Qirg‘iziston rahbari Jahon bankiga mamlakat iqtisodiyotini rivojlantirishda ko‘rsatayotgan yordami uchun minnatdorlik bildirib, moliya instituti Bishkek 30 yildan buyon barcha muhim yo‘nalishlarda muvaffaqiyatli hamkorlik qilib kelayotgan yetakchi hamkorlardan biri ekanini ta’kidladi.
S.Japarov Jahon bankining Qirg‘izistonni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga qo‘shgan hissasini yuqori baholadi. So‘nggi ikki yilda iqtisodiy o‘sishning yuqori sur’atlariga erishildi (2022 yilda - 9 foiz, 2023 yilda - 6,2 foiz). Bu so‘nggi 10 yildagi eng yuqori ko‘rsatkichlardir. 2023 yilda Qirg‘iziston yalpi ichki mahsuloti respublika tarixida birinchi marta 1,2 trillionga yetdi. so‘mni (13,7 mlrd. dollar) tashkil etdi.
Prezident iqlim oʻzgarishi bilan bogʻliq global muammolar fonida “yashil” texnologiyalarni, xususan, gidroenergetikani rivojlantirish davlatning eng muhim vazifasi ekanini taʼkidladi. Ayni paytda
Qambar-Ota-1 GESini qurish loyihasi Markaziy Osiyodagi eng yirik energetika loyihalaridan biri hisoblanadi.
S.Japarov Jahon banki boshqa xalqaro moliya institutlarining resurslarini jalb qilish qo‘shimcha ravishda ochadigan uchun qo‘shimcha yordam berish uchun qo‘llab-quvvatlanishini tasdiqladi.
Qirgʻiziston rahbari Qirgʻiziston uchun transport sohasida muhim loyiha boʻlgan Xitoy-Qirgʻiziston-Oʻzbekiston temir yoʻli loyihasiga ham eʼtibor qaratdi.
O‘z navbatida JB ijrochi direktori D.Favre Qirg‘iziston bilan hamkorlik yuqori darajada ekanini mamnuniyat bilan qayd etdi. So‘nggi yillarda Qirg‘iziston Respublikasi sezilarli taraqqiyot va yuksak natijalarga erishdi.
D.Favr ustuvor yo‘nalishlarni ilgari surishda qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini ma’lum qildi, xususan, Jahon banki energetika sohasida – Qambar-Ota GES-1 ning texnik-iqtisodiy asoslarini tayyorlash loyihasini qo‘llab-quvvatlamoqda.

S. Japarov received the Executive Director of the World Bank D. Favre
The President of Kyrgyzstan received a delegation from the World Bank (WB) headed by Executive Director D. Favre.
The Head of Kyrgyzstan expressed gratitude to the WB for its support in the development of the country's economy, noting that the financial institution is one of the leading partners with whom Bishkek has been successfully co-operating in all key areas for 30 years.
1. Japarov highly appreciated the WB's contribution to the socio-economic development of Kyrgyzstan. Over the past two years, high rates of economic growth have been achieved (9% in 2022 and 6.2% in 2023). These are the highest rates for the last 10 years. In 2023, Kyrgyzstan's GDP reached 1.2 trillion soms ($13.7 billion) for the first time in the history of the country.
The President said that against the background of global problems related to climate change, the most important task of the state is the development of "green" technologies, in particular hydropower. Currently, the Kambar-Ata-1 HPP construction project is one of the largest energy projects in Central Asia.
1. Japarov expressed confidence that the WB will retain a leading role in promoting this project, which opens up additional opportunities for attracting resources from other international financial institutions.
The Kyrgyz leader also focused on the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway project, which is an important project in the transport sector for Kyrgyzstan.
In turn, WB Executive Director D. Favre noted with satisfaction that co-operation with Kyrgyzstan is at a high level. In recent years, the Kyrgyz Republic has achieved significant development and high results.
1. Favre reported on the readiness to support the promotion of priority areas, in particular, the WB provides support in the field of energy - the project to prepare a feasibility study of "Kambar-Ata HPP-1".