlamoqda.