Qirg‘iziston rahbari Jahon bankiga mamlakat iqtisodiyotini rivojlantirishda ko‘rsatayotgan yordami uchun minnatdorlik bildirib, moliya instituti Bishkek 30 yildan buyon barcha muhim yo‘nalishlarda muvaffaqiyatli hamkorlik qilib kelayotgan yetakchi hamkorlardan biri ekanini ta’kidladi.
S.Japarov Jahon bankining Qirg‘izistonni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga qo‘shgan hissasini yuqori baholadi. So‘nggi ikki yilda iqtisodiy o‘sishning yuqori sur’atlariga erishildi (2022 yilda - 9 foiz, 2023 yilda - 6,2 foiz). Bu so‘nggi 10 yildagi eng yuqori ko‘rsatkichlardir. 2023 yilda Qirg‘iziston yalpi ichki mahsuloti respublika tarixida birinchi marta 1,2 trillionga yetdi. so‘mni (13,7 mlrd. dollar) tashkil etdi.
Prezident iqlim oʻzgarishi bilan bogʻliq global muammolar fonida “yashil” texnologiyalarni, xususan, gidroenergetikani rivojlantirish davlatning eng muhim vazifasi ekanini taʼkidladi. Ayni paytda
Qambar-Ota-1 GESini qurish loyihasi Markaziy Osiyodagi eng yirik energetika loyihalaridan biri hisoblanadi.
S.Japarov Jahon banki boshqa xalqaro moliya institutlarining resurslarini jalb qilish qo‘shimcha ravishda ochadigan uchun qo‘shimcha yordam berish uchun qo‘llab-quvvatlanishini tasdiqladi.
Qirgʻiziston rahbari Qirgʻiziston uchun transport sohasida muhim loyiha boʻlgan Xitoy-Qirgʻiziston-Oʻzbekiston temir yoʻli loyihasiga ham eʼtibor qaratdi.
O‘z navbatida JB ijrochi direktori D.Favre Qirg‘iziston bilan hamkorlik yuqori darajada ekanini mamnuniyat bilan qayd etdi. So‘nggi yillarda Qirg‘iziston Respublikasi sezilarli taraqqiyot va yuksak natijalarga erishdi.
D.Favr ustuvor yo‘nalishlarni ilgari surishda qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini ma’lum qildi, xususan, Jahon banki energetika sohasida – Qambar-Ota GES-1 ning texnik-iqtisodiy asoslarini tayyorlash loyihasini qo‘llab-quvvatlamoqda.

С. Жапаров принял исполнительного директора Всемирного банка Д. Фавра
Президент Кыргызстана принял делегацию Всемирного банка (ВБ) во главе с исполнительным директором Д. Фавром.
Глава Кыргызстана выразил признательность ВБ за поддержку в развитии экономики страны, отметив, что финансовый институт является одним из ведущих партнеров, с которым Бишкек успешно сотрудничает во всех ключевых областях на протяжении 30 лет.
С. Жапаров высоко оценил вклад ВБ в социально-экономическое развитие Кыргызстана. За последние два года достигнуты высокие темпы экономического роста (в 2022 г. - 9%, в 2023 г. - 6,2%). Это самые высокие показатели за последние 10 лет. В 2023 г. ВВП Кыргызстана впервые в истории республики достиг 1,2 трлн. сомов ($13,7 млрд.).
Президент обозначил, что на фоне глобальных проблем, связанных с изменением климата, важнейшей задачей государства является развитие «зелёных» технологий, в частности гидроэнергетики. В настоящее время проект строительства ГЭС «Камбар-Ата-1» является одним из крупнейших энергетических проектов в Центральной Азии.
С. Жапаров выразил уверенность в том, что ВБ сохранит ведущую роль в продвижении этого проекта, который открывает дополнительные возможности для привлечения ресурсов от других международных финансовых институтов.
Также лидер Кыргызстана акцентировался на железнодорожном проекте «Китай-Кыргызстан-Узбекистан», являющегося важным проектом в транспортной сфере для Кыргызстана.
В свою очередь, исполнительный директор ВБ Д. Фавр с удовлетворением отметил, что сотрудничество с Кыргызстаном находится на высоком уровне. За последние годы Кыргызская Республика добилась значительного развития и высоких результатов.
Д. Фавр сообщил о готовности оказания поддержки в продвижении приоритетных направлений, в частности, со стороны ВБ оказывается поддержка в сфере энергетики - проект по подготовке технико-экономического обоснования «Камбар-Атинской ГЭС-1».